Annonce

Find billige flybilletter

I samarbejde med
Turen går til 22. nov. 2011 KL. 05.30

Her vil vi hen på vinterferie

Bali og Sri Lanka er yt, ligesom det arabiske forår holder danskere væk fra Tunesien. En velkendt klassiker er til gengæld stormet tilbage i danskernes hjerter.

Annonce

Temaer

Rejsemål

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Vinterferie-inspiration

Læs vores guider til:

Gran Canaria

Tenerife

Danskerne vil have sol og varme i de kolde, mørke vintermåneder, men vi gider ikke flyve alt for langt for at få det.

Det viser tendenser fra de tre store charterbureauer, Apollo, Spies og Star Tour, som til sammen forventer at sende knap 280.000 danskere på vinterferie i de kommende måneder.

En af vinterens helt store hits er nemlig De Kanariske Øer, som stormer frem.

»Det er fantastisk at se, hvordan De Kanariske Øer er sprunget frem igen og er blevet populære. De har altid haft en vis tiltrækningskraft, fordi man kunne komme ned til sol og varme på fem timer om vinteren, men nu er det igen virkelig blevet hot at tage til De Kanariske Øer«, fortæller salgsdirektør hos Star Tour, Stig Elling.

LÆS ARTIKELPrisfald på flybilletter gør din vinterferie billigere

Mere end hver anden Star Tour gæst skal til De Kanariske Øer, der blandt andet tæller Tenerife, Gran Canaria og Lanzarote.

Samme toner lyder fra Spies, der på nuværende tidspunkt har solgt cirka 10 procent flere Gran Canaria-rejser end sidste år, mens Fuerteventura har solgt cirka 20 procent mere end samme tidspunkt i 2010.

»De gode badestrande og en vis sikkerhed for godt vejr trækker«, forklarer kommunikationschef hos Spies, Torben Andersen, som forventer, at cirka 65 procent af vinterens charterrejser går til De Kanariske Øer.

Mellemøstens ekstremer hitter
Sol og varme indenfor en overkommelig flyrejse er også kendetegnende for vinterens nyhed hos Apollo. Nyheden er Mellemøstens helt store legeland, De Forenede Arabiske Emirater, hvor især Dubai, Ras Al Khaimah og Fujirah hitter.

Bygninger i overstørrelse som eksempelvis verdens højeste bygning, den 828 meter høje Burj Khalifa, shoppingcentre der får danske storcentre til at ligne et supermarked i provinsen og ekstreme forlystelsesparker som Ferrari Parken i Adu Dhabi og kunstige skibakker midt i ørkenen, er med til at lokke danskerne herned.

»De Forenede Arabiske Emirater er nyt for de fleste danskere og derfor uhyre efterspurgt«, fortæller kommunikationschef hos Apollo, Rikke Koks Andreassen.

LÆS ARTIKELRejsebureauer ser Libyen som nyt turistmål

Mens danskerne flokkes til De Kanariske Øer for at nyde solen, varmen og de subtropiske omgivelser, er der andre ellers foretrukne rejsemål, som denne vinter må se sig skubbet ud i kulden.

Især uroen som følge af det arabiske forår har haft stor indflydelse på, hvor danskerne skal nyde solen og varmen til vinter.

Utryg ved Tunesien
Uroen har blandt andet medført, at flere bureauer har valgt at trykke på pauseknappen i forhold til Tunesien.

»Tunesien bliver stadig opfattet som problembarnet efter urolighederne i landet. Jeg tror først, at det kommer i gang igen næste sommer - afhængigt af hvad der sker i landet. Til gengæld er Egypten ved at være kommet godt tilbage efter krisen«, fortæller Stig Elling fra Star Tour, som desuden har vinket farvel til Bali og Den Dominikanske Republik, hvilket dog ikke skyldes uroligheder, men i stedet manglende efterspørgsel.

LÆS ARTIKELHer er strandene, du skal opleve, før de forsvinder

Hos Spies er også Sri Lanka på not-listen.

»Selvom det gamle Ceylon altid har været et populært chartermål, er danskerne en del mere tilbageholdne denne vinter. Det er svært at sige noget om årsagen, men det kan ikke udelukkes, at mange års tamilsk uro fortsat sidder i baghovedet«, forklarer kommunikationschef Torben Andersen.

LÆS ARTIKELCharterferiernes grisefest er død

Annonce
Annoncer
Turen går til
29. maj. KL. 06.30
Virgin Australia-kunder, der indtjener 25.000.000 point kan få drømmen om at blive astronaut på 'Virgin Galactic' fra rumstationen i New Mexico. TEGNING: ROALD ALS

Her er de vildeste ting, du kan bruge dine bonuspoint til

Flyselskaberne forsøger at lokke kunder til med vilde, vanvittige og ekstravagante bonuspoint-tilbud. Varerne svinger lige fra sokker til en luksusyacht.

Turen går til
26. maj. KL. 07.00

Verdensarv i Europas udkant: Oplev Ushgulis skjulte tårne

Helt ude i Europas yderste vildmark ligger landsbysamfundet Ushguli, hvis imponerende middelaldertårne for længst har fundet vej til UNESCO?s liste over bevaringsværdig verdensarv.

Turen går til
25. maj. KL. 08.14
BISONPROJEKT. Forhåbentlig falder bisonerne så meget til på Bornholm, at der også kommer små kalve. - Foto: Sven Kaestner/AP

Polske bisonokser er klar til at indtage Bornholm

Syv bisoner skal i en forsøgsperiode på fem år husere i Almindingen.

Annoncer
Annoncer
Annonce

ALLE REJSEMÅL

HVORHEN / HVORNÅR

Få vores forslag til dit næste rejsemål

ALLE TEMAER

KOLOFON

Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.

JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V

Vi guider til gode rejsemål i Maj

Firenze

Firenze

Firenze, Firenze, Firenze. Hvem kan sige ”Firenze” uden at slå...

Madrid

Madrid

Brede boulevarder, små tapasbarer, monumentale museer og et enormt...

New York

New York

New York er smuk, kreativ, dekadent, dyt, båt, bimlende, bamlende, forrykt...

Amsterdam

Amsterdam

Revitaliserede arbejderkvarterer, coffee shops, hippe klubber,...

London

London

Streetfashion, gamle pubber, multikultur og fodbold. London taler med...

Paris

Få andre byer har som Paris den rette blanding af hyggelige caféer,...

Lissabon

Traurig kærlighedsmusik, skramlede sporvogne på stejle bakker og en af...

Rom

Lækre espressobarer, cocktails på toppen af Termini og kirkerum udsmykket...

Athen

En tudende færge blander sig med lyden af en klimprende bouzuki, og gennem...

Istanbul

Boblende vandpibecafeer, labyrintiske basargader og kosmopolitiske...

Nice

Nice rummer det bedste af Sydfrankrig: Strandpromenade, uimodståelige ...

Frankfurt

Banker bag blændede ruder. Finanshuse i funklende stål. Bøger og medier en...

Azorerne

Svøm i lune kilder, sejl ud og se på hvaler eller bestig en vulkan....

Edinburgh

I et hus fra Middelalderen sælger de billige kilte og whisky. Ude ved...

Buenos Aires

Buenos Aires kan måle sig med byer som New York og Paris, men her får du...