Annonce

Find billige flybilletter

I samarbejde med
Turen går til 23. feb. 2012 KL. 07.00

Sådan kommer krisen til at påvirke din ferie i Grækenland

Frygten for økonomisk nedsmeltning er drevet over, men vil den græske krise gøre din ferie dyrere eller billigere? Tre eksperter kommer her med deres bud.

Annonce

Temaer

Rejsemål

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

VILD MED GRÆKENLAND? SÅ LÆS OGSÅ

Det første man forbinder med sommerferie i Grækenland er ikke længere sorgløse symboler som knaldblåt vand, en tallerken med græsk salat og en flaske kølig retzina.

Det er derimod en kriseramt økonomi i katastrofestørrelsen.

Heldigvis ser det nu ud til, at den græske økonomi er reddet fra en statsbankerot med den nye hjælpepakke på 130 milliarder euro.

LÆS ARTIKELGrækenland udlejer turistikon for at få penge i kassen

Men hvordan vil den nuværende krise påvirke de turister, der tager på sommerferie til Grækenland til sommer? Ifølge rejsesitet vagabond.se viser nye tal, at hotelpriserne i Grækenland er faldet med 20 procent siden 2010. Det er i hvert fald et tegn på en ferie, der kan vise sig at blive billigere.

Selv om det er svært at spå om fremtiden - i særdeleshed, når det gælder fremtiden for græsk økonomi - har turengårtil.dk fået tre bud på sommerferien i Grækenland 2012.

LÆS ARTIKELHer er eksperternes hemmelige græske øer

»Tag ud til de små øer«

Merete Bachman, formand for bestyrelsen i Dansk Græsk Forening og bosiddende i Athen siden 1996:

»Priserne bliver lavere. Det sker helt automatisk. For folk higer efter at få lov til at sælge. Grækerne har ikke noget at gøre godt med, så når der kommer udlændinge til landet, sænkes priserne. Det er så spørgsmålet, om det også sker på de store turiststeder. Jeg forestiller mig, at turisterne vil blive modtaget med åbne arme ude på øerne. Tag ud til de små øer. Butikker, forretninger og cafeer er lukket ned på stribe. Du kan flyve til en af de store øer og så tage en færge til Paros, Naxos, Symi, Milos, Skopelos eller Skiathos. Der er så mange. Jeg vil anbefale dem alle«.

»Lad være med at kritisere grækerne. De er stolte. Sig ikke, at 'de også bare skulle have betalt deres skat'. For selv om 90 procent har snydt i skat, så skal udlændinge ikke tale om det. De fleste ved godt, at der skal ryddes op i systemet, men de strenge foranstaltninger hagler ned over hovederne på folk i form af lønnedgang og ekstra afgifter. Folk står over for fattigdom. Grækerne er meget fortvivlede og vil gerne snakke om situationen, men pas på med at gå for hårdt til dem«.

LÆS ARTIKELForsikring: Det må du aldrig glemme, når du skal rejse

»Det burde blive billigere i Grækenland«

Helge Pedersen, cheføkonom i Nordea:

»Der er et stort behov for at tiltrække turister i en kristetid. Og udgangspunktet i en så alvorlig krise som nu er i hvert fald, at tingene bliver billigere. Grækenland er også under pres fra Tyrkiet, hvor den tyrkiske lire er blevet nedskrevet, og konkurrencen på lønnen er hård. Det burde blive billigere i Grækenland«.

»Når det er sagt, kan det være, at opstramninger i finanspolitikken betyder, at momsen bliver hævet, og at der kommer skat på turismen. Det har man eksempelvis gjort i Portugal. Krisen kan også betyde problemer med infrastrukturen med strejker, der rammer flytrafikken og færgetransporten. Og så meldes der om, at kriminaliteten er øget i Athen«.

»Nordafrika kan vise sig at være endnu mere attraktivt end Grækenland rent prismæssigt. For krisen dér har øget turismen i Spanien, Grækenland og Tyrkiet. Men ser man blot på Europa, er krisen bestemt mest udtalt i Grækenland, og et middel til at komme ud af krisen er at tiltrække turister«.

LÆS ARTIKELSådan får du en anderledes charterrejse

»Vil du hjælpe grækerne, skal du ikke vælge all inclusive«

Klaus Iversen, har boet i Maritsa på Rhodos i 10 år og underholder med musik på øens barer:

»Prisniveauet vil formentlig blive højere. Ikke enormt, men priserne hernede er steget på alt. For 10 år siden var det meget, meget billigt i Grækenland, men når vi engang imellem får sendt en tilbudsavis fra Danmark herned, kan vi se, at priserne i Danmark er billigere end i Grækenland. Når prisen er højere for grækerne, tror jeg, det vil smitte på de priser, du kommer til at betale som turist«.

»Og det kommer til at betyde, at kvaliteten på den mad og drikke, du får på all inclusive-hotellerne, bliver dårligere. For deres budget vil være meget skrabet nu. Vil du hjælpe grækerne, skal du ikke vælge all inclusive. For de gæster, der bor på all inclusive-hoteller, bruger ikke en eneste øre. Der er store områder, hvor barer og restauranter simpelthen lukker, fordi folk bliver på hotellerne. Hotellerne indkøber varer billigst muligt i størst mulig mængde, og det kommer ikke grækerne til gode. Pengene ender hos rejsebureauerne«.

»Grækenland er ligesom Vestjylland, så prut om prisen. Du kan ikke andet end at få et nej. At prutte om prisen er en kultur hernede, så det vil ikke blive opfattet som om, du forsøger at udnytte grækernes situation«.

LÆS ARTIKELHer er Grækenlands 10 bedste øer

Annonce
Annoncer
Turen går til
29. maj. KL. 06.30
Virgin Australia-kunder, der indtjener 25.000.000 point kan få drømmen om at blive astronaut på 'Virgin Galactic' fra rumstationen i New Mexico. TEGNING: ROALD ALS

Her er de vildeste ting, du kan bruge dine bonuspoint til

Flyselskaberne forsøger at lokke kunder til med vilde, vanvittige og ekstravagante bonuspoint-tilbud. Varerne svinger lige fra sokker til en luksusyacht.

Turen går til
26. maj. KL. 07.00

Verdensarv i Europas udkant: Oplev Ushgulis skjulte tårne

Helt ude i Europas yderste vildmark ligger landsbysamfundet Ushguli, hvis imponerende middelaldertårne for længst har fundet vej til UNESCO?s liste over bevaringsværdig verdensarv.

Turen går til
25. maj. KL. 08.14
BISONPROJEKT. Forhåbentlig falder bisonerne så meget til på Bornholm, at der også kommer små kalve. - Foto: Sven Kaestner/AP

Polske bisonokser er klar til at indtage Bornholm

Syv bisoner skal i en forsøgsperiode på fem år husere i Almindingen.

Annoncer
Annoncer
Annonce

ALLE REJSEMÅL

HVORHEN / HVORNÅR

Få vores forslag til dit næste rejsemål

ALLE TEMAER

KOLOFON

Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.

JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V

Vi guider til gode rejsemål i Maj

Buenos Aires

Buenos Aires

Buenos Aires kan måle sig med byer som New York og Paris, men her får du...

Azorerne

Azorerne

Svøm i lune kilder, sejl ud og se på hvaler eller bestig en vulkan....

Istanbul

Istanbul

Boblende vandpibecafeer, labyrintiske basargader og kosmopolitiske...

Frankfurt

Frankfurt

Banker bag blændede ruder. Finanshuse i funklende stål. Bøger og medier en...

Amsterdam

Amsterdam

Revitaliserede arbejderkvarterer, coffee shops, hippe klubber,...

Madrid

Brede boulevarder, små tapasbarer, monumentale museer og et enormt...

Firenze

Firenze, Firenze, Firenze. Hvem kan sige ”Firenze” uden at slå...

Lissabon

Traurig kærlighedsmusik, skramlede sporvogne på stejle bakker og en af...

New York

New York er smuk, kreativ, dekadent, dyt, båt, bimlende, bamlende, forrykt...

Athen

En tudende færge blander sig med lyden af en klimprende bouzuki, og gennem...

London

Streetfashion, gamle pubber, multikultur og fodbold. London taler med...

Paris

Få andre byer har som Paris den rette blanding af hyggelige caféer,...

Edinburgh

I et hus fra Middelalderen sælger de billige kilte og whisky. Ude ved...

Rom

Lækre espressobarer, cocktails på toppen af Termini og kirkerum udsmykket...

Nice

Nice rummer det bedste af Sydfrankrig: Strandpromenade, uimodståelige ...