Find billige flybilletter
I samarbejde med
Temaer
Rejsemål
Oplev seks spændende museer i New York
New York byder på masser af interessant museums-oplevelser. Læs her om læsernes favoritter
Læsernes guide er tips til verden, som du, læseren, oplever den. Guiden er sat sammen af de bedste anbefalinger til ugens emne. I denne uge gælder det de gode museer i New York. I næste uge kan du tippe om gode efterårsrejsemål.
Indianernes museum
Ifølge legenden (eller skrønen) købte hollænderne i 1626 Manhattan af Canasie-indianerne for nogle glasperler til en værdi af cirka 24 dollar, så når man har oplevet en del af The Big Apple – og brugt meget mere end 24 dollar – så foreslår jeg et tilbagetog til rødderne ved et besøg på Museum of the American Indian, som foruden at være spændende også er gratis.
Der er noget for alle aldre, personalet er indianere, og hvis man er heldig, fortæller de meget gerne om deres stammes historie. Ved siden af faste og specielle udstillinger er der hele tiden film, foredrag, workshop, oplæsninger for børn, rituelle stammedanse osv.
The National Museum of the American Indian, George Gustav Heye Center, One Bowing Green, New York, NY 10004
Tjek deres kalender under ’calendar’ på www americanIndian.si.edu
Dorte Meyer, København V.
The Frick Collection
Det er Amerika i en nøddeskal: Du bliver så styrtende rig, at du bygger et palæ i New Yorks Upper East Side og fylder det med verdenskunst.
Sådan gjorde i hvert fald stålmagnaten Henry Frick (1849-1919), der brugte nogle af sine mange millioner dollar på at købe de europæiske navne, vi ellers forbinder med offentlige museer: Rembrandt (ikke færre end tre styk), Turner (også flere af ham), de italienske renæssancemestre Bellini og Tizian, foruden Frans Hals, Vermeer, Constable, Goya osv.
Oven i mødet med de mange store klassiske navne inden for malerkunsten kan den besøgende opleve de grandiose forhold, som en amerikansk dollarfyrste levede under i tiden omkring Første Verdenskrig, hvor Frick flyttede ind i sit nyopførte palæ.
Som besøgende har man adgang til de 12 rum i stueetagen heriblandt husets perle: den overdækkede indre have med rislende vand, marmorsøjler, en graciøs statue af jagtens gudinde, Diana, og det, som ellers kan være svært at finde i NYC, ro. Her kan man sætte sig, lytte til vandets stille plasken og helt glemme den larmende millionby udenfor.
Det hjælper bestemt på lydniveauet, at museet ikke tillader adgang for børn under ti år. Også at her aldrig er overfyldt, som man oplever det på den nærliggende mastodont, Metropolitan Museum of Art.
The Frick Collection, 1 East 70th Street at Fifth Avenue.
Hans Gregersen, Sæby.
Smukke Guggenheim
Museet er så smukt, at man får en oplevelse med sig derfra, som er unik på flere måder. Bygningens arkitektur er unik, den er med til at give den enkelte besøgende en oplevelse af skønhed, som ikke let defineres – men i den grad sanses.
Arkitekten bag museet, Frank Loyd Wright, hvor kunne man dog have undt ham at se det færdige Guggenheim-museum, som er New Yorks absolut bedste museum. De smukke runde former og sneglegangen indeni, som udgør udstillingsarealet, giver en perfekt ramme om nogle af de bedste malerier, som verden kender til, samtidig med at der er plads til ny kunst. Man oplever en fantastisk ro og velvære, der er ingen hektisk aktivitet eller snak, og man går derfra beriget af atmosfæren og de flotte kunstværker. Det er sted, som man gerne vil besøge ofte.
Solomon R. Guggenheim Museum, 1071 5th Avenue (89th Street).
Helle Jørgensen, Göteborg.
Moderne Dia:Beacon
New York er stor, nogle gange næsten for overvældende, og man kan pludselig trænge til en tur ud af byen, væk fra biler og larm. Hvis det kommer over en, kan det varmt anbefales at tage med toget til Dia:Beacon, som er et fremragende museum for moderen kunst.
Man tager toget fra Grand Central stationen, kører ca. en time langs Hudson-floden til Beacon og går derefter i ca. 15 minutter. Museet, der rummer noget af det bedste moderne kunst, er beliggende i en gammel fabriksbygning. Her kan man blandt andet opleve værker af Joseph Beuys, Donald Judd, Imi Knoebel, Blinky Palermo, Cy Twombly og Andy Warhol. På Grand Central kan man købe en kombineret tog- og entrebillet.
Sæt en hel dag af til det. Det er en vidunderlig tur med toget langs floden, og museet er så godt, at man går glad rundt og ser det hele. Det er en fremragende samling.
Hvis man bagefter har overskud til det, er det sjovt at gå en tur i landsbyen Beacon, før man kører tilbage til NYC.
Dia:Beacon, 3 Beekman Street, Beacon, NY 12508.
Flemming Lyngse, København S.
Naturhistorisk museum
Er man på jagt efter en god dagsudflugt for alle aldre og gruppestørrelser og samtidig vil blive klogere på alt, hvad der rører sig mellem himmel og jord, er der et must-see, når man er i New York. American Museum of Natural History tilbyder udstillinger, forsøg, eksperimentboder og rutinerede og uddannede guides, så alle med lyst til viden kan få deres sult stillet. Der er rig mulighed for de yngre til at udforske naturvidenskaben og opleve realistiske modeller af diverse ting, bl.a. en masse forhistoriske og nutidige dyr. For de mere erfarne og endda naturvidenskabelige uddannede er der også en masse at lære, hvad enten man er til geologien, astronomien eller biologien, er der en masse udstillinger og brugervenlige forsøg at tage fat på. Derudover kan man være heldig, at der er en specialudstilling, mens man er på museet, og man derfor kan opleve noget helt unikt fra et andet museum langvejs fra. Billetpriserne er yderst rimelige, omkring 15 dollar for en voksen og 9 for et barn. For alle med en naturvidenskabelig interesse eller bare lysten til at blive klogere er American Museum of Natural History et fantastisk lærerigt udflugtssted for hele familien.
American Museum of Natural History, Central Park West at 79th Street, New York, NY, 10024.
Aslaug Glad, København K.
Immigranternes museum
Når man har set alle de kendte (og rigtig gode) New York-museer, bør man gøre sig selv den tjeneste at bevæge sig til Orchard Street. Her ligger det skønne Lower East Side Tenement Museum, hvor man på utraditionel vis får et spændende indblik i livet for immigranter i New York i de to sidste århundreder.
Museet består af guidede ture, hvor man bliver vist rundt i lejligheder fra den tid og på en levende måde oplever en vigtig del af New York og resten af USA’s historie. På museet kan man blandt andet besøge irske katolikker og russiske jøder, der kom til USA med drømmen om en bedre tilværelse. Et must-see for at forstå New Yorks historie.
Turene starter i den velassorterede museumsbutik på 108 Orchard Street, tiderne kan ses på deres hjemmeside.
Lower East Side Tenement Museum 97 Orchard St, New York, NY 10002.
Julia Kadin Funge, København N.
Se også
- Guggenheim bygger museum i Norden 10. jan 15.12
- Kina har fået verdens største museum 03. mar 11.40
Her er de vildeste ting, du kan bruge dine bonuspoint til
Flyselskaberne forsøger at lokke kunder til med vilde, vanvittige og ekstravagante bonuspoint-tilbud. Varerne svinger lige fra sokker til en luksusyacht.
-
Turen går til28. maj. KL. 07.00
-
Turen går til27. maj. KL. 07.00
Verdensarv i Europas udkant: Oplev Ushgulis skjulte tårne
Helt ude i Europas yderste vildmark ligger landsbysamfundet Ushguli, hvis imponerende middelaldertårne for længst har fundet vej til UNESCO?s liste over bevaringsværdig verdensarv.
-
Turen går til25. maj. KL. 19.15
-
Turen går til25. maj. KL. 13.16
Polske bisonokser er klar til at indtage Bornholm
Syv bisoner skal i en forsøgsperiode på fem år husere i Almindingen.
-
Turen går til25. maj. KL. 08.13
-
Turen går til24. maj. KL. 10.40
rejsenyt Seneste
- 29. maj. 2012 KL. 06.30 Her er de vildeste ting, du kan bruge dine bonuspoint til
- 28. maj. 2012 KL. 07.00 Drømmerejse: Tag med på verdens længste togtur
- 26. maj. 2012 KL. 07.00 Verdensarv i Europas udkant: Oplev Ushgulis skjulte tårne
- 25. maj. 2012 KL. 19.15 Danskerne vil bruge mindre på ferien til sommer
- 25. maj. 2012 KL. 13.16 Analytiker: Danskerne skal vænne sig til et nyt flyselskab
- 25. maj. 2012 KL. 10.23 21 munke laver vin til filmstjernerne i Cannes
- 25. maj. 2012 KL. 08.13 Rejsebranchen har svært ved at sælge rejser
- 25. maj. 2012 KL. 07.00 Rejsebilleder: Her er nogle af klodens mest utrolige motiver
- 24. maj. 2012 KL. 18.06 Legendarisk luksustog kommer til København
- 24. maj. 2012 KL. 15.21 Paris' bedste mad: Her er eksperternes yndlingssteder
- 24. maj. 2012 KL. 10.34 Søvnløsheden lurer i Nordsverige
- 24. maj. 2012 KL. 06.30 Sådan oplever du nogle af USA's fedeste fester
- 23. maj. 2012 KL. 17.58 Sommerens campingbibel guider til 3.146 pladser
Storby og Kultur Seneste
- 25. maj. 2012 KL. 10.23 21 munke laver vin til filmstjernerne i Cannes
- 24. maj. 2012 KL. 18.06 Legendarisk luksustog kommer til København
- 24. maj. 2012 KL. 15.21 Paris' bedste mad: Her er eksperternes yndlingssteder
- 24. maj. 2012 KL. 06.30 Sådan oplever du nogle af USA's fedeste fester
- 19. maj. 2012 KL. 06.30 Tag nordpå og oplev verdens designhovedstad
- 18. maj. 2012 KL. 13.27 Sydney er ikke længere verdens dyreste hotelby
- 18. maj. 2012 KL. 10.09 Tysk arkitektur-mastodont har fået turbulent fødsel
- 18. maj. 2012 KL. 06.30 Nu kan du blive turist i verdens mest lukkede land
- 16. maj. 2012 KL. 15.25 Taxa-app skal hjælpe danske fodboldturister rundt til EM
- 15. maj. 2012 KL. 12.09 Anders And og Co. skylder 14 milliarder kroner væk
- Mere Storby og Kultur
Sol og Strand Seneste
- 25. maj. 2012 KL. 19.15 Danskerne vil bruge mindre på ferien til sommer
- 25. maj. 2012 KL. 08.13 Rejsebranchen har svært ved at sælge rejser
- 23. maj. 2012 KL. 13.35 Sommerferiens badevand er bedre end nogensinde
- 23. maj. 2012 KL. 06.30 Sommerferie på egen hånd: Så billigt kan du komme af sted
- 21. maj. 2012 KL. 10.43 Danskerne vil ud i verden
- 10. maj. 2012 KL. 12.30 Dubai barsler med vanvittigt undervandshotel
- Mere Sol og Strand
Mest læste
- 23. maj
- 24. maj
- 25. maj
- 23. maj
- 26. maj
Seneste nyt
- 29. maj
- 28. maj
- 27. maj
- 26. maj
- 25. maj
- 25. maj
- 25. maj
- 25. maj
- 25. maj
- 25. maj
- 24. maj
- 24. maj
ALLE REJSEMÅL
Aarhus
Agadir
Alanya
Algarve
Alsace
Amsterdam
Andalusien
Athen
Australien- Azorerne
- Bali
- Bangkok
- Barcelona
- Beijing
- Berlin
- Bornholm
- Brasilien
- Bruxelles
- Budapest
- Buenos Aires
- Cairns og omegn
- Chiang Mai og Nordthailand
- Costa Blanca
- Costa Brava
- Cuba
- Cypern
- Dubai
- Dublin
- Edinburgh
- England og Wales
- Firenze
- Frankfurt
- Fyn og Øhavet
- Goa
- Gran Canaria
- Grønland
- Göteborg
- Hamborg
- Hammamet
- Hanoi
- Harzen
- Hele Bulgarien
- Hele Kina
- Hele Rusland
- Holland
- Hurghada
- Indien
- Irland
- Island
- Istanbul
- Istrien
- Kenya
- Ko Samui
- Korsika
- Krabi
- Kreta
- Kykladerne
- København
- Lissabon
- Ljubljana
- London
- Los Angeles og omegn
- Madeira og Porto Santo
- Madrid
- Mallorca
- Malmø
- Malta
- Marmaris
- Marrakech
- Miami
- Midtnorge
- Milano
- Montenegro
- Møn og Lolland-Falster
- New York
- New Zealands Sydø
- Nice
- Nordjylland
- Nordsjælland
- Nordspanien
- Nordtyskland
- Norge
- Normandiet og Bretagne
- Odense
- Oslo
- Paris
- Phuket
- Prag
- Reykjavík
- Rhodos og Kos
- Rio de Janeiro
- Rom
- Rusland
- Samos
- San Francisco
- Sankt Petersborg
- Schweiz
- Sharm el-Sheikh
- Skåne
- Sofia
- Sortehavet
- Sousse og Monastir
- Stockholm
- Sydafrika
- Sydengland
- Syditalien
- Sydney og omegn
- Sydtyskland
- Tenerife
- Tokyo
- Toronto
- Toscana og Umbrien
- Ungarn
- Venedig
- Vestnorge
- Vietnam
- Wien
- Yucatán
- Østjylland
- Østrig
MÅNEDENS REJSEQUIZ - MAJ
HVORHEN / HVORNÅR
Få vores forslag til dit næste rejsemål
ALLE TEMAER
Rejseminder
- 21. maj
- 14. maj
- 30. apr
KOLOFON
- Redaktør Tina Krongaard Stampe
- Annoncesalg Caroline Nexøe-Larsen
- Feedback til redaktionen
- Skribenter på Turengårtil.dk
- Vilkår for brug
- Om Turengårtil.dk

















