Annonce
Annonce
Turen går til 12. apr. 2012 KL. 21.13

Ny storby indtager tronen som danskernes favorit

Danskerne har især kastet deres kærlighed på de tyske storbyer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Danskernes favorit-storbyer

Danske rejsendes top 20 på udenlandske destinationer i 2011:

1. Berlin

2. London

3. New York

4. Paris

5. Rom

6. Barcelona

7. Hamborg

8. Prag

9. Stockholm

10. Amsterdam

11. Las Vegas

12. San Francisco

13. Los Angeles

14. Dubai

15. Miami

16. Malmø

17. Milano

18. Bangkok

19. Budapest

20. Oslo

Kilde: Hotels.com’s Hotel Price Index (HPI)

LÆS OGSÅ

Efter i årevis at have været danskernes favoritdestination må London nu afgive pladsen som nummer 1 til den tyske hovedstad Berlin.

I hvert fald ifølge hotelsøgemaskinen hotels.com's nyeste Hotel Price Index, der, på baggrund af bookingdata fra 142.000 hoteller over hele verden, kan afsløre en top 20-liste over danskernes favoritdestinationer.

LÆS ARTIKELStorbyferie: Danskerne satser på de sikre heste

På den nye liste er Berlin altså helt i top, mens den traditionelle kæledægge, London, nu må nøjes med andenpladsen. Og det kommer ikke som en overraskelse forTom Nørgaard, der er redaktionschef på rejsebøgerne Turen Går Til og også har skrevet turengårtil.dk's guide til Berlin.

»Berlin har været meget populær de sidste fem til 10 år, men det varer alligevel altid et stykke tid, før sådan en popularitet slår igennem bredt«, lyder det fra Tom Nørgaard.

Han fortæller, at Berlin - på trods af ikke at kunne mønstre de store turistattraktioner som London, Paris og Rom - alligevel formår at trække bunker af danskere til.

»Turistbureauet i Berlin har solgt byen utroligt godt. For selv om Berlin ikke rigtigt kan byde på klassiske attraktioner, betyder det noget, at byen har genopfundet sig selv, er ungdommelig, grøn og en meget familievenlig by, hvor det er nemt at have børn med ud«, siger Tom Nørgaard.

LÆS ARTIKELListe afslører verdens mest toneangivende storbyer

En anden tysk by, der springer i øjnene på den nye liste, er Hamborg. Sidste år var byen nummer otte, men i år er den kravlet op som nummer syv og ligger endda foran stolte storbyferie-sejtrækkere som Prag, Stockholm og Amsterdam.

Og forklaringen på det er blandt andet, at både Berlin og Hamborg kan tilbyde noget som kun få af deres konkurrenter kan:

»I øjeblikket er der en tendens til, at folk tager på lidt flere, men kortere storbyture, og her er både Hamborg og Berlin meget nemme at komme til med både fly og bil. Og så er prisniveauet i begge byer et helt andet end i eksempelvis Paris, London og Rom«, forklarer Tom Nørgaard.

LÆS ARTIKELLæserne: her er verdens fedeste barer

Den eneste by, der er røget af listen i 2011 set i forhold til 2010, er den spanske hovedstad Madrid, som har afgivet sin top 20-placering til Bangkok i Thailand, der er strøget direkte ind på en 18. plads.

Interessant er det også at se, at de amerikanske storbyer er godt repræseneteret på listen med hele hele fem styks - New York, Las Vegas, San Francisco, Los Angeles og Miami. Se hele listen i boksen her til højre.

LÆS ARTIKELHer er storbyerne med de mest sexede indbyggere

Vi guider til gode rejsemål i Maj

Gran Canaria

Gran Canaria

Vil du have nærmest evig sommer, skal du tage til Gran Canaria. Her ruller...

Dubai

Dubai

Futuristiske og vanvittige Dubai pirrer, forundrer, forarger og sitrer i...

Sharm el-Sheikh

Sharm el-Sheikh

Sol og varme året rundt, krystalklart vand og store oplevelser på de helt...

Kenya

Kenya

Tag på eventyr i Kenya og oplev løvebrøl, hyænesang og palmesus.

Phuket

Phuket

Phuket er livsnydelse på højt plan. Et strejf af sommer året rundt og en...

Bangkok

Hvis Bangkok var en flaske vin, var der tale om en magnum. Og etiketten...

New Zealands Sydø

Paradis for aktive naturelskere

Tenerife

Sol, vand og vulkaner er Tenerifes tre top-attraktioner. Men...

Venedig

Udenfor skodderne står Venedig op. Gadefejerne trækker trillebørene gennem...

Cuba

Salsarytmer, høj cigarføring og smukke, solbrændte huse. Cruising i seje...

Hurghada

Snorkeleventyr og beachparty på bare fødder. Sol, strand og vand om dagen...

Yucatán

At besøge Yucatán er at dykke ned i forhistorien mellem maya-ruiner og...

Goa

Goa ligger som en solmættet parentes mellem det enorme indiske...

Krabi

Krabi, Krabi, jeg overgiver mig. Du er for smuk og dejlig. Krabi er en...

Miami

Fuld fart på festen i Miami, oplevelsessamfundets epicenter i Orlando...