Annonce
Annonce
Turen går til 1. maj. 2012 KL. 12.40

Holland skodder skæve turister

Tre provinser forbyder nu turister at købe hash. Næste år indføres forbuddet i hele landet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Hollænderne har i årevis været kendt for deres tilbagelænede tilgang til hash, og det har tiltrukket tusindvis af turister fra hele verden til Holland.

Men det lader til at være en epoke, der snart slutter. Hashsalget gøres tirsdag mere restriktivt i landets sydlige del - og næste år bliver de strammere regler indført over hele landet.

Det betyder, at de såkaldte coffee shops - der sælger hash - kun må lange joints over disken til medlemmer, der står skrevet op, og som bor i Holland. På den måde vil de hollandske politikere prøve at mindske antallet af turister, der kun kommer til landet for at ryge sig skæve.

LÆS ARTIKELTag på skæv shopping i Amsterdam

Næste år skal coffee shops fungere som private klubber med ikke mere end 2.000 medlemmer, hvor medlemmerne skal være over 18 år og bo fast i landet.

Tirsdag bliver reglerne indført i tre provinser, og her skal de forskellige coffee shops afvise dem, der ikke har det såkaldte 'cannabis-kort', som tillader lokale - og udlændinge, der bor i landet - at tænde op for hashtobakken.

Derfor vil det stadig være muligt for folk, der bor i landet, at købe det euforiserende stof.

LÆS ARTIKEL24 timer i Amsterdam

Forslaget om at gøre cannabis-kort obligatorisk, når man besøger en af Hollands 670 coffee shops, har op til flere år på bagen, men nogle coffee shops har allerede signaleret, at de har tænkt sig at bryde loven - ved at sælge til hvem de vil.

Teknisk set er hash rent faktisk allerede ulovligt i Holland. I 1976 blev det dog afkriminaliseret på baggrund af en såkaldt tolerancepolitik. Siden da har man dermed måtte være i besiddelse af mindre end fem gram. I et sidste øjeblik forsøgte coffee shop-ejere at få loven omstødt ved at kalde den for diskriminerende, men forsøget lykkes dog ikke.

Coffee shop-ejere siger, at forbuddet for turister vil have en negativ effekt på profitten. Men mange lokale beboere er glade for forandringen, da de har fået nok af trafikkøer og forstyrrelser om natten.

GUIDEDe bedste caféer og barer i Amsterdam

ritzau

Vi guider til gode rejsemål i Maj

Miami

Miami

Fuld fart på festen i Miami, oplevelsessamfundets epicenter i Orlando...

Hurghada

Hurghada

Snorkeleventyr og beachparty på bare fødder. Sol, strand og vand om dagen...

Krabi

Krabi

Krabi, Krabi, jeg overgiver mig. Du er for smuk og dejlig. Krabi er en...

Tenerife

Tenerife

Sol, vand og vulkaner er Tenerifes tre top-attraktioner. Men...

Bangkok

Bangkok

Hvis Bangkok var en flaske vin, var der tale om en magnum. Og etiketten...

New Zealands Sydø

Paradis for aktive naturelskere

Cuba

Salsarytmer, høj cigarføring og smukke, solbrændte huse. Cruising i seje...

Goa

Goa ligger som en solmættet parentes mellem det enorme indiske...

Kenya

Tag på eventyr i Kenya og oplev løvebrøl, hyænesang og palmesus.

Dubai

Futuristiske og vanvittige Dubai pirrer, forundrer, forarger og sitrer i...

Sharm el-Sheikh

Sol og varme året rundt, krystalklart vand og store oplevelser på de helt...

Yucatán

At besøge Yucatán er at dykke ned i forhistorien mellem maya-ruiner og...

Gran Canaria

Vil du have nærmest evig sommer, skal du tage til Gran Canaria. Her ruller...

Phuket

Phuket er livsnydelse på højt plan. Et strejf af sommer året rundt og en...

Venedig

Udenfor skodderne står Venedig op. Gadefejerne trækker trillebørene gennem...