Annonce
Annonce
Turen går til 20. aug. 2012 KL. 07.00

Her er ferielandet, hvor fodgængere lever livet farligt

Turengårtil.dk tog på en udfordrende gåtur i landet, hvor tusindvis af fodgængere hvert år bliver dræbt, fordi gader og stræder primært er forbeholdt billister.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Gåture til fods i Atlanta

Byen Augusta, Georgia, i USA, hvor vi gik en tur, rummer ikke de store turistattraktioner.

Men er man på de kanter, vil der være mere at gå efter i Atlanta, statens hovedby.

1 Georgia Aquarium

Beskrives af Lonely Planet som verdens største akvarium, som for nylig er udvidet for 110 millioner dollar (ca. 670 millioner kroner). I et undervandsshow optræder dykkere sammen med delfiner – »Pirates of the Caribbean møder Cirque de Soleil«, skriver Lonely Planet.

225, Baker Street, Atlanta. Afstand til næste attraktion: 640 meter.

2 CNN Center

Tag et kig på tv-stationen, der bl.a. har givet inspiration til TV 2 News og andre tv-kanaler, der sender nyheder 24 timer i døgnet. Man kan tage på en guidet rundtur, som alligevel ikke er helt god – man kommer nemlig ikke helt tæt på redaktionen.

CNN Center, Altanta. Afstand til næste attraktion: 400 meter.

3 World of Coca-Cola

Verdens måske berømte drik og måske også den mest hemmelighedsfulde. Det er nemlig aldrig sluppet ud, hvordan den egentlig fremstilles, og det får man med garanti heller ikke at vide her. Men der er smagsprøver på Coke-produkter fra hele kloden.

121, Baker Street, Atlanta. Afstand til Georgia Aquarium: 550 meter.

Kilde: Lonely Planet/Mapquest

Fodgængere lever livet farligt i USA. Især i de byer, der overvejende er bygget til biltrafik, og hvor sikre forhold for fodgængere har fået laveste prioritet.

Det er f.eks. Detroit, Los Angeles og Atlanta, der har de højeste dødstal for fodgængere, der involveres i trafikulykker.

Omvendt er New York tilsyneladende lidt af en mønsterby, når det gælder forhold for fodgængere. I hvert fald skriver byen på sin egen hjemmeside, at der dræbes færre fodgængere i trafikken end i København.

LÆS OGSÅDet må du ikke glemme inden USA-rejsen

Samme sted kan man også se resultatet af et rundspørge i den amerikanske ældreorganisation AARP. Den siger, at halvdelen af de adspurgte i alderen over 50 år ikke tør krydse vejen ved deres bopæl.

Helt nye tal fra den amerikanske trafikstyrelse, NHTSA, viser, at der dræbes dobbelt så mange fodgængere i trafikken i USA som i Danmark, når man regner det ud på grundlag af indbyggertallene.

I 2010 blev 4.280 fodgængere dræbt i trafikken i USA, og tallet er stigende. I Danmark blev 33 fodgængere ifølge Danmarks Statistik dræbt i trafikken i 2011 – og her er tallet faldende.

Dårlige forhold
Der er næppe synderlig risiko ved at spadsere rundt i centrum af populære turistbyer som San Francisco, New York og Seattle, men forholdene for gående er decideret dårlige mange andre steder, hvor turister også færdes.

Det kunne f.eks. være i Augusta, Georgia, hvor Turengårtil.dk foretog en spadseretur fra et hotel til et supermarked 900 meter væk. Turengårtil.dk boede på et hotel i et område i udkanten af byen, hvor der var masser af hoteller, restauranter og butikker, og for en dansker vil det være helt naturligt at gå fra det ene til det andet sted – måske også for at kunne drikke øl eller vin til middagen uden risiko for at få ballade med politiet.

LÆS OGSÅ10 gode køretips til USA-ferien

Vi skulle nu ikke gå ret mange meter på turen fra hotel til supermarked, før vi måtte opgive at følge et af de råd, den amerikanske trafikstyrelse giver til fodgængere: »Benyt så vidt muligt altid fortovet«.

Sådan et var der bare ikke på vores gåtur. Det vil sige – der var fortov nu og da, men adskillige gange var det nødvendigt at træde ud på kørebanen, hvor bilerne rask væk kørte med 80-90 km/t.

Andre råd til fodgængere fra trafikstyrelsen siger: Ifør dig tøj i skarpe farver, og brug refleks eller lommelygte i mørke. Det sidste ville være en god idé på vores rute i Augusta, for området for gående var ikke oplyst i mørke og i øvrigt oversået med et væld af forhindringer, man kunne snuble over.

FØLG MED PÅ ALLAN GRAUBÆKS VANDRING GENNEM AUGUSTA:
Se billedserie:
Her er fodgængerens forhindringer

Vi guider til gode rejsemål i Maj

Krabi

Krabi

Krabi, Krabi, jeg overgiver mig. Du er for smuk og dejlig. Krabi er en...

Cuba

Cuba

Salsarytmer, høj cigarføring og smukke, solbrændte huse. Cruising i seje...

Gran Canaria

Gran Canaria

Vil du have nærmest evig sommer, skal du tage til Gran Canaria. Her ruller...

New Zealands Sydø

New Zealands Sydø

Paradis for aktive naturelskere

Venedig

Venedig

Udenfor skodderne står Venedig op. Gadefejerne trækker trillebørene gennem...

Kenya

Tag på eventyr i Kenya og oplev løvebrøl, hyænesang og palmesus.

Sharm el-Sheikh

Sol og varme året rundt, krystalklart vand og store oplevelser på de helt...

Hurghada

Snorkeleventyr og beachparty på bare fødder. Sol, strand og vand om dagen...

Miami

Fuld fart på festen i Miami, oplevelsessamfundets epicenter i Orlando...

Phuket

Phuket er livsnydelse på højt plan. Et strejf af sommer året rundt og en...

Bangkok

Hvis Bangkok var en flaske vin, var der tale om en magnum. Og etiketten...

Tenerife

Sol, vand og vulkaner er Tenerifes tre top-attraktioner. Men...

Dubai

Futuristiske og vanvittige Dubai pirrer, forundrer, forarger og sitrer i...

Yucatán

At besøge Yucatán er at dykke ned i forhistorien mellem maya-ruiner og...

Goa

Goa ligger som en solmættet parentes mellem det enorme indiske...