Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Vi guider til gode rejsemål i Juni
Ørnenes børn
Hav- og kongeørne har fået deres unger på vingerne, og med lidt held vil vi opleve de unge ørnes flyveøvelser i den storslåede natur.
Pluspris 595 kr.
Alm. pris 695 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 13400 kr.
Alm. pris 14400 kr
|
|
Pluspris 2400 kr.
Alm. pris 2900 kr
|
|
Pluspris 225 kr.
Alm. pris 275 kr
|
|
Pluspris 7590 kr.
Alm. pris 8390 kr
|





Megalån redder Andebys finanskrise
REDDET. Fremtiden for Minnie og alle vennerne ser ud til at være reddet. - Foto: Arkivfoto
Disneyland Paris' gigantgæld bliver nu refinansieret.
Temaer
Rejsemål
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Finanskrisen raser også i Andeby.
For selv om Disneyland Paris er Europas mest populære turistdestination (parken har dobbelt så mange besøgende som Eiffeltårnet og Louvre hver især), så sejler økonomien hos Anders, Mickey og alle de andre.
LÆS OGSÅAnders And og Co. skylder 14 milliarder kroner væk
Da Disneyland Paris fejrede 20 års fødselsdag i april, markerede det samtidig parkens gæld på 1,9 milliarder euro (cirka 14 milliarder kroner).
Men nu er en redningsplanke tilsyneladende på plads.
For moderselskabet The Walt Disney Company har besluttet at refinansiere forlystelsesparkens lån med en Joakim von And-agtig 'gave' på godt 1,3 milliarder euro (cirka 9 milliarder kroner).
LÆS OGSÅI Disneyland lever prinsessedrømmen stadig
»Med denne transaktion bekræfter The Walt Disney Company sin fortsatte tro på Disneyland Paris, der med stor succes de sidste 20 år er blevet den førende turistattraktion i Europa, en vækstfaktor i fransk turisme og en vigtig ambassadør for Disney i Europa«, lyder det fra Philippe Gas, der er administrerende direktør i Disneyland Paris, i en pressemeddelelse.
Parkens aktiekurs er styrtdykket med 50 procent i løbet af det seneste år.
I den forbindelse sagde en fremtrædende engelsk børsanalytiker til The Guardian tidligere på året, at parkens finansielle situation er sådan, at den næppe nogensinde vil give overskud.
LÆS OGSÅ Disney anklages for gift i forlystelsespark
Den ulykkelige økonomiske situation skyldes flere fejltagelser gennem årene, og har blandt andet også betydet, at resortets vækst har været hæmmet og har forsinket udbyggelsen af Disney Studios-parken.
Se også
Ekspert: Her er Syditaliens fem skjulte skatte
Rejsebogsforfatter guider til det hemmelige gårdhotel, den hvide by, den lækre strand og den hyggelige bogcafé.
Flytjek: Enkel topmad og pinagtigt skjult kamera
Amerikansk lufthavn tager kampen op mod overraskende plage
Eksperterne: Sådan får du sommerens billigste afbudsrejse
Tænk alternativt og få den billigste rejse sydpå til sommer.
Rejseminder: Taxachauffør tog røven på dansk lakridskonge
Aldrig mere flyskræk: Sådan slap Camilla af med frygten for fly
Rejsebureauer frygter, at Myanmar bliver et nyt Thailand
Rejsedirektør advarer imod at gå for hurtigt frem i det uspolerede land, så det mister sin identitet.
Test af SAS' nye koncept: Sådan adskiller Plus sig fra det gamle Business Class
Danskere svigter Mulighedernes Land
rejsenyt Seneste
Storby og Kultur Seneste
Sol og Strand Seneste
Mest læste
Seneste nyt
ALLE REJSEMÅL
MÅNEDENS REJSEQUIZ - Juni
Turen Går Til på Facebook
HVORHEN / HVORNÅR
Få vores forslag til dit næste rejsemål
ALLE TEMAER
TUREN GÅR TIL-bøgerne
Rejseminder
KOLOFON
Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.
JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V