Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Vi guider til gode rejsemål i Juni
Ørnenes børn
Hav- og kongeørne har fået deres unger på vingerne, og med lidt held vil vi opleve de unge ørnes flyveøvelser i den storslåede natur.
Pluspris 595 kr.
Alm. pris 695 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 13400 kr.
Alm. pris 14400 kr
|
|
Pluspris 2400 kr.
Alm. pris 2900 kr
|
|
Pluspris 225 kr.
Alm. pris 275 kr
|
|
Pluspris 7590 kr.
Alm. pris 8390 kr
|





Tusinder evakueret fra populært feriemål
FLAMMENDE. Branden spreder sig hurtigt og nærmer sig flere steder boligområder. - Foto: Elis Hughes/SWNS
En skovbrand truer den populære ferieby Marbella på Solkysten.
Temaer
Rejsemål
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Tip os
Du er velkommen til at kontakte os med informationer i denne sag:
SMS: Send en sms til 1218 med teksten 'Tip' efterfulgt af din besked. F.eks.: Tip jeg har oplevet at...
MMS: Send billeder som mms til 1218 med teksten 'Tip', gerne efterfulgt af en forklarende tekst og navnet på fotografen.
MAIL: Send tekst, billeder, video og dokumenter til tip@pol.dk.
› Læs mere om vilkåreneTusindvis af mennesker er ifølge de spanske myndigheder evakueret på grund af en skovbrand, der raser tæt på den populære ferieby Marbella på Costa del Sol.
Det skriver det britiske nyhedsbureau Reuters.
Branden brød ud i et skovområde tæt ved byen Coin natten til fredag. I løbet af natten kom den ud af kontrol og ramte et boligområde i Ojen, hvorefter myndighederne var nødt til at evakuere tusindvis af mennesker til en sportshal i Marbella.
Hentede vand fra golfbane
Branden blev hjulpet godt på vej af en kraftig vind og høje temperaturer. De spanske brandmænd, der fik hjælp af både fly og helikoptere til at kaste vand - der blandt andet blev hentet fra en sø på et golfresort i Alhaurin - ned over flammerne, havde ikke held med at stoppe branden, inden den nåede boligområdet.
»Branden er forfærdelig, med flammer der er 10 til 15 meter høje«, fortæller Angel Nozal, borgmester i landsbyen Mijas, som ligger lidt inde i landet fra kysten mellem Marbella og Malaga, til den spanske avis El Pais.
Til spansk radio siger præsidenten for Malagas byråd, Elias Bendodo:
»Det her er uden tvivl den værste brand, vi har haft i Malaga«.
To mennesker er blevet såret i forbindelse med branden, den ene alvorligt.
Millioner af turister besøger hvert år den spanske solkyst og flere hundrede tusinde udenlandske statsborgere, blandt andet danskere, bor på kyststrækningen, som strækker sig fra Marbella i vest til Malaga i øst.
Se også
Ekspert: Her er Syditaliens fem skjulte skatte
Rejsebogsforfatter guider til det hemmelige gårdhotel, den hvide by, den lækre strand og den hyggelige bogcafé.
Flytjek: Enkel topmad og pinagtigt skjult kamera
Amerikansk lufthavn tager kampen op mod overraskende plage
Eksperterne: Sådan får du sommerens billigste afbudsrejse
Tænk alternativt og få den billigste rejse sydpå til sommer.
Rejseminder: Taxachauffør tog røven på dansk lakridskonge
Aldrig mere flyskræk: Sådan slap Camilla af med frygten for fly
Rejsebureauer frygter, at Myanmar bliver et nyt Thailand
Rejsedirektør advarer imod at gå for hurtigt frem i det uspolerede land, så det mister sin identitet.
Test af SAS' nye koncept: Sådan adskiller Plus sig fra det gamle Business Class
Danskere svigter Mulighedernes Land
rejsenyt Seneste
Storby og Kultur Seneste
Sol og Strand Seneste
Mest læste
Seneste nyt
ALLE REJSEMÅL
MÅNEDENS REJSEQUIZ - Juni
Turen Går Til på Facebook
HVORHEN / HVORNÅR
Få vores forslag til dit næste rejsemål
ALLE TEMAER
TUREN GÅR TIL-bøgerne
Florida og Det Dybe Syden
180 kr.Mexico
146 kr. -18,3388888888889%Cuba
160 kr.Sydindien
150 kr. -16,66%Tenerife, La Gomera, La Palma, El Hierro
126 kr. -21,25%Thailand
146 kr. -18,3388888888889%New Zealand
180 kr.Rejseminder
KOLOFON
Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.
JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V