Annonce
Annonce
Turen går til 5. feb. 2010 KL. 15.28

Drop guidebogen: Læs din rejseguide på iPhone

Få en dansk guide til yndlingsstorbyen på iPhone og iPod Touch. Den danske rejsebogsserie Turen Går Til lægger nu rejsebøgerne ud til download.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Hvem kender ikke fornemmelsen af at stå på et forblæst gadehjørne i en storby og kæmpe med et umuligt bykort? Eller konstant at skulle hive sin guidebog op og ned af tasken for at eftertjekke en adresse eller navnet på en restaurant, og på den måde ligne prototypen på den forvirrede turist?

Sådan behøver det ikke at være længere. For nu tager Politikens Forlag et skridt videre ind i den digitale tidsalder og lancerer i dag de populære Turen Går Til-bøger på iPhone og iPod Touch. Dermed følger Turen Går Til-bøgerne i fodsporene på et udenlandsk forlag som eksempelvis Lonely Planet.

Med den nye applikation henter man rejseguiden på iTunes og downloader den til telefonen eller iPod'en, og når den ligger på mobilen eller iPod'en, kan man få overblik over og tips til de bedste restauranter, den fedeste shopping, de bedste steder at overnatte og meget mere. Man får desuden adgang til Google maps, klikbare kort og YouTube.

Ifølge forlagschef Søren Sattrup er Politikens rejsebøger oplagte at få på mobilen.

"Vi skal naturligvis også være på mobil. iPhone har fået stor udbredelse og har bred appel, og så er det en rigtig god telefon at lægge indhold over på, siger Søren Sattrup.

Gratis guide

Det er planen, at alle Turen Går Til-titler, 100 i alt, skal være tilgængelige på iPhone og iPod Touch. I første omgang bliver seks storby guides, Paris, Barcelona, London, Berlin og Rom og København lanceret. De kommer til at koste 69 kr. stykket.

Vil man have sig en gratis forsmag, kan man i en periode downloade Turen Går Til Copenhagen gratis. Og med en guide på engelsk, har Turen Går Til-bøgerne taget et skridt ud på det internationale marked, siger Søren Sattrup.

Ifølge forlagschefen er det målet at nå rejsende, som ikke læser rejsebøger, men som gerne vil inspireres med de bedste rejsetips.

"Vores bøger vil stadigvæk være tiltænkt et bredt publikum i Danmark, men vi vil også forsøge at få fat i den målgruppe, vi ikke når i dag med den trykte bog," siger Søren Sattrup.

Hent den gratis guide til København på engelsk her

Hvad mener du?

Vi vil gerne høre, hvad du synes. Har du lyst til at prøve de guidebøgerne på mobilen? Fortæl om det i kommentarsektionen herunder.


Få de bedste tilbud på fly og hotel - Tjek vores søger her


Udforsk vores guides: Restauranter, seværdigheder, caféer og barer
Storby:San Francisco, Rom, Lissabon, Berlin, Århus, Toscana, Se flere
Sol & strand:New Zealand,Gran Canaria,Kreta,Cypern, Mallorca, Algarve

nyheder@pol.dk

Vi guider til gode rejsemål i Juni

Venedig

Venedig

Udenfor skodderne står Venedig op. Gadefejerne trækker trillebørene gennem...

Goa

Goa

Goa ligger som en solmættet parentes mellem det enorme indiske...

Kenya

Kenya

Tag på eventyr i Kenya og oplev løvebrøl, hyænesang og palmesus.

Cuba

Cuba

Salsarytmer, høj cigarføring og smukke, solbrændte huse. Cruising i seje...

New Zealands Sydø

New Zealands Sydø

Paradis for aktive naturelskere

Hurghada

Snorkeleventyr og beachparty på bare fødder. Sol, strand og vand om dagen...

Yucatán

At besøge Yucatán er at dykke ned i forhistorien mellem maya-ruiner og...

Dubai

Futuristiske og vanvittige Dubai pirrer, forundrer, forarger og sitrer i...

Miami

Fuld fart på festen i Miami, oplevelsessamfundets epicenter i Orlando...

Sharm el-Sheikh

Sol og varme året rundt, krystalklart vand og store oplevelser på de helt...

Phuket

Phuket er livsnydelse på højt plan. Et strejf af sommer året rundt og en...

Krabi

Krabi, Krabi, jeg overgiver mig. Du er for smuk og dejlig. Krabi er en...

Tenerife

Sol, vand og vulkaner er Tenerifes tre top-attraktioner. Men...

Gran Canaria

Vil du have nærmest evig sommer, skal du tage til Gran Canaria. Her ruller...

Bangkok

Hvis Bangkok var en flaske vin, var der tale om en magnum. Og etiketten...