Annonce

Find billige flybilletter

I samarbejde med
Annonce

Temaer

Rejsemål

Turen går til 7. feb. 2012 KL. 13.54

Turister har igen fået øjnene op for Danmark

Nye tal viser, at antal overnatninger i Danmark gik lidt frem i 2011.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Antallet af overnattende turister steg en anelse i 2011.

I alt blev det til cirka en million ekstra overnatninger - svarende til en stigning på tre procent på hoteller, feriecentre, campingpladser og vandrehjem. Sommerhusene stod i sig selv for en fremgang på en procent.

»Det er yderst positivt, at antallet af overnatninger er steget med godt en million ekstra«, siger Mette Feifer, markedsdirektør i Dansk Erhverv.

LÆS ARTIKELVisitDenmark i panik: Turisterne svigter

»Dermed er dansk turisme på vej tilbage på vækstsporet, selv om der stadig er et stykke vej til niveauet fra før krisen i 2008«, siger hun.

Desuden påpeger hun, at den danske turisme fortsat ikke for alvor har fat i de globale vækstrater på området.

Fremgangen i 2011 tilskriver hun blandt andet bedre rammevilkår for udlejere af feriehuse og mulighed for delvis lettelse af hotelmomsen.

Øget satsning
Det er dog stadig dyrt at være turist i Danmark, påpeger Mette Feifer, der gerne ser en øget satsning på vedvarende energi og energibesparelser, så det kan blive billigere at være turist herhjemme.

De nye tal fra Danmarks Statistik viser, at hotellerne i 2011 fik en fremgang på otte procent i antal overnatninger, mens campingpladserne gik en procent tilbage.

Feriecentre kan melde om seks procent flere overnatninger, og vandrehjem fik en fremgang på fire procent. Til gengæld gik antallet af gæster i lystbådehavne tilbage med syv procent.

LÆS ARTIKELTurister i København skal have pengepungen i orden

I sommerhusene var der på årsbasis tale om en fremgang på fem procent blandt danske gæster.

Til gengæld faldt antallet af besøgende fra Tyskland - hovedgruppen af overnattende turister i sommerhuse - med to procent. Også antallet af gæster fra Holland faldt, men det blev opvejet af flere gæster fra Sverige og især Norge.

Sommerhusbranchen kan dog glæde sig over, at der ved årets udgang var booket betydeligt flere uger end på samme tidspunkt sidste år.

ritzau

Annonce
Annoncer
Turen går til
29. maj. KL. 06.30
Virgin Australia-kunder, der indtjener 25.000.000 point kan få drømmen om at blive astronaut på 'Virgin Galactic' fra rumstationen i New Mexico. TEGNING: ROALD ALS

Her er de vildeste ting, du kan bruge dine bonuspoint til

Flyselskaberne forsøger at lokke kunder til med vilde, vanvittige og ekstravagante bonuspoint-tilbud. Varerne svinger lige fra sokker til en luksusyacht.

Turen går til
28. maj. KL. 07.00
Yderligheder. På de mongolske sletter er der både gold ørken og frodige græsområder med heste og yakokser.

Drømmerejse: Tag med på verdens længste togtur

På den transmongolske jernbane kommer du på en rejse helt ind i den russiske sjæl. Undervejs bliver du mødt af uovertrufne naturoplevelser, spændende mennesker og lokale kulturskatte.

Turen går til
25. maj. KL. 08.14
BISONPROJEKT. Forhåbentlig falder bisonerne så meget til på Bornholm, at der også kommer små kalve. - Foto: Sven Kaestner/AP

Polske bisonokser er klar til at indtage Bornholm

Syv bisoner skal i en forsøgsperiode på fem år husere i Almindingen.

Annoncer
Annoncer
Annonce

ALLE REJSEMÅL

HVORHEN / HVORNÅR

Få vores forslag til dit næste rejsemål

ALLE TEMAER

KOLOFON

Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.

JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V

Vi guider til gode rejsemål i Maj

Athen

Athen

En tudende færge blander sig med lyden af en klimprende bouzuki, og gennem...

Paris

Paris

Få andre byer har som Paris den rette blanding af hyggelige caféer,...

Amsterdam

Amsterdam

Revitaliserede arbejderkvarterer, coffee shops, hippe klubber,...

Frankfurt

Frankfurt

Banker bag blændede ruder. Finanshuse i funklende stål. Bøger og medier en...

Edinburgh

Edinburgh

I et hus fra Middelalderen sælger de billige kilte og whisky. Ude ved...

London

Streetfashion, gamle pubber, multikultur og fodbold. London taler med...

Rom

Lækre espressobarer, cocktails på toppen af Termini og kirkerum udsmykket...

Istanbul

Boblende vandpibecafeer, labyrintiske basargader og kosmopolitiske...

New York

New York er smuk, kreativ, dekadent, dyt, båt, bimlende, bamlende, forrykt...

Madrid

Brede boulevarder, små tapasbarer, monumentale museer og et enormt...

Buenos Aires

Buenos Aires kan måle sig med byer som New York og Paris, men her får du...

Firenze

Firenze, Firenze, Firenze. Hvem kan sige ”Firenze” uden at slå...

Azorerne

Svøm i lune kilder, sejl ud og se på hvaler eller bestig en vulkan....

Lissabon

Traurig kærlighedsmusik, skramlede sporvogne på stejle bakker og en af...

Nice

Nice rummer det bedste af Sydfrankrig: Strandpromenade, uimodståelige ...