Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Vi guider til gode rejsemål i Maj
Handpresso Hybrid
Handpresso er verdens mindste espressomaskine. Den bruger ingen strøm, men espressoen laves ved hjælp af håndkraft.
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 8470 kr.
Alm. pris 9270 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 9470 kr.
Alm. pris 10270 kr
|
|
Pluspris 699 kr.
Alm. pris 849 kr
|





Turister i Nordsjælland får hjælp af internettet
Samarbejde. Kommunerne Fredensborg, Gribskov, Halsnæs, Helsingør og Hillerød, Region Hovedstaden, Wonderful Copenhagen og VisitNordsjælland vil give turisterne ekstra oplevelser med nye informationsstandere. Her ved kunstmuseet Louisiana i Humlebæk. - Foto: Finn Frandsen
Digitale informationsstandere skal give inspiration til oplevelser i området.
Temaer
Rejsemål
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Infrostandernes placering
Udgangspunktet for placeringen af de otte informationsstandere er, at de skal være tilgængelige der, hvor turisterne er, være synlige og have en god beliggenhed.
De skal stå følgende steder:
Kongernes Nordsjælland
Fra foråret 2011 og frem til 2013 har VisitNordsjælland fået 21 millioner kroner fra EU til at udvikle området som rejsemål under navnet 'Destinationsudvikling af Kongernes Nordsjælland'.
I 2011 var der 665.968 danske og udenlandske overnatninger på enten hotel, feriecentre eller vandrehjem i Nordsjælland. Det var godt 5 procent flere end året før.
Fra juni byder kendte nordsjællandske seværdigheder som blandt andet Kronborg og Louisiana turister velkommen til den fagre nye digitale verden. For der bliver nu sat otte såkaldte digitale informationsstandere op rundt om i regionen som en del af EU-projektet ’Destinationsudvikling af Kongernes Nordsjælland’, der med 21 millioner kroner i ryggen skal gavne og udvikle landsdelen som rejsemål.
Standerne er afløsere for de traditionelle informationstavler og det klassiske turistkatalog, hvor informationer er få og hurtigt bliver for gamle. En digital informationsstander skal give turisterne følelsen af, at der er nogen, der tager dem i hånden og hjælper dem på vej, lyder det fra Christina Jozefa Jensen, der er projektleder for koncept- og teknologiudvikling i Kongernes Nordsjælland.
»De er en form for digitalt værtskab, der byder besøgende velkommen til området. De indeholder information, der er valgt ud fra et lokalt perspektiv. Hvis man eksempelvis står ved standeren på Hillerød Torv, vil man kunne få inspiration til, hvilke ting man kan opleve i nærheden«.
Ud over information om oplevelser i nærområdet kan informationsstanderne tilbyde kort og guides over Nordsjælland, overblik over aktuelle og lokale begivenheder, mulighed for at koble sig på trådløst internet og en printer, der kan udskrive information om åbningstider på restauranter og seværdigheder på en lille bon, man kan tage med sig videre.
LÆS ARTIKELTag med til den danske ø, du ikke må besøge
Og så ligger informationsstanderne inde med oplysninger om samtlige aktører i området i modsætning til de turistbrochurer, hvor det kun er dem, der har haft pengepungen fremme, der er til stede. Og det er en vigtig pointe ifølge Christina Jozefa Jensen.
»Det er alfa og omega for os, at der ikke er udvalgte aktører med, men at alle kan være med. For det sikrer troværdigheden, at gæsterne kan se, at de produkter, der optræder, ikke er der af økonomiske årsager. For man gider ikke bruge informationer, hvis man oplever, at de er utroværdige«, siger Christina Jozefa Jensen.
Informationsstanderne er en del af en større strategisk plan på det digitale område, der også indbefatter en mobilapplikation såvel som et nyt website. Standerne kommer i brug i løbet af juni, og frem til 2013 vil VisitNordsjælland kunne evaluere, hvordan de bliver brugt, hvor mange der søger information på dem, og om standerne står placeret de rigtige steder. Hver stander koster 71.500 kroner, og derudover er der udviklet software til alle otte standere for godt 400.000 kroner.
LÆS ARTIKEL Færgerne binder Danmark sammen
Se også
Læserne røber: Her er verdens bedste øer
Fra barske Lofoten til de næsten paradisiske forhold på Borneo og New Zealand.
Mariann blev kureret for flyskræk: »Verden har åbnet sig for mig igen«
Her er stranden, hvor der er adgang forbudt for børn
Flyene fra Aalborg bliver billigere
Selv om priserne er faldet i Nordjylland, er det stadig billigst fra København.
Vind en rejse: Tip os om den sjoveste underjordiske turistattraktion
Ingen vandpiber om bord hos Emirates
Turengårtil.dk citerede usand historie fra satiresite.
Besøg byen der er et levende Bauhausmuseum
Tel Aviv ved Middelhavets østlige kyst blev skabt i 30'erne og huser nogle af verdens fineste eksempler på design- og arkitekturretningen Bauhaus.
Luftballoner støder sammen: To turister dræbt i Tyrkiet
Tag med tilbage til dengang Hollywood var marker, hestestalde og stumfilm
rejsenyt Seneste
Storby og Kultur Seneste
Sol og Strand Seneste
Mest læste
Seneste nyt
ALLE REJSEMÅL
Turen Går Til på Facebook
MÅNEDENS REJSEQUIZ - Maj
HVORHEN / HVORNÅR
Få vores forslag til dit næste rejsemål
ALLE TEMAER
TUREN GÅR TIL-bøgerne
Sydindien
150 kr. -16,66%Mexico
146 kr. -18,3388888888889%New Zealand
180 kr.Thailand
167,40 kr. -7%Cuba
160 kr.Florida og Det Dybe Syden
180 kr.Tenerife, La Gomera, La Palma, El Hierro
160 kr.Rejseminder
KOLOFON
Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.
JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V