Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Vi guider til gode rejsemål i Maj
Arkitektur i Oslo
Den norske hovedstad er blevet udråbt til en af Europas førende arkitekturbyer. Kom selv med og oplev den.
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 8470 kr.
Alm. pris 9270 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 9470 kr.
Alm. pris 10270 kr
|
|
Pluspris 699 kr.
Alm. pris 849 kr
|





Her er gourmet-kroerne, du skal besøge til sommer
MUMS. Maden på Dyvig Badehotel er finere fransk gourmet. - Foto: Carsten Snejberg
Mad på lokale råvarer og stråtækkede bindingsværkshuse. Ekspert hylder Sønderjyllands kroer og hoteller, fordi de har formået at kombinere det traditionelle med det moderne.
Temaer
Rejsemål
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Om bogen:
Gennem generationer, Strandberg
Publishing, 208 sider, 299,95 kr.
LÆS MERE
Er du vild med gourmet-mad? Find mere inspiration til gourmet-oplevelser her:
I Danmark:
Her er efterårets lækreste gourmet-oplevelser
Gourmetweekend i Europa: København topper ny liste
Få kunst- og gourmetoplevelser i mini-Skagen
Og i Europa:
Weekendtur: Forkæl dig selv med spa og Michelin-mad
Tag på gourmet-weekend i Lund
Se madskribentens guide til Paris' bedste madoplevelser
Spis gourmet på budget i London
Tag på madweekend i verdens bedste by
Sønderjylland har ikke alene et stort og traditionelt kaffebord, men en lang række spændende kroer og hoteller, hvor ikke kun maden trækker, men rammerne også er en del af oplevelsen. For manges vedkommende ligger gæstgiverierne i naturskønne omgivelser. Gennem de seneste 20 år er mange af dem ligeledes istandsat for store millionbeløb og ført tilbage til fordums storhed.
Iværksættere har gjort en stor indsats for at bevare badehoteller, gamle krostuer og andre spisesteders særpræg. Netop fordi etablissementerne er i tiptop stand og samtidig har opretholdt stemningen fra en svunden tid, virker de som en magnet på både lokale og turister.
LÆS ARTIKELHer er efterårets lækreste gourmet-oplevelser
Tom Okke har besøgt dem både som lokal og turist. Den 35-årige redaktør og forfatter er født og opvokset i Tinglev, så »der er tale om mit barndomsland. Jeg har selv været mange af stederne som barn og er kommet tilbage regelmæssigt de seneste 10 år og tænkt, at Sønderjylland har så mange og unikke spisesteder. Det fascinerer mig, at man kan komme fra den ene ende til den anden på tre kvarters tid, men variationen fra den lille hyggelige krostue til den moderne franskinspirerede restaurant over det klassiske selskabslokale er imponerende. Og så ligger mange af dem ved vand, skove eller marker«.
Kærligheden til barndomsegnen og dens udbud af spisesteder har fået Tom Okke til at skrive bogen ’Gennem generationer’ med undertitlen ’Fortællinger fra kroer og spisesteder i Sønderjylland’ illustreret af fotografen Carsten Snejbjerg, hvor læserne introduceres for 15 af de sønderjyske tilbud. Tom Okke har for turengårtil.dk udvalgt tre forskellige eksempler:
1. Dyvig – moderne og gammel
Dyvig Badehotel (foto herover) er nyopført, selv om det udefra godt kan ligne en bygning, der har ligget på stedet i generationer. Badehotellet er placeret i en lille stille bugt helt oppe på Nordals uden for lands lov og ret – næsten. Tom Okke spurgte værterne, hvorfor hotellet var placeret et sted, hvor der ikke kom en sjæl. De svarede, at det var hele pointen.
»Når man kommer til Dyvig, kan man sænke skuldrene og slappe helt af«, siger Okke. Og det kan de gøre både i en gourmetrestaurant med finere fransk mad, Vigen, eller endnu mere afslappet i brasseriet Skipperstuen, hvor der serveres klassikere som stjerneskud.
Badehotellet ligger ikke langt væk fra oplevelsesparken Danfoss Universe, som ikke mindst er attraktiv for børnefamilier. For de historisk interesserede handler det naturligvis om 1864 og nederlagets konsekvenser, som er samlet omkring Sønderborg og Als.
»Hvis man skal give et lille insidertip, kan det anbefales at tage op til landsbyen Holm lidt nord for Dyvig. Her ligger en meget smuk bindingsværksbygning, Jollmands Gaard, som stammer fra 1700-tallet og blev fredet i 2000. De lokale har selv restaureret gården med tilskud fra hist og pist. Under et besøg får man alt at vide om gårdens historie og restaureringen«.
Ved siden af badehotellet ligger vinmarker. En af de lokale bønder, Christen Schmidt, er begyndt at dyrke vin, som »han har døbt Dyvig Vinen, og med tiden håber han, at den bliver husets vin nede på badehotellet. Det er typisk for lokalsamfundet, som består af driftige folk. Snart dyrker de vin, og snart sætter de et gammelt bindingsværkshus i stand. De gøre bare tingene. Derfor kom Dyvig Badehotel også til verden, fordi de lokale tænkte, at folk, der kommer til Danfoss Universe, skal blive og se lidt af naturen«, siger Tom Okke.
www.dyvigbadehotel.dk
2. Tidslommen Knapp
Restaurant Knapp er essensen af Sønderjylland i form af god mad i hyggelige omgivelser, og så er det til »fornuftige priser, og det kan vi sønderjyder jo godt lide. Alle vi sønderjyder er jo nogle krejlere, og på Knapp får man høj service og god mad i flotte rammer. Derfor er stedet blevet et fænomen«, som Tom Okke udtrykker det.
Knapp ligger i et smukt bakket landskab på halvøen Løjt Land mellem Aabenraa og Haderslev og er »Danmark som i gamle dage med stråtækkede bindingsværkshuse, der er sat i stand. Knapp er en tidslomme. Når man sidder i restauranten og kigger ud, føler man sig hensat til en anden tid, hvor alt har stået stille«.
Landskabet og arkitekturen på Løjt Land er det, som tiltaler Okke. Under et besøg på Knapp anbefaler han også en tur til Aabenraa, som har mange flotte bygninger, der er sat i stand. Bare en tur op ad gågaden – og der er tale om op, for den ligger på en stor bakke – giver et godt indtryk af arkitekturen. Man skal bare kigge op over butikkerne og lægge mærke til de mange flotte huse, som har været gennem en omfattende renovering.
Navnet Knapp henviser til, at huset er opført på en lille skråning, der oprindelig hed Steenbjerg Knap. Det lille ekstra ’p’ menes at komme fra plattysk. I folkemunde hedder restauranten på sønderjysk aldrig andet end Æ’ Knapp.
www.restaurant-hotel-knapp.dk
2. Fakkelgaarden på Gendarmstien
Hotel & Restaurant Fakkelgaarden hører til det moderne Sønderjylland og stammer fra begyndelsen af 1990’erne. Tom Okke anbefaler først og fremmest stedet på grund af dets køkken, som er på et meget højt niveau og en blanding af det franske og danske cuisine baseret på lokale råvarer.
»Da jeg besøgte Fakkelgaarden, fik jeg sønderjysk rugbrød, kylling fra Gråsten, marsklam og rejer fra Rømø. Selv om det er en finere restaurant, er råvarerne altså fra lokalområdet, og det går køkkenchefen meget op i. Der er ingen grund til at få varerne transporteret op fra Frankrig i løbet af et par dage, når en lokalproducent måske kan levere dem i løbet af en time«.
Fakkelgaarden ligger tæt på grænsen, og det er selvfølgelig oplagt at køre en tur til Tyskland under et ophold. Eller hvorfor ikke spadsere eller cykle en tur på Gendarmstien, som strækker sig 74 kilometer fra Padborg til Høruphav på Als. Fakkelgaarden ligger lige ned til stien.
En stor del af stien går langs Flensborg Fjord, og Okke anbefaler også et besøg i den gamle danske by. Igen slår han på arkitekturen og finder det tankevækkende, at man skal bare 10 minutter sydpå for at opleve en helt anden måde at bygge byer på: »Den har danske aner, men også et tysk præg. Der er styr på tingene. Flensborg har en meget flot gågade, og butikkerne er velassorterede. Den gamle industrihavn har nu restauranter, og der er anlagt en flot lystbådehavn. Der er kommet liv på havnen«.
www.fakkelgaarden.dk
Se også
Tag med tilbage til dengang Hollywood var marker, hestestalde og stumfilm
Før glitter og glamour forvandlede Los Angeles til filmverdenens vestlige hovedstad, så bydelen helt anderledes ud.
Her er Londons 'hemmelige' men eftertragtede kvarter
Musikfesten i Malmø trækker turister til København
Anerkendt avis kårer de 50 fedeste museer i verden
Bliv inspireret til en ferie, der byder på andet end sol, strand, caféer og shopping, men i stedet fodrer hjernen.
Sagnomspunden ruinbys ukendte tvilling får verdens næstlængste kabelbane
Nu skal flypassagerer også selv tjekke bagagen ind
Dansk feriecenters navn er for frækt til nettet
Det danske ord for sanddyngerne langs kysten sender feriecenter ud i internettets skammekrog.
Lufthavnsløft: Charterrejsende får bedre forhold til sommer
SAS åbner nye ruter til Stockholm
Fredag åbner SAS for billetsalget til to nye ruter fra Aalborg og Billund.
rejsenyt Seneste
Storby og Kultur Seneste
Sol og Strand Seneste
Mest læste
Seneste nyt
ALLE REJSEMÅL
Turen Går Til på Facebook
MÅNEDENS REJSEQUIZ - Maj
HVORHEN / HVORNÅR
Få vores forslag til dit næste rejsemål
ALLE TEMAER
TUREN GÅR TIL-bøgerne
Sydindien
144 kr. -20%Cuba
160 kr.Mexico
144 kr. -20%Thailand
144 kr. -20%Florida og Det Dybe Syden
144 kr. -20%New Zealand
180 kr.Tenerife, La Gomera, La Palma, El Hierro
128 kr. -20%Rejseminder
KOLOFON
Al materiale copyright © 2006-12 ifølge loven om ophavsret.
JP/Politikens Hus
Rådhuspladsen 37
1785 København V