Annonce
Uddannelse 7. dec. 2010 KL. 11.26

Lærerne efter Pisa-måling: Regeringen har fejlet

Tiltag for at få skoleelever til at læse bedre har slået fejl, mener lærerne.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Nationale test, elevplaner og kvalitetsrapporter. Regeringen har vist handlekraft og overdynget folkeskolen med nye regler, som skal rette op på elevernes læsning, men tiltagene har ikke fået eleverne til at læse bedre.

»Jeg ved godt, at lærerne er blevet udråbt som negative og mod alting. Men vi har bare gjort opmærksom på, at de tiltag, regeringen har gjort, ikke hjælper noget som helst«, siger Anders Bondo Christensen, formand for Danmarks Læreforening.

PISA undersøgelsen fra 2009, som netop er offentliggjort, viser, at danske elever ligger på en 18. plads ud af 33 lande i læsning. Samtidig har Danmark kun 5 procent gode læsere, hvor OECD-gennemsnittet er 8 procent.

Faktisk ligger Danmark på en 20. plads, fordi Danmark har siet for mange svage elever fra i undersøgelsen, og derfor har fået 3 strafpoint.

LÆS ARTIKLENDanske børns læsning sætter bundrekord

Det dårlige resultat kommer ikke bag på Anders Bondo Christensen.

»Jeg lægger ikke så meget i konkrete Pisa-placeringer. Men det kommer ikke bag på mig, at vi ikke har løst den udfordring, at for mange elever forlader skolen uden at kunne læse. Regeringens tiltag har ikke været de rigtige«, siger han.

Ifølge Anders Bondo Christensen har regeringen haft travlt med at vise handlekraft, når skolen har vist dårlige resultater, men tiltagene virker ikke.

28 ændringer af folkeskoleleven i regeringens levetid
»Nationale test, elevplaner og kvalitetsrapporter. Folkeskoleloven er lavet om 28 gange i denne regerings levetid. Men der er intet forskningsmæssigt belæg for, at tiltagene virker«, siger Anders Bondo Christensen og fortsætter,

»Samtidig er elevernes timetal faldet, og lærerne får mindre efteruddannelse. Der er 2.000 lærere i den danske folkeskole, som ikke har en læreruddannelse. Det er ting, som, vi ved, har afgørende betydning for elevernes faglige udvikling«, siger han.

ritzau

Annonce
Annoncer
Politik
24. maj. KL. 13.39
Foto: DRESLING JENS

Fagboss før treparts-slagsmål: »Vi taler pænt til hinanden«

3F-formanden glæder sig til at komme i gang med trepartsforhandlingerne.

iByen
24. maj. KL. 14.23
Genfødt. Neneh Cherry, der i 1988 hittede med 'Buffalo Stance' har fundet sammen med freejazz-gruppen The Thing. De kan under Copenhagen Jazz Festival. - Foto: PR-foto

Copenhagen Jazz Festival bliver ved at vokse

Programmet tæller i år brazil-legenden Milton Nascimento og færøske Teitur.

Beat. Sal Paradise alias Jack Kerouac læner sig op ad den gamle bil, der fragtede ham og Dean Moriarty (Neal Cassady) rundt i USA. I filmen legemliggjort af Sam Riley og Garret Hedlund. - Foto: Festival de Cannes

Kim Skotte: Beat-film har sex, drugs og jazz med til Cannes

Men filmen fanger ikke den rastløse puls i Jack Kerouacs 'Vejene'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Åbning. De to kokke Per Thøstesen og Thomas Kragelund åbner sammen restaurant KogT på Bredgade. - Foto: PR-foto
24. maj. KL. 13.27

Succesrestaurant åbner 2'er i Bredgade

ibyen anbefaler

restaurant & cafe