Annonce
Uddannelse 7. jun. 2011 KL. 11.26

Ny rangliste afslører store forskelle på danske gymnasier

Eksamensresultaterne er blevet offentliggjort for første gang.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Her er de bedste og de værste - gymnasier

Top fem:

Aurehøj Gymnasium, 7,91
Sankt Annæ Gymnasium, 7,89
Aarhus Katedralskole, 7,89
Østre Borgerdyd Gymnasium, 7,87
Ingrid Jespersens Gymnasieskole, 7,82

Bund fem:

Høng Gymnasium og HF, 5,37
Københavns åbne Gymnasium, 5,49
Herning HF og VUC, 5,77
Brøndby Gymnasium, 5,83
Tårnby Gymnasium, 6,03

hf

Top fem:

VUC Lyngby, 7,06
Det frie Gymnasium, 7,06
VUC Roskilde, 6,97
Læreruddannelsen i Nørre Nissum - VIA UC, 6,80
Th. Langs HF og VUC, 6,78

Bund fem:

Nordsjællands Grundskole og Gymnasium & HF, 4,07
Avedøre Gymnasium, 4,82
Høng Gymnasium og HF, 4,90
VUC Vestegnen, 5,01
Brønderslev Gymnasium og HF, 5,01

hhx og htx

hhx, handelsgymnasium

Top fem:

Struer Statsgymnasium, 7,37
Ringkjøbing Handelsskole & Handelsgymnasium, 6,66
Vestfyns Handelsskole, 6,63
Campus Bornholm, 6,60
Holstebro Handelsskole, 6,59

Bund fem:

Lemvig Handelsskole, 5,37
Erhvervsskolen Nordsjælland, 5,53
CPH WEST - Uddannelsescenter København Vest, 5,65
Rybners HHX og HG, 5,70
Zealand Business College, EUC Ringsted, 5,72

htx, teknisk gymnasium

Top fem:

Selandia - CEU, 7,14
Silkeborg Tekniske Skole, 7,07
Uddannelsescenter Ringkøbing-Skjern, 7,06
Erhvervsskolen Nordsjælland, 7,04
Grindsted Erhvervsskole, 6,99

Bund fem:

Skive Tekniske Skole, 5,96
Erhvervsskolerne Aars, 6,05
CELF - Center for erhv.rettede udd. Lolland-Falster, 6,14
CPH WEST - Uddannelsescenter København Vest, 6,14
Viden Djurs, 6,15

De klogeste danske unge går på Aurehøj Gymnasium i Gentofte. Til gengæld findes det laveste karaktergennemsnit på Høng Gymnasium og HF på Vestsjælland.

De danske gymnasier er for første gang offentligt blevet ranglistet, så alle præcis kan se, hvilke gymnasier der er topscorere, og hvilke der ligger i bund, når det kommer til karaktergennemsnittet.

Undervisningsministeriets liste afslører store forskelle. Landets højeste gennemsnit lyder på 7,91, mens det laveste snit er mere end to karakterer lavere og ligger på 5,37.

Gennemsnittet er baseret på 7-trins skalaen, hvor man som minimum skal have karakteren 02 for at bestå.

Elever har krav på indsigt
Tallene er baseret på de i alt 37.456 studenter, der i 2010 dimitterede fra de gymnasiale uddannelser, som udover det almene gymansium stx, også tæller den to-årige hf, det tekniske gymnasium htx, og handelsgymnasiet hhx.

DOKUMENTATIONSe listen over alle skolerne her

Undervisningsminister Troels Lund Poulsen (V) er begejstret for undersøgelsen. Han mener, at forældre og elever har krav på at vide så meget som muligt, inden de vælger uddannelsessted.

»Tallene viser, at nogle gymnasier løser opgaven bedre end andre, som de kan sammenligne sig med. Derfor forventer jeg, at gymnasierne nu meget konkret sætter ind der, hvor det halter«, siger han i en pressemeddelelse.

Pigerne overgår drengene
Generelt klarer de unge mennesker sig bedst på uddannelsessteder beliggende i Regionerne Midtjylland og Hovedstaden, og værst ser det ud for Region Sjælland.

Pigerne klarer sig - stadig - bedre end drengene, og de studerende på det almene gymnasium får i gennemsnit højere karakterer end deres medstuderende på hf, som ligger i bund.

Derudover viser undersøgelsen, at studerende med dansk herkomst klarer sig bedre end deres medstuderende med udenlandsk herkomst.

LÆS ARTIKEL Gymnasier får bedre fordeling af tosprogede

I undersøgelsen er der ikke taget højde for, at der er forskel på, hvilken baggrund eleverne på de enkelte gymnasier har.

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 05.58

PET anholder brødre for at planlægge terror i Danmark

To dansk-somaliske brødre er blevet anholdt for at være i færd med at forberede en terrorhandling, oplyser PET

Fødevarer
29. maj. KL. 06.28
Grænsehandel. Indkøbet af øl og sodavand syd fior grænsen er langt større end Skat hidtil har antaget. - Foto: JENS DRESLING (arkiv)

Hver fjerde øl bliver solgt syd for grænsen

Hver tredje danske sodavand og hver fjerde danske øl bliver solgt i grænsebutikkerne, viser nye tal.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer

Det sker
gadefest. Distortion bryder løs fra på onsdag og ugen ud - nu også med pop up-fester i Ishøj, Skovbrynet og Ballerup. - Foto: Nick Levin (arkiv)
28. maj. KL. 12.36

På onsdag går det løs: Guide: Din Distortion

ibyen anbefaler

restaurant & cafe