Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Studerende: Underviseres dobbeltjob er ude i hampen
Medicinstuderende i København, der har behov for ekstraundervisning, risikerer at få den samme underviser efter skoletid.
Seneste Nyt
Seneste TV
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Den eksplosive vækst i antallet af studerende, der søger privat ekstraundervisning, får nu Danske Studerendes Fællesråd til at frygte, at undervisere udnytter de studerende for at tjene ekstra penge.
Flere undervisere har således job hos både en offentlig læreanstalt og et privat lektiefirma.
Politiken.dk har eksempelvis kendskab til, at undervisningsassistenter på Københavns Universitet også har job hos den største udbyder af eksamenskurser på markedet, firmaet Aspiri.
LÆS OGSÅ Studerende køber ekstra timer
Studerende har derfor oplevet, at det var den præcis samme underviser, der stod bag katetret hos Aspiri, som de havde haft om formiddagen på universitetet.
»Jeg synes, at det lyder lidt ude i hampen, at det skulle være tilladt at undervise i det samme om aftenen mod penge, som man gør på studiet om dagen. Det skaber jo et incitament for at lave ringere undervisning om dagen, end man ellers ville have gjort, fordi man om aftenen siger 'på beløbet' til os studerende, der står og har brug for noget ekstraundervisning«, siger formand for Danske Studerendes Fællesråd, Torben Holm, til politiken.dk.
»Ude i hampen«
Prodekan på Københavns universitet Hans Henrik Saxild fortæller, at det ikke er ulovligt for undervisningsassistenter at dobbeltjobbe:
»Undervisningsassistenter har ikke indflydelse på det, de underviser i. De har ikke noget fagligt ansvar. De underviser bare i det, de får stukket ud. Derfor gælder der ikke de samme regler for dem, som der gør for de fastansatte adjunkter, lektorer, professorer og så videre«, siger han.
Den holdning har Torben Holm svært ved at forstå. For ham spiller det ingen rolle, at undervisningsassistenter ikke er med til at planlægge de fag, de underviser i.
»Jeg synes, at man burde skrive i alle undervisningsassistenters kontrakter, at det ikke er tilladt at undervise i det samme pensum uden for arbejdstiden, som man underviser i om dagen«.
Ingen planer om ændre reglerne
Men det har de ingen planer om på medicinstudiet, hvor situationen med undervisere, der dobbeltjobber, er aktuel. Det fortæller studieleder og formand for studienævnet, Jørgen Olsen. Han understreger, at han godt kan forstå DSF's anke.
»Det er bestemt en frygt, man kan have«, siger han.
Alligevel vil han ikke ændre på reglerne.
LÆS OGSÅ Rektorer: Studerende kan bare læse pensum igen
»Jeg tror, at vi nødt til at leve med, at der er en risiko for interessekonflikt, for hvis vi laver alt for strenge regler, kan vi komme til at blokere for nogle af de studerendes egne initiativer«, siger Jørgen Olsen og nævner som et eksempel nogle studerende, som planlægger at tilbyde privatundervisning i anatomi til medstuderende på et lavere semester.
»Systemet må ikke blive for rigidt. Men når det er sagt, så skal vi selvfølgelig agere, hvis vi får konkrete henvendelser om, at der er nogen, der eksempelvis går og nedgør vores undervisning for så at gøre den tre gange så god ved siden af. Det kan vi ikke leve med, og så må vi gå ind og bringe det til ophør«, siger studerlederen.
Har ikke modtaget klager
Det har Jørgen Olsen dog endnu ikke fået.
»Vi har en evalueringsenhed, som melder ind, hvis der er noget, der ser faretruende ud. Men der er ikke kommet nogle ting frem til mig, hvor en studerende for eksempel har skrevet, at vedkommende har haft en underviser, som har virket mest interesseret i at undervise på Aspiri bagefter«, siger han.
»Det kan selvfølgelig være, at det er druknet i mængden, men det er ikke noget, som hverken vores evalueringsenhed eller studenterne har gravet frem«.
»Der ville være ramaskrig«
Hos firmaet Aspiri afviser man alle spekulationer om, at der undervisere skulle være interesserede i at tilbyde en ringere undervisning på universitetet for at lokke flere kunder i butikken ovre hos Aspiri.
»Man kunne forsøge at forestille sig, hvordan de studerende ville reagere, hvis det var tilfældet«, siger administrerende direktør Stephan van Rensburg.
»Der ville jo være ramaskrig, hvis de studerende oplevede, at de modtog dårlig undervisning på universitetet, og efterfølgende af selv samme underviser fik god undervisning hos. Det har vi aldrig nogensinde hørt om, er sket. Disse mennesker, som underviser, sætter en stor ære i deres job«.
»Jeg kan ikke se, at det her tjener andet formål end at mistænkeliggøre nogle mennesker, som faktisk gør det rigtig godt«, fortsætter han og understreger samtidig, at man på Aspiris hjemmeside kan se, hvilke undervisere der underviser i hvilke fag.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
Se også
Løkke: Nuancer skiller os fra skoleforlig
V-formanden vil gerne have aktiviteter - men de skal ligge i undervisningen.
Falsk Gangnam Style-stjerne tager fusen på Cannes
Politiken.dk til Giroen: Italienerne venter på 'CanNibali'
Regeringen gør det lettere at blive dansker
Enhedslisten og regeringen lemper reglerne for statsborgerskab.
Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
Terrormistænkte var i efterretningstjenestens søgelys
Voldsorgie med Disney-børnestjerner går fra tomgang til undergang
Harmony Korines 'Spring Breakers' er mildt sagt opsigtsvækkende.
Mand får bøde på 14.000 kroner for at udleje værelse til turister i tre dage
Svend Erik Hansen tabte i Højesteret: Jeg er utilfreds, ærgerlig og skuffet
Køge Kommune var i sin god ret til at fratage Svend Erik Hansen hjemmehjælp, fastslår Højesteret.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Uddannelse
Seneste Uddannelse
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra