Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





18.000 vinker farvel til en uddannelse
uddannelse. Københavns Universitet på afvise 15 procent af ansøgningerne til en studieplads. På billedet sendes breve ud til de heldige, der er kommet ind. - Foto: BRINKMANN MIE
En stor andel afvises alene på grund af deres karaktergennemsnit.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Oklahomas guvernør: »Vores hjerter er knust«
TV Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
TV Se traileren til 'Zaytoun'
TV Se traileren til 'Fast and furious 6'
TV Venstre i defensiven: Balancerer mellem det folkelige og det liberale standpunkt
TV Brøndbyfans i ekstase: »Aldrig, aldrig gi'r vi op!«
TV Oklahoma i undtagelsestilstand: Tornado koster mindst 51 menneskeliv
TV Billeder fra luften: Se den ødelagte by
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Fakta
Tusindvis af unge skal til at finde en plan B for deres videre liv.
I år har over 80.000 personer søgt ind på en videregående uddannelse, og af dem kommer 60.537 ind på en uddannelse, hvilket er en stigning på seks procent i forhold til sidste år.
Men samtidig står det klart, at knap 18.000 ansøgere ikke kommer til at begynde på universitetet, sygeplejeskolen eller en helt tredje institution, viser tal fra Uddannelsesministeriet.
Det svarer til 22 procent af ansøgerne, hvilket er helt i tråd med tallene for de seneste ti år, hvor mellem 18 og 22 procent har sendt en ansøgning uden at det er endt med en studiestart.
LÆS MERENu pakker uddannelserne skæbnebrevene til håbefulde unge
Årsagerne er forskellige, men tallene fra Uddannelsesministeriet viser, at 8.450 får afslag alene af den grund, at de ikke har det nødvendige karaktergennemsnit til at komme ind på en uddannelse, fordi der er kamp om pladserne.
De resterende får afslag, fordi de har trukket deres ansøgning tilbage, afleveret en ufuldstændig ansøgning, ikke har den nødvendige eksamen eller på anden vis ikke opfylder adgangskravene. Den brogede gruppe af ansøgere ville ikke været blevet optaget uanset antallet af uddannelsespladser.
Arkitektskole afviser mange
Det er stor forskel på, hvor mange ansøgere de enkelte uddannelsesinstitutioner afviser som følge af karaktergennemsnittet.
På Erhvervsakademi Midt Vest er der fri adgang for alle uanset gennemsnit.
Omvendt sender Arkitektskolen i Aarhus afslag til 39 procent, Københavns Erhvervsakademi til 27 procent, mens Det Kongelige Danske Kunstakademis Skole for Arkitektur, Design og Konservering må sige nej til 25 procent.
Københavns Universitet må afvise det højeste antal studerende, helt nøjagtigt 1.772 personer, hvilket svarer til 15 procent af de ansøgere, der har universitetet som første prioritet.
Se også
Statsministeriets spids hørte om ulmende skandale i pressen
Departementschef i Statsministeriet, Christian Kettel Thomsen, er til afhøring i Statsløsekommissionen.
Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
Silkeborg har fundet Viggo Jensens afløser
Nedrykkerne fra Silkeborg vil onsdag præsentere Viggo Jensens afløser som træner.
Eksperter: Brøndby skal holde på de bedste og købe mere erfaring
Eksperter vurderer, hvad Brøndby skal gøre for at forstærke sig til næste sæson.
Up yours, alle jer med billet til tilværelsen
DMI: Tornadoerne i Oklahoma kom ikke som en overaskelse
Thulesen Dahl går mere op i avisforsider end mennesker
DF's projekt er ikke at hjælpe mennesker ? det er at fremstå i medierne som om, man vil.
Live fra læge-klinik: Hjertet ser fint ud, men den ældre kvinde har for mange gøremål
Regeringens dagpengeplan gør det nemmere at blive dansker
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Uddannelse
Seneste Uddannelse
FC Københavns store frygt: Næste års mesterskab er truet
Mødeforberedelse