Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Unge: Regeringen tvinger os væk fra barndomshjemmet
SU. Flere studerende, dem på billedet har ikke medvirket i denne artikel, er bekymrede for udsigten til, at regeringen vil skære i SU'en til de hjemmeboende. - Foto: JOACHIM ADRIAN (arkiv)
Gymnasieelever, studerende og Yngresagen i fælles front mod lavere SU til hjemmeboende.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Se højdepunkterne: Sådan sejrede Emmelie og Danmark
TV Her er Danmarks vindersang
TV Emmelie: ´Sverige er mit andet hjemland´
TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
TV Danmark vandt det europæiske melodi grand prix: Se interview med Emmilie
TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
TV Cirkus på borgen: Dagpenge-face med Joakim og Johanne
TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Fakta
Det vil regeringen på SU-området
Studerende skal være fuldtidsstuderende og vil automatisk være tilmeldt alle eksamener. Hvis man ikke er gået til eksamen i mere end seks måneder, stopper SU’en.
Det sjette SU-år fjernes for studerende, som har holdt mere end to års studiepause inden den videregående uddannelse.
Regeringen er ved at tvinge unge væk fra mor og far og barndomshjemmet i jagten på mere SU.
Det mener Danske Gymnasieelevers Sammenslutning (DGS) om udsigten til, at regeringen ifølge flere medier vil skære knap 1.600 kroner om måneden i SU'en til hjemmeboende studerende.
LÆS MERETV 2: Regeringen vil skære i café-penge til studerende
»Jeg er bekymret for, at nogle unge vil føle sig tvunget til at flytte hjemmefra«, siger Malene Nyborg, der er formand for danske gymnasieelever.
»Det kommer til at betyde, at flere har sværere ved at klare de udgifter, der er ved at gå i gymnasiet i forhold til studieture, transport, ekskursioner, lommeregnere og måske bøger. Der er mange udgifter, som eleverne i dag bruger SU'en til at betale for«, siger hun.
Malene Madsen understreger, at selv om unge flytter hjemmefra, så vil de fortsat ikke få fuld udeboende SU, før de fylder 20, fordi SU'en er afhængig af forældrenes indkomst, ligegyldig om man bor ude eller hjemme. Regeringens SU-reform vil både ramme de hjemmeboende og udeboende, siger hun.
Studerende: Det er en langsommere igennem-reform
Reaktionen fra DGS kommer efter flere ugers debat om den SU-reform, som regeringen fremlægger i dag.
Senest erfarer både TV2 og Jyllands-Posten, at regeringen vil sætte SU'en ned for alle hjemmeboende studerende og indføre samme regler for hjemmeboende over 20 år, som dem der gælder for hjemmeboende mellem 18 og 20 år, hvor det i dag er forældrenes indkomst, der er afgørende for størrelsen af SU'en.
LÆS OGSÅNye SU-krav: Østergaard vil tvinge studerende til at gå til eksamen
Og også de studerende på landets videregående uddannelser frygter for konsekvenserne af reformen, hvis der bliver skåret i SU'en til de hjemmeboende.
»Reformen vil presse unge på deres økonomi, tvinge dem til at tage lån og til at supplere deres indkomst med studiearbejde eller falde fra, fordi de står i en uoverskuelig økonomisk situation«, siger formanden for Danske Studerendes Fællesråd, Jakob Ruggaard.
LÆS MEREStuderende: Her er et alternativ til »hovedløse« SU-besparelser
Uddannelsesminister Morten Østergaard (R) har flere gange betonet, at reformen skal få flere studerende hurtigere igennem deres uddannelse. Men med de ting, der er kommet frem om udspillet i de seneste uger, giver Jakob Ruggaard ikke meget for den mission.
»Ligesom alle andre elementer i det her reformudspil er det en langsommere igennem-reform, som vil presse unge ud i studiearbejde og studieforlængelse«, siger han.
Fællesskaber er vigtige - og dyre
Også formanden for Yngresagen, Anders V. Andreasen ryster på hovedet over udsigten til, at regeringen vil skære i SU'en til de hjemmeboende.
LÆS MEREForsker: Jagten på det perfekte CV får studerende til at forlænge studietiden
»Hvis man skal skære i SU'en til hjemmeboende, så skal det være den absolut allersidste udvej, hvis der virkelig ikke er andre muligheder. Lige meget hvad kan det ikke undgås, at man tager penge fra nogle unge, som virkelig mangler dem«, siger han og frygter for konsekvenserne:
»Det kan betyde, at de unge ikke har mulighed for at deltage i de ting, der er en blanding af sociale og faglige aktiviteter. Og det kan betyde, at de bliver udelukket fra fællesskabet på studiet. Fællesskabet er virkelig noget, der betyder meget, hvis de unge skal gennemføre deres uddannelse«, siger han.
LÆS OGSÅVrede studerende: Ministeren virker som en bange mand
Han fremhæver risikoen for, at unge dropper ud af uddannelserne, hvis de ikke kan indgå i fællesskaberne på deres studier.
Mange betaler for at bo hjemme
Hos Danske Gymnasieelevers Sammenslutning melder formand Malene Nyborg om heftig aktivitet og mange henvendelser fra bekymrede elever, der er nervøse for, hvad beskæringerne i SU'en vil betyde.
LÆS MEREOverblik: Det ved vi om SU-reformen
»Vi har fået rigtig mange henvendelser i de sidste uger fra elever, som er enormt bekymrede for, hvad besparelserne kommer til at betyde for dem. Det gælder især elever med forældre med lav indkomst, som betaler en stor del af deres SU for at bo hjemme«, siger hun.
Hvor mange drejer det sig om?
»Vi har ikke nogen konkrete tal. Men vi ved at mange betaler husleje for at bo hjemme«.
LÆS OGSÅ Oppositionen: SU-forlig er rykket tættere på
Se også
Borgmestre i København og Herning melder sig klar som grandprix-byer
Grandprixet skal kunne mærkes »rundt om i landet«, siger DR's kulturdirektør.
Kravlede op på et tog: To unge mænd er »voldsomt forbrændte«
To unge mænd fik kørestrøm fra tog igennem sig på Helsingør Station.
Kulde og regn: Løbere måtte bukke under
Jeg traf et valg, som på ingen måde svækker min femininitet
Min risiko for at få brystkræft er faldet fra 87 procent til under 5 procent, skriver Angelina Jolie.
Det skiller Enhedslisten og regeringen fra dagpenge-løsning
Dræbervirus smitter pensionist: Nu er 20 personer døde
Mystisk virus har smittet rejsende i Mellemøsten og flere europæiske lande.
Højesteret skal tage stilling til irakeres tortursag
23 irakere hævder, at Danmark var medansvarlig, da de blev taget til fange og udsat for krænkende behandling.
Rasmus Bech: Her er de store træneres svære stoleleg
Drama i Roskilde: Betjente trak pistolerne mod teenagedrenge
Politiet troede, at legende teenagere havde rigtige håndvåben på sig.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Uddannelse
Seneste Uddannelse
Basim og Blachman værter på næste års internationale Melodigrandprix
Din nabos musikanlæg