Annonce
Uddannelse 6. jul. 2010 KL. 03.00

Unge vil være lærere og sygeplejersker

Pladserne er revet væk på lærer- og sygeplejerskeudannelserne i København.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Der bliver ingen tomme pladser på lærer- og sygeplejerskeuddannelserne i København.

Tværtimod er pladserne revet væk, og det betyder, at mange unge bliver afvist og må forsøge at komme ind på uddannelserne i andre byer.

Set over de sidste to år er fremgangen på 67 procent i forhold til ansøgertallet i 2008 for lærerne og 43 procent hos sygeplejerskerne. Samme tendens ses på socialrådgiveruddannelsen med 57 procent og på jordemoderstudiet med 64 procent.

Efter to år med stigende ansøgertal tør Metropols rektor, Stefan Hermann, tro på, at tiden med tomme pladser på uddannelserne er slut. Over halvdelen af ansøgerne har skrevet lærer eller sygeplejerske øverst på prioriteringslisten.

»Det er altafgørende, for det er den slags ansøgere, vi har brug for. Det er unge, som har en stor vilje til at hjælpe syge mennesker og undervise børn i folkeskolen«.

Forventer samme tendens overalt
Derfor begræder han ikke, at mange vil blive afvist.

»Der må gerne være en kø uden for uddannelserne, for at vi kan leve op til at uddanne de bedst kvalificerede«.

Tallene for, hvor mange ansøgere der søger ind på sygeplejerske- og læreruddannelserne i resten af landet, ventes at være klar i morgen. Men forventningen er, at tendensen er den samme.

»De unge trodser nedskæringerne i den offentlige sektor. De ved godt, at der efter krisen bliver stort behov for lærere, sygeplejersker, socialrådgivere og jordemødre«, siger Stefan Hermann.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe