Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Uddannelse 9. dec. 2006 KL. 15.35

Dumpekarakter til Undervisningsministeriet

Ny vejledning fra Undervisningsministeriet er smækfyldt med sproglige fejl og forkert kommatering. »Jammerligt«, kalder formanden for Dansklærerforeningen sproget i vejledningen. Undervisningsministeriet beklager dokumentet, som er sendt ud til 235 skoler.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Undervisningsministeriet har sendt en vejledning ud til 235 skoler i landet. Dokumentet er en vejledning til en ny testform i folkeskolen, men i en sprogtest dumper vejledningen med et brag.

Over 70 sproglige fejl, især kommafejl, fandt Politikens kyndige korrekturlæsere i den 3,5 sider lange vejledning.

Undervisningsministeriet har sendt vejledningen ud til 15 procent af landets skoler. De udvalgte skoler skal i december afprøve spørgsmålene i flere nye it-baserede test, som næste år bliver indført i folkeskolen.

Formand for Dansklærerforeningen Jens Raahauge er forarget efter at have læst vejledningen igennem.

»Det er noget jammerligt noget at læse. Ud over en lang række grammatiske fejl er dokumentet skrevet i et meget, meget tungt sprog, som gør det svært at læse«, siger han.

Stressede medarbejdere
Landets overdansklærer siger, at vejledningen er så dårligt skrevet, at den ikke ville gå an blandt hans elever i folkeskolen:

»Hvis det var en af mine elever, som havde skrevet det, ville jeg bede eleven om at gå tidligt i seng og skrive det om. For mig signalerer vejledningen, at medarbejderne i Undervisningsministeriet er stressede og ikke har haft tid nok til at udforme vejledningen«.

Jens Raahauge mener, at det er paradoksalt, at Undervisningsministeriet skriver, at elever i folkeskolen selv må vælge, om de benytter nyt eller gammelt komma, så længe de er konsekvente.

»Men ministeriet har selv været meget inkonsekvent med kommateringen i vejledningen«, siger han.

Han mener, at medarbejdernes stress må stamme fra den »maniskhed«, som præger indførelsen af test i folkeskolen.

Undervisningsministeriet undskylder
I Undervisningsministeriet er kontorchef Peter Grønnegård helt enig i, at sproget i vejledningen ikke er godt nok.

»Det er ikke i orden, og det er noget, vi beklager meget. Vi har haft meget travlt med at producere vejledningen, men det er ikke nogen undskyldning. Når vi sender noget ud til 235 skoler i landet, skal det selvfølgelig se ordentligt ud«, siger han.

Folkeskoleeleverne skal testes mere og mere. Kan du forstå, hvis lærerne på landets folkeskoler synes, at det er beskæmmende, når Undervisningsministeriet sender en testvejledning ud, som ikke ville bestå ved en eksamen?

»Lærerne har og skal naturligvis have en forventning om, at sproget og tegnsætningen er i orden, når Undervisningsministeriet sender materiale ud. Vi har nu fjernet vejledningen fra hjemmesiden, så vi kan få den rettet til«, siger han.

Vejledningen ligger nu i en rettet udgave på ministeriets hjemmeside under 'Evalueringskultur og test'.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Internationalt
11. feb. KL. 17.35
Foto: JENS MEYER/AP

Over 550 er bukket under for europæisk kulde

Kulden over Europa har kostet mere end 550 mennesker livet. I Italien har sneen lukket Colosseum.

Internationalt
11. feb. KL. 17.42

Hacker fik fat i personlige informationer om 350.000 porno-brugere

Pornosiden undersøger nu sagen.

Medier
11. feb. KL. 15.28
Foto: Jan Grarup

Henvisning 100 år pressefoto

Følg pressefotografernes arbejde igennem 100 år i ny bog.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Facade. Gary Oldman er fremragende og giver den anonyme Smiley noget truende bag det ikkeeksisterende smil. - Foto: SF-film
11. feb. KL. 18.00

Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme

restaurant & cafe