Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Uddannelse 31. mar. 2008 KL. 17.08

Folkeskoleprøver bliver ikke aflyst

Digital prøveeksamen endte i kaos. Skolestyrelsen er klar med gammeldags papirprøver.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Selv om det i dag gik galt ved generalprøven på folkeskolernes digitale biologi- og geografiprøver, vil afgangseksamen blive afholdt som planlagt i maj.

De gammeldags papirprøver er nemlig klar til brug, hvis det viser sig, at den fejl, der i dag forhindrede eleverne i at gennemføre de digitale prøver, ikke kan rettes.

Kunne ikke tage prøverne
For at sikre sig imod tekniske problemer som dem, der opstod sidste år, hvor de centrale servere brød sammen, havde Skolestyrelsen sammen med konsulentfirmaet Cowi arrangeret en generalprøve klokken 11 i formiddag.

6.000 elever havde meldt sig til, men ifølge Cowi kunne eleverne ikke komme i gang med den digitale prøve.

Analyserer fejl
Skolestyrelsen og Cowi arbejder nu for at finde ud af, hvor fejlen opstod, og om man tør gennemføre de it-baserede prøver 19. og 20. maj.

Er der risiko for, at der sker flere fejl, hiver man papirprøverne frem.

De digitale afgangsprøver blev første gang brugt i 2006. Her skete et enkelt lokalt serversammenbrud.

Sidste år skete et centralt sammenbrud, som Cowi har taget ansvaret for. Efterfølgende blev prøven i geografi aflyst.

Skolerne har tilmeldt 51.000 elever til de digitale prøver, mens 13.000 har valgt den gammeldags papirprøve.

Herefter er udtrukket 25.000 elever til den digitale prøve.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe