Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Uddannelse 22. jan. 2009 KL. 03.00

It-kurser for gymnasielærere er sløjfet

Til sommer udgår obligatoriske it-kurser af gymnasielæreres pædagogikum.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Gymnasielærerstuderende kan fra og med 1. august kigge langt efter de særskilte kurser i, hvordan de kan bruge it i undervisningen.

Kurserne har ellers tidligere været en obligatorisk del af deres uddannelse.

I en ny bekendtgørelse har Undervisningsministeriet droppet de 2 x 50 timers it-kurser, der hidtil har været en del af gymnasielærernes pædagogikum.

Sværere at brug it i gymnasiet
Og det vil gøre det sværere for gymnasielærerne at inddrage it i undervisningen, når de kommer ud bag katedrene, lyder vurderingen fra Datalæreforeningen for Gymnasiet og HF.

»Det er dybt kritisabelt, at man har fjernet de obligatoriske it-kurser i den nye bekendtgørelse. Man lader de nye lærere i stikken og antager, at enhver kan finde ud af at bruge it i undervisningen. Det kan enhver ikke«, siger Steen Toft Jørgensen, formand for Datalærerforeningen for Gymnasiet og HF.

It i skolerne er på 1995-niveau
Opråbet fra foreningen kommer, efter at Politiken i søndags skrev , at lærerne på landets folkeskoler og gymnasier stort set ikke er blevet bedre til at udnytte it i undervisningen, end de var i 1995.

Det er konklusionen på en undersøgelse, som Det nationale forskningscenter DREAM og Nationalt Videnscenter for Læremidler har foretaget.

»Vi har ikke strøget, men integreret it-undervisningen i de almindelige fag«, siger undervisningsminister Bertel Haarder (V) til politiken.dk.

En klar forringelse
Formand for Gymnasieskolernes Lærerforening Gorm Leschly er dog skeptisk over for, at man dropper de obligatoriske it-kurser.

»Det er klart en forringelse. Med den nye bekendtgørelse er der ikke længere garanti for, at en nyuddannet lærer får den it-undervisning, vedkommende har brug for«, siger Gorm Leschly til politiken.dk.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Politik
13. feb. KL. 12.32
Foto: LEHMANN MARTIN

Venstre: Regeringen mangler en klar plan for Syrien

Verdenssamfundet bør tage ansvar for situationen i Syrien, mener V.

Musik
13. feb. KL. 12.10
Død. Whitney Houston blev 48 år. - Foto: Darrin Bush/AP

Prisen på Whitney-hits steg markant efter hendes død

Prisen på souldivaens 'ultimate collection' blev kortvarigt sat op på iTunes.

Sport
13. feb. KL. 10.42 opdateret KL. 11.15
Debutant. Stævnet i Panama var Lance Armstrongs første i Ironmanserien, som World Triathlon Corporation står bag. - Foto: Arnulfo Franco/AP

Armstrong undgik dopingkontrollen

Rasmus Henning undrer sig over at top 3 ved triatlonstævnet i Panama ikke blev dopingtestet.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe