Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Kvote 2-ansøgere vælger velfærd
Flere vælger læreruddannelsen som første prioritet.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Kom på eksklusivt besøg i de kongelige jagtgemakker
TV »Ich bin ein Berliner«
TV Ny protestform i Tyrkiet: at stå stille
TV Bombeangreb mod sportsklub i Malmø
TV Ekstrem regn skaber 40.000 hjemløse
TV Politiet overrasket over fredelige demonstrationer ved G8-topmødet i Belfast
TV Se VM-protester i Brasilien: 200.000 demonstrerer
TV Husmødre bruger potter og pander som støj-våben
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Trods fyringer blandt lærere i flere kommuner og blandt sygeplejersker på sygehusene strømmer studerende til disse uddannelser.
På Professionshøjskolen Metropol i København er der 72 procent flere ansøgere til læreruddannelsen end sidste år og 61 procent fremgang til uddannelsen til socialrådgiver. Når det gælder ansøgninger til sygeplejerskeuddannelsen, er antallet af ansøgere steget med 15 procent.
Færre vil være laboranter
Det viser optællingen af studieansøgere, der søger gennem optagelsessystemets kvote 2 efter ansøgningsfristens udløb i går.
Kun 2 af de 14 velfærdsuddannelser på Metropol oplever en svag tilbagegang. Det er uddannelserne, der fører til job som fysioterapeut og laborant.
»Det er et kolossalt rygstød til velfærdsuddannelserne, hvor ansøgerne gerne vil være med til at hjælpe børn til at blive bedre i skolen og hjælpe de svage i samfundet. Det er meget opmuntrende«, siger Stefan Hermann, der er rektor på Professionshøjskolen Metropol.
»Det andet, jeg hæfter mig ved, er, at det er lykkedes at kommunikere, at uddannelserne er attraktive. For vi ser samtidig, at der er stor stigning på studieansøgere, der vælger læreruddannelsen som første prioritet«, siger han og peger på, at stigningen også skyldes den økonomiske krise.
Hver tiende kommer ind gennem kvote 2
Mens højkonjunkturen buldrede, blev unge fristet af hurtige penge og job i stedet for uddannelse. Den tendens er vendt med de aktuelle optagelsestal fra København.
Kvote 2 er for ansøgere, med særlige kvalifikationer, som ikke har mulighed for at blive optaget via kvote 1.
Cirka hver tiende studerende kommer ind gennem kvote 2.
Mønstret i bunkerne af ansøgninger fra kvote 2-ansøgere plejer at være en god strømpil for, hvordan det samlede antal studieansøgninger fordeler sig.
Se også
Konkurrencestyrelsen advarer lægerne: Pas på, I risikerer at komme i fængsel
Lægerne skal passe på, at de ikke kommer i fedtefadet, siger kontorchef.
Trafikselskaber: Vi behøver mere tid
Kanye kender ingen grænser på »Jesus!«-plade
Coop finder 20 kilo kokain mere i bananer
Det er tredje gang på to uger, at Coop finder kokain gemt i bananer på et lager.
København giver 10 millioner til grandprix-folkefest
Riis vender tomlen ned: Ingen danske ryttere på Tour-holdet
Asiatisk dræberfisk er fundet i dansk å
En frygtet dræberfisk er fundet nær Aarhus Å. Forskere frygter, at andre fiskearter er truet på livet.
Spændingen stiger i Berlin
NSA-chef: Læk kan skade muligheder for at afsløre terror
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Uddannelse
Seneste Uddannelse
Ronaldo forlader Real Madrid: Utilfreds med kontrakten
Babysprog