-
POLITIKEN MENER: Bureaukratiet er folkeskolens fjende
-
ANDEKONKURRENCE: Kan du skrive som en ny Walt Disney?
-
BRRRRR...: Her er de koldeste steder på jorden
-
PLUS: 'Drive' på dvd
Pluspris 150 kr.
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|






Forældres lektiehjælp er ofte forkert
Lektiehjælp. Det er måske en god idé at overlade lektiehjælpen til de professionelle frem for at lade mor og far forsøge sig, viser resultatet af ny undersøgelse. - Foto: THOMAS BORBERG
Når far og mor leger lærer derhjemme, giver det ofte et negativt resultat.
Jobannoncer
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Hitmager gør comeback med forenklet setup
TV San Franciscos lufthavns-yogarum har stor succes
TV »Kold indisk skulder er et kæmpe problem for regeringen«
TV Her er politiets beviser mod Anders Breivik
TV Redaktør: Grækere er presset ud på afgrundens rand
TV Sådan ser nordlys ud oppe fra rummet
TV Tibetanske munke kræver Dalai Lama tilbage fra eksil
TV Her er årets bedste computerspil
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Søren kan igen ikke finde ud af sine lektier.
Og igen står far og mor klar til at forklare regnemetoder og staveregler efter bedste evne. Det skriver Kristeligt Dagblad.
Men de gør deres barn en bjørnetjeneste, viser international forskning.
For det skader barnets lyst til at lære, og barnet lærer mindre, end hvis forældrene havde gjort det rigtige - nemlig var gået til læreren med problemet.
Negativ virkning
Det konkluderer bogen 'Lektier og forældrestøtte', der udkommer om 14 dage og er skrevet af cand.pæd. Adam Valeur Hansen.
Han har også skrevet speciale om lærernes tilgang til lektier og peger på, at netop disse to grupper - lærere og forældre - er hoved- årsagen til, at mange elever ikke får noget ud af at læse lektier. Eller måske ligefrem bliver mindre villige til at lære, mener han:
»Vi har stadig en meget mekanisk tilgang til lektier i Danmark. Lærerne giver dem uden større refleksion over, hvordan de gives, og hvordan eleverne reagerer på dem. Og forældrene leger lærere derhjemme, fordi de ofte er af den overbevisning, at lektier er godt og jo flere jo bedre. Men alt andet lige virker det altså negativt på barnet«, siger Adam Valeur Hansen, som selv er lærer på en kommuneskole i Kolding.
LÆS ARTIKEL Børn står i kø til private lærerfirmaer
Dermed skriver han sig ind i en diskussion om lektiers effekt, der for alvor begyndte i 2006, da ph.d.-stipendiat Flemming B. Olsen fra Syddansk Universitet som den første i Danmark begyndte at forske i emnet.
Den 20. maj forsvarer han sin afhandling, der stadig konkluderer det, som vakte betydelig opsigt for fire år siden:
Hvis lektier skal give mening, skal der være direkte sammenhæng mellem den måde, man giver lektier på, den måde, man arbejder med lektierne i skolen, og de lærebøger eller andre midler, man bruger.
Er der ikke det, er der stor risiko for, at lektierne øger skoletrætheden og bliver en barriere for gennemførelsen af en uddannelse.
LÆS OGSÅ Lektiecaféer giver nye kunder til bibliotekerne
I praksis har hans ord dog ikke haft den store effekt i skolesystemet i de fire år, der er gået, erkender han. Og det understreger nok en af de væsentligste forklaringer på vores tilgang til lektier.
»Lektier er bundet utrolig meget op på traditioner og vaner. Lærebøger er jo synonym med lektier, selvom læring - for at give mening og virke motiverende på eleverne - bør have andre former og være langt mere differentierede, siger han.Der er dog grøde i debatten igen efter et par års tavshed. Flere pædagogiske eksperter har meldt sig under de lektie-kritiske faner, enkelte skoler har nu indført en lektiepolitik, men vigtigst af alt, så leder tidsånden i retning af et opgør med lektierne«, mener Adam Valeur Hansen og fortsætter:
»Både politikere, lærere og forældre har stort fokus på, hvad der egentlig virker i skolen. Derfor bør der være mange åbne ører, når vi igen kan dokumentere, at lektier bruges forkert - også af forældrene«.
nyheder@pol.dk
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Kirken kræver flere penge ind
Vi har aldrig brugt kirken så lidt som nu. Alligevel er den dyrere end nogensinde. Ministeren og folkekirken siger stop.
Kvalitetschef: Kræftdiagnoser med posten dur bare ikke
Ekspert: Hjælp er udsigtsløs for grækerne
Svensk succesforfatter beskylder Zentropa for at lave piratfilm
Den svenske forfatter Per Olov Enqvist mener, at Zentropa har overtaget hans historie fra en roman.
Osasuna river Barcelonas titelhåb i laser
»Måske er vi her ikke i morgen«
Murdoch lover: The Sun kører videre
Fem af avisens ansatte blev tidligere i dag anholdt.
USA vil bruge 1.000 milliarder på nye våben
Syrisk opgør rykker ind i Libanon
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Uddannelse
Seneste Uddannelse
feb
feb
feb
feb
Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Konny og Egon nyder livet: »Måske er vi her ikke i morgen«
Rå rosenkål med parmaskinke, parmesan og citron