Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 27. aug. 2010 KL. 22.03

Fem minearbejdere lider af depression

En håndfuld af de 33 indespærrede minearbejdere skal behandles af en psykiater, siger Chiles sundhedsminister.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fem af de 33 minearbejdere, der har været indespærret i tre uger i en mine i Chile, har en depression.

Det siger landets sundhedsminister, Jaime Manalich.

De fem vil blive behandlet af en psykiater, der skal have kontakt og tale med dem via en telefonledning.

Fem af minearbejderne er isolerede, spiser ikke nok og vil ikke vise sig foran et kamera, som er sænke ned i minen via af et lille borehul, hvor der også sænkes mad ned.

LÆS ARTIKELVideo viser glade fangede minearbejdere

»Det er, hvad vi kalder depression«, siger sundhedsministeren.

Befinder sig knap 700 meter nede
Samtidig meddelte selskabet, der ejer minen, at arbejdet begynder søndag eller mandag med at bore en nødskakt, hvorigennem de 33 arbejder skal hentes op. Minearbejderne befinder sig knap 700 menter nede.

En specialbygget australsk boremaskine kaldet Strata 950 blev fredag sat i en position, hvorfra boringen skal foretages.

»Vi er i gang med de sidste forberedelser, og venter, at boringen begynder søndag eller mandag«, siger chefen for operationen Andre Sougarret.

Det er uklart, hvor lang tid det tager at bore nødskakten. Men der kan gå helt frem til midten af december.

ritzau

Annonce
Annoncer
Politik
24. maj. KL. 13.39
Foto: DRESLING JENS

Fagboss før treparts-slagsmål: »Vi taler pænt til hinanden«

3F-formanden glæder sig til at komme i gang med trepartsforhandlingerne.

iByen
24. maj. KL. 14.23
Genfødt. Neneh Cherry, der i 1988 hittede med 'Buffalo Stance' har fundet sammen med freejazz-gruppen The Thing. De kan under Copenhagen Jazz Festival. - Foto: PR-foto

Copenhagen Jazz Festival bliver ved at vokse

Programmet tæller i år brazil-legenden Milton Nascimento og færøske Teitur.

OL 2012
24. maj. KL. 14.25
OL-KLAR. Med sine resultater i blandt andet Beijing har Line Jensen (i hvidt) point nok til at kvalificere sig til OL. - Foto: JANOS M SCHMIDT/ITU (arkiv)/AP

Danmark tangerer sin egen OL-rekord

17 af 28 sportsgrene vil have dansk deltagelse ved OL til sommer.

Annoncer
Annoncer
3