Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 31. aug. 2010 KL. 07.43

Danmark misinformerer krigstribunal

Forsvarsministeriet mente ikke, at man havde dokumenter. Men det havde man.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Danmark har givet urigtige oplysninger til Det Internationale Krigsforbrydertribunal for det tidligere Jugoslavien, ICTY, i Haag og har i strid med sine forpligtelser over for tribunalet undladt at udlevere dokumenter, som tribunalet har udbedt sig fra Danmark, skriver Kristeligt Dagblad.

Det er sket i forbindelse med den igangværende retssag mod den tidligere bosnisk-serbiske politiske leder Radovan Karadzic, hvor ICTY på foranledning af Karadzic har bedt Danmark om dokumenter, som, han mener, styrker hans forsvar i sagen.

DOKUMENTATION Det anklages Karadzic for

Svaret fra det danske forsvarsministerium var, at man ikke lå inde med dokumenter af relevans for den krigsforbrydertiltalte Karadzics forsvar. Men dokumenter, som Kristeligt Dagblad har fået aktindsigt i, viser, at dette er i strid med sandheden.

Departement havde papier, som Karadzic bad om
Alene i arkiverne i Forsvarsministeriets departement ligger der tre dokumenter, som Danmark skulle have udleveret til Radovan Karadzic.

Det drejer sig om en baggrundsorientering om en FN-rapport om bombningen af Markale-markedet i Sarajevo i 1994, hvor 66 mennesker blev dræbt, en fax med konklusioner på rapporten samt et referat af en samtale mellem Danmarks ambassadør i London og det britiske udenrigsministerium.

Af dokumenterne fremgår blandt andet, at FN har været i tvivl om, hvorvidt det var Karadzics bosnisk-serbiske styrker, der affyrede granaten mod Markale-markedet, eller om den var placeret af de bosniske muslimer selv.

Forsvareren er overrasket
Radovan Karadzics juridiske rådgiver, Peter Robinson, er overrasket over, at Danmark alligevel har dokumenter, der kan bruges i Karadzics forsvar, og han vil nu tage sagen op igen.

»Vi vil genåbne sagen. Både for at få dokumenterne frem, men også for at holde folk ansvarlige, hvis de afgiver falske oplysninger til tribunalet«, siger Peter Robinson til Kristeligt Dagblad.

ritzau

Annonce
Annoncer
Politik
24. maj. KL. 13.39
Foto: DRESLING JENS

Fagboss før treparts-slagsmål: »Vi taler pænt til hinanden«

3F-formanden glæder sig til at komme i gang med trepartsforhandlingerne.

iByen
24. maj. KL. 14.23
Genfødt. Neneh Cherry, der i 1988 hittede med 'Buffalo Stance' har fundet sammen med freejazz-gruppen The Thing. De kan under Copenhagen Jazz Festival. - Foto: PR-foto

Copenhagen Jazz Festival bliver ved at vokse

Programmet tæller i år brazil-legenden Milton Nascimento og færøske Teitur.

OL 2012
24. maj. KL. 14.25
OL-KLAR. Med sine resultater i blandt andet Beijing har Line Jensen (i hvidt) point nok til at kvalificere sig til OL. - Foto: JANOS M SCHMIDT/ITU (arkiv)/AP

Danmark tangerer sin egen OL-rekord

17 af 28 sportsgrene vil have dansk deltagelse ved OL til sommer.

Annoncer
Annoncer
3