Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 8. sep. 2010 KL. 21.16

FN-chef fordømmer plan om koranbrænding

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Blandt de mange, der protesterer mod planer om at afbrænde koraner på niårsdagen for terrorangrebet mod USA 11. september 2001, er FN's generalsekretær.

FN's generalsekretær, Ban Ki-moon er dybt foruroliget over en lille amerikansk kirkes planer om at brænde eksemplarer af islams hellige bog på årsdagen for terrorangrebene 11. september 2001, oplyser en FN-talsmand.

FN-lederen er af den opfattelse, at den slags handlinger ikke kan tilgives af nogen religioner, tilføjer talsmanden i en erklæring.

Striden står om Terry Jones, der er leder af en evangelisk menighed på bare 50 mennesker på Dove World Outreach Centre i Gainesville, Florida.

Han har skabt furore i både USA og udlandet ved at udråbe lørdag til 'International brænd en koran dag'.

ritzau

Annonce
Annoncer
Fodbold
24. maj. KL. 15.10 opdateret KL. 15.24
VELKOMMEN. Efter fyringen af Henrik Clausen har Poul Hansen været både sportschef og træner i OB, men nu bliver Troels Bech atter OB-træner. - Foto: ERNST VAN NORDE (arkiv)

OB henter Troels Bech tilbage igen

Rokade giver Keld Bordinggaard comeback som superligatræner i Silkeborg.

Medier
24. maj. KL. 14.41
Presset. Soluna Samay restituerer inden den vigtige generalprøve i morgen. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Grandprix-Soluna kæmper med sygdom

Danmarks grandprix-deltager er sengeliggende med feber og har brug for hvile.

Rookies. Otte nyudklækkede filmskoleelever deltager i sideprogram for filmskolefilm. Her sidder den kvindelige del af holdet. - Foto: LARS JUST

Danske filmtalenter har dræbersnegle med til Cannes

En gruppe spændte, danske filmfolk er i vælten på den fornemme filmfestival.

Annoncer
Annoncer
3