Annonce
Internationalt 12. nov. 2009 KL. 13.18

Taleban er større end al-Qaeda

Taleban er blevet den magtfulde storebror i både Afghanistan og Pakistan.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

De faldne soldater

Siden 2002 er dusinvis af danske soldater faldet i Aghanistan - de fleste som følge af vejsidebomber.

Antallet af al-Qaeda-medlemmer i Afghanistan kan være helt nede under 100.

Til sammenligning tælles Taleban-medlemmerne i det bjergrige land i titusinder, skriver Washington Post.

Den store forskel på antal medlemmer betyder, at al-Qaeda i stadig stigende grad er afhængig af Taleban for beskyttelse og hjælp til at udføre dødelige angreb, oplyser kilder i den amerikanske hær og efterretningstjeneste til avisen.

Det samme i Pakistan
Disse vurderinger kommer på et tidspunkt, hvor den amerikanske præsident Barack Obama kæmper for at vinde opbakning til at sende flere soldater til Afghanistan.

LÆS ARTIKEL USA's hærchef: Send flere soldater

En krig, som blev indledt med det formål at bekæmpe netop al-Qaeda-medlemmer.

På den anden side af grænsen til Pakistan er situationen nærmest den samme. Her vurderer Washington Posts kilder, at der er omkring 300 medlemmer af al-Qaeda, mens der også her er titusinder af medlemmer af den militante bevægelse Taleban.

Der er dog uenighed om, hvorvidt de ændrede styrkeforhold imellem de to grupper har gjort gruppernes samarbejde indbyrdes værre eller bedre.

Flere kritiserer missionen
Hvad angår Taleban i Pakistan lader det til, at bevægelsen har bevæget sig væk fra al-Qaeda, båret på en bølge af fremdrift.

»Taleban har ekspertisen, ressourcerne og de har momentum«, siger Richard Barrett, koordinator af FN’s overvågningsteam for Taleban og al-Qaeda til Washington Post.

I den seneste tid er tabstallene for de internationale styrker i Afghanistan steget, og soldater i landet er begyndt at kritisere missionen.

LÆS ARTIKEL Soldater: Afghanistan-mission er som en hullet robåd

Samtidig beviste det mislykkede valg, at demokratiet endnu ikke er kommet til landet.

LÆS LEDER Det ser sort ud i Afghanistan

Alt sammen noget, der gør det svært for de lande, der har soldater i Afghanistan – herunder Danmark – at mønstre opbakning blandt befolkningen og meningsdannere til at fortsætte indsatsen.

LÆS KOMMENTAR Seidenfaden: Derfor skal soldaterne hjem

Senest er fem svenske soldater blevet såret og deres afghanske tolk blevet dræbt, da en bombe i vejkanten ramte deres køretøj i det nordlige Afghanistan.

Sverige har omkring 450 soldater i landet.

Sårede Nato-soldater i sydlige Afghanistan
Også det sydlige Afghanistan er ramt af nye angreb. Her har en selvmordsbomber på en motorcykel dræbt en mand og en kvinde og såret flere personer under et angreb på en række NATO-køretøjer.

En talsmand fra Nato bekræfter ifølge AP angrebet og oplyser, at både afghanske civile og soldater fra den internationale styrke ISAF blev såret ved angrebet, men oplyser ikke flere detaljer.

Krigen i Afghanistan

ISAF opererer under et fredsskabende mandat, der er vedtaget af FN's Sikkerhedsråd.

Der har været danske soldater i Afghanistan siden 2002.

I begyndelsen bidrog Danmark med specialstyrker til den amerikansk ledede krig mod Taleban og al-Qaeda.

Senere deltog Danmark i FN's internationale sikkerhedsstyrke. Fra 2003 har de danske soldater været en del af ISAF-styrken.

ISAF er ikke en FN-styrke, men en NATO-ledet koalition, der har soldater fra i alt 42 lande – herunder 26 NATO-lande.

Det er første gang, NATO opererer uden for det umiddelbare ansvarsområde omkring Nordatlanten.

Danmark har omkring 650 soldater i Afghanistan.

Kilde: Hok

Dokumentation: Her opererer de danske soldater (eksternt link)

Siden 2002 har en række danske soldater mistet livet under indsatsen i Afghanistan.

Se flash-grafik med de danske dødsfald

Oversigt: Dræbte danske soldater i Afghanistan

Foto: Miriam Dalsgaard
Foto: Miriam Dalsgaard

Politiken har fulgt seks spejdersoldater i Afghanistan, der hver dag er sammen på liv og død. Gruppe 1 skulle opleve det værst tænkelige.

Reportage:
'Kammerater i krig'

Foto: MIRIAM DALSGAARD
Foto: MIRIAM DALSGAARD

Politikens fotograf Miriam Dalsgaard var med danske soldater på patrulje i Helmand.

Se hendes billedserie fra soldaternes hverdag

Danmark har deltaget i krigen i Afghanistan siden 2001

Fotoserie: Hverdagsliv i Afghanistan

Foto: DARIO LOPEZ-MILLS/AP
Foto: DARIO LOPEZ-MILLS/AP

Det er 10 år siden, at USA invaderede Afghanistan.

Politikens internationale redaktør, Michael Jarlner, gør status i denne tv-analyse:

Redaktør: Afganistan-krig har kun været en halv sejr

Foto: MIKHAIL METZEL/AP
Foto: MIKHAIL METZEL/AP

Politiken fortæller historien om den danske deltagelse i krigene i Irak og Afghanistan.

Annonce
Annoncer
Politik
24. maj. KL. 15.23
Trepartsforhandlinger. Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) og SF-formand Villy Søvndal svarer forskelligt på, om danskerne skal have ekstra i løn, hvis arbejdstiden stiger. - Foto: JENS DRESLING

Søvndal og Thorning taler med to tunger om løn

Får danskerne løn for at arbejde mere? Regeringstoppen svarer forskelligt.

Terror i Norge
24. maj. KL. 15.30

Breivik: Jeg føler mig næsten mentalt skadet efter vidneudsagn

Norsk massemorder bad om ordet efter dagens afhøringer.

Rookies. Otte nyudklækkede filmskoleelever deltager i sideprogram for filmskolefilm. Her sidder den kvindelige del af holdet. - Foto: LARS JUST

Danske filmtalenter har dræbersnegle med til Cannes

En gruppe unge, spændte filmfolk er i vælten på den fornemme filmfestival.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Åbning. De to kokke Per Thøstesen og Thomas Kragelund åbner sammen restaurant KogT på Bredgade. - Foto: PR-foto
24. maj. KL. 13.27

Succesrestaurant åbner 2'er i Bredgade

ibyen anbefaler

restaurant & cafe