Annonce
Internationalt 17. nov. 2009 KL. 11.31

Storbritannien gør klar til 'Exit Afghanistan'

Gordon Brown ser helst, at en tidshorisont for en tilbagetrækning fra Afghanistan bliver sat i udsigt.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

De faldne soldater

Siden 2002 er dusinvis af danske soldater faldet i Aghanistan - de fleste som følge af vejsidebomber.

Efter valget


Efter 13 år med Labour-styre har Storbritannien fået en konservativ regering med David Cameron i spidsen.

Valget 6. maj gav de konservative flest stemmer, men ikke nok til at regere alene. Først efter fem dage med dramatiske forhandlinger lykkedes det for Cameron at indgå en aftale om en koalitionsregering med Liberaldemokraterne og deres leder Nick Clegg.

Det er første gang siden Churchill, at Storbritannien skal regeres af en koalition.

Downing Street i London har nu givet den melding, som mange englændere har ventet på. Premierminister Brown har i sinde at overdrage den fulde kontrol med Afghanistan til afghanerne.

»Hvis overhovedet muligt skal vi have fastsat et tidsskema i 2010«, siger Brown til BBC.

Premierministeren vil på det næste møde med Nato bede om, at tilbagetrækningen kan påbegyndes i det nye år.

Udmeldingen kommer dagen efter, at udenrigsminister Per Stig Møller (K) på en pressekonference i Bruxelles gav udtryk for, at de allierede styrker - heriblandt de danske - vil begynde at afkræve den afghanske regering mere ansvar på forskellige fronter.

97 dræbte briter i Afghanistan
Premierminister Brown kom med den overraskende melding i forbindelse med en middag for overborgmesteren i London - umiddelbart efter, at han havde oplyst, at 97 briter er blevet dræbt i Helmandprovinsen i år - den sidste i søndags. I alt har 233 britiske soldater mistet livet i kamp.

»Det internationale samfund skal mødes for at blive enige om den støtte, vi kan give Afghanistan i den næste fase. Jeg har tilbudt at holde samtalerne i London i det nye år«, oplyste Brown.

LÆS ARTIKEL Brown skyder bitter valgkampagne i gang

I det nye år skal briterne samtidig til valg, og tilstedeværelsen af britiske styrker i Afghanistan har længe været et særdeles følsomt emne i den netop optrappede valgkamp.

Danmark sender flere politifolk
På et pressemøde i Bruxelles i går gav den danske udenrigsminister Per Stig Møller (K) ellers udtryk for, at Danmark ikke var i færd med at mindske indsatsen i Afghanistan.

Tværtimod kunne ministeren oplyse, at Danmark vil sende yderlige seks danske politifolk til Afghanistan, så styrken kommer op på i alt 26 politikfolk foruden politichef Kaj Vittrup.

»Vi er indstillet på at søge om at få flere ud«, sagde ministeren på mødet i går.

For mindre end en uge siden bad premierminister Gordon Brown Nato-chef Anders Fogh Rasmussen om, at Nato skulle sende flere styrker, og premierministeren var dengang villig til også at sende flere engelske soldater til Afghanistan.

LÆS OGSÅBrown vil bede Nato om flere styrker

England er stolt
Premierminister Gordon Brown ser ikke briternes ønske om at forlade Afghanistan som et udtryk for, at kampen mod talebanerne ikke kan vindes.

»Vi er militært til stede i Afghanistan, fordi det er nødvendigt også i forhold til tilstanden i Pakistan«, sagde Brown.

Han mindede samtidig briterne om, at al-Qaeda tilbage i 2001 var en massiv trussel mod Storbritannien, men at det sidste års kampe havde gjort truslen fra al-Qaeda mindre.

Krigen i Afghanistan

ISAF opererer under et fredsskabende mandat, der er vedtaget af FN's Sikkerhedsråd.

Der har været danske soldater i Afghanistan siden 2002.

I begyndelsen bidrog Danmark med specialstyrker til den amerikansk ledede krig mod Taleban og al-Qaeda.

Senere deltog Danmark i FN's internationale sikkerhedsstyrke. Fra 2003 har de danske soldater været en del af ISAF-styrken.

ISAF er ikke en FN-styrke, men en NATO-ledet koalition, der har soldater fra i alt 42 lande – herunder 26 NATO-lande.

Det er første gang, NATO opererer uden for det umiddelbare ansvarsområde omkring Nordatlanten.

Danmark har omkring 650 soldater i Afghanistan.

Kilde: Hok

Dokumentation: Her opererer de danske soldater (eksternt link)

Siden 2002 har en række danske soldater mistet livet under indsatsen i Afghanistan.

Se flash-grafik med de danske dødsfald

Oversigt: Dræbte danske soldater i Afghanistan

Foto: Miriam Dalsgaard
Foto: Miriam Dalsgaard

Politiken har fulgt seks spejdersoldater i Afghanistan, der hver dag er sammen på liv og død. Gruppe 1 skulle opleve det værst tænkelige.

Reportage:
'Kammerater i krig'

Foto: MIRIAM DALSGAARD
Foto: MIRIAM DALSGAARD

Politikens fotograf Miriam Dalsgaard var med danske soldater på patrulje i Helmand.

Se hendes billedserie fra soldaternes hverdag

Danmark har deltaget i krigen i Afghanistan siden 2001

Fotoserie: Hverdagsliv i Afghanistan

Foto: DARIO LOPEZ-MILLS/AP
Foto: DARIO LOPEZ-MILLS/AP

Det er 10 år siden, at USA invaderede Afghanistan.

Politikens internationale redaktør, Michael Jarlner, gør status i denne tv-analyse:

Redaktør: Afganistan-krig har kun været en halv sejr

Foto: MIKHAIL METZEL/AP
Foto: MIKHAIL METZEL/AP

Politiken fortæller historien om den danske deltagelse i krigene i Irak og Afghanistan.

Annonce
Annoncer
Politik
24. maj. KL. 15.23
Trepartsforhandlinger. Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) og SF-formand Villy Søvndal svarer forskelligt på, om danskerne skal have ekstra i løn, hvis arbejdstiden stiger. - Foto: JENS DRESLING

Søvndal og Thorning taler med to tunger om løn

Får danskerne løn for at arbejde mere? Regeringstoppen svarer forskelligt.

Terror i Norge
24. maj. KL. 15.30

Breivik: Jeg føler mig næsten mentalt skadet efter vidneudsagn

Norsk massemorder bad om ordet efter dagens afhøringer.

Rookies. Otte nyudklækkede filmskoleelever deltager i sideprogram for filmskolefilm. Her sidder den kvindelige del af holdet. - Foto: LARS JUST

Danske filmtalenter har dræbersnegle med til Cannes

En gruppe unge, spændte filmfolk er i vælten på den fornemme filmfestival.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Åbning. De to kokke Per Thøstesen og Thomas Kragelund åbner sammen restaurant KogT på Bredgade. - Foto: PR-foto
24. maj. KL. 13.27

Succesrestaurant åbner 2'er i Bredgade

ibyen anbefaler

restaurant & cafe