Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 6. jul. 2010 KL. 21.29

Syv cubanske bådflygtninge sendt retur

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Om bord på en tømmerflåde satte en gruppe cubanere ud mod friheden i USA.

Syv cubanere, der forsøgte at flygte fra deres kommunistiske hjemland på en tømmerflåde, er blevet sendt hjem igen af de amerikanske myndigheder.

De syv flygtede fra Cuba ved hjælp af en fire meter lang tømmerflåde, og nåede til et område ca. 40 kilometer syd for Key West i Florida inden de blev opdaget af et forbipasserende skib. Dette skib sendte meddelelse om bådflygtningene til den amerikanske kystvagt.

»Besætningen på kystvagtens kutter 'Pea Island' har repatrieret de syv cubanske flygtninge til Bahia de Cabanas i Cuba«, oplyser de amerikanske myndigheder efter tirsdagens aktion.

Over for cubanske bådflygtninge har USA en politik, der går under betegnelsen 'våde fødder, tørre fødder'.

Ifølge denne bliver personer, der flygter fra Cuba, men ikke når frem til de amerikanske kyster, sendt retur. Kun cubanere, der når helt i land i USA får lov at blive i landet.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
29. maj. KL. 10.00 opdateret KL. 10.05
Ude. Thomas Sørensen blev skadet i weekendens kamp mod Brasilien, som landsholdet tabte med 3-1. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skade koster Thomas Sørensen EM-plads

Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.

Politik
29. maj. KL. 08.03

Regeringen vil hente 2,7 milliarder på afgifter

Afgifter på blandt andet sukker og fedt skal være med til at finansiere regeringens skattereform.

Succes. Peter 'Ålen' Aalbæk Jensen kan se tilbage på et glimrende Cannes-år. - Foto: Thomas Sjørup (arkiv)

Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes

Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

02:29

28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen