Annonce
Internationalt 4. sep. 2010 KL. 11.05

Clinton: Sidste chance for fred i lang tid

Der er ingen plan B for fredsforhandlingerne om Mellemøsten, siger Clinton.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Hvis konflikten i Mellemøsten skal løses, er det nu. Der er ingen plan B, hvis de netop indledte forhandlinger om fred i Mellemøsten kuldsejler.

Det siger den amerikanske udenrigsminister, Hillary Clinton, i interview med israelske og palæstinensiske medier.

»Det er sidste chance i meget lang tid« for at finde en løsning på striden mellem israelere og palæstinensere.

LÆS ARTIKELMellemøstledere vil mødes igen og igen

»I modsat fald vil de destruktive og negative kræfter på begge sider desværre tage til i styrke«, siger hun.

Terroren truer også den arabiske verden
Både israelere og palæstinensere samt store dele af den arabiske verden er i stigende grad truet af terrorister, som støttes af Iran, siger Clinton.

»De har en sponsor, nemlig Iran, som i høj grad står bag meget af det, de foretager sig«, siger Clinton ifølge udskrifter af interviewet, som udenrigsministeriet har udleveret.

Den amerikanske udenrigsminister siger, at hun har tiltro til, at det kan lykkes for den palæstinensiske præsident, Mahmoud Abbas, og Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, at komme frem til en aftale, der skal munde ud i oprettelsen af en palæstinensisk stat.

LÆS ARTIKELProfessor: Fredsforhandlinger er spil for galleriet

»De har været meget klare om, at de vil arbejde virkelig hårdt for at nå frem til en endelig aftale«, siger Clinton.

LÆS ARTIKELNetanyanu kalder Abbas for sin fredspartner

Forhandlingerne blev indledt i Washington torsdag og fortsætter i Egypten 14. og 15. september.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
29. maj. KL. 10.00 opdateret KL. 10.05
Ude. Thomas Sørensen blev skadet i weekendens kamp mod Brasilien, som landsholdet tabte med 3-1. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skade koster Thomas Sørensen EM-plads

Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.

Uovervindelig? Hvis Mitt Romney vinder halvdelen af de delegerede i dagens primærvalg i delstaten Texas, vinder han samtidig reelt posten som republikanernes præsidentkandidat mod Obama. - Foto: Olivier Douliery

Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig

Med en sejr i Texas i dag bliver Mitt Romney reelt Obamas udfordrer.

Succes. Peter 'Ålen' Aalbæk Jensen kan se tilbage på et glimrende Cannes-år. - Foto: Thomas Sjørup (arkiv)

Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes

Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

02:29

28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen