Annonce
Internationalt 26. sep. 2010 KL. 14.05

Intense forhandlinger før byggestop for bosættelser udløber

Palæstinenserne skrider fra forhandlingsbordet, hvis israelerne bygger igen.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Der er fuld damp under forhandlingerne mellem israelere og palæstinensere forud for i aften ved midnat, hvor det israelske byggestop for bosættelser udløber.

De amerikanske forhandlere og de to parter forsøger i 11. time at finde et kompromis, som tillader, at de skrøbelige fredsforhandlinger fortsætter, efter at det formelt i morgen atter er tilladt at bygge nye bosættelser på Vestbredden.

Kan blive enden på fredsforhandlinger
Den israelske premierminister, Benjamin Nethanyahu, har tidligere afvist at udvide byggerestriktionerne på trods af offentlige appeller fra USA's præsident, Barack Obama.

Palæstinenserne siger på deres side, at de forlader forhandlingsbordet, hvis udløbet står til troende.

De spændte forhandlinger har de seneste uger ført til sammenstød mellem israelere og palæstinesere.

LÆS OGSÅFredsforhandlinger åbner i kugleregn på Vestbredden

Skulle det ikke lykkes at nå frem til et kompromis, vil det være enden på de fredsforhandlinger, som Det Hvide Hus satte i søen for under en måned siden - og dermed en skuffelse for Obama, som hæfter en stor del af sin udenrigspolitiske succes på netop fredsforhandlingerne i Mellemøsten.

LÆS OGSÅClinton: Mellemøstledere arbejder seriøst

Den israelske præsident, Shimon Peres, og forsvarsminister, Ehud Barak, tog i morges fra USA hjem til Israel efter at have deltaget i forhandlingerne.

Barak siger ifølge BBC, at han vil forsøge at overbevise medlemmerne af den israelske regering om behovet for et kompromis, men at han ikke er sikker på, at det vil lykkes.

Begge chefforhandlere, Saeb Erekat for palæstinenserne ogIntense forhandlinger før byggestop for bosættelser udløber Yitzhak Molcho for israelerne, er blevet i USA, for at se om man kan nå til en løsning i sidste øjeblik.

Holder døren på klem
Den palæstinensiske præsident, Mahmoud Abbas siger, at han ikke har taget nogen beslutning om udfaldet endnu.

»Vi skal stadig høre, hvad det israelske træk vil blive. Vi vil tage en beslutning som svar på udviklingen«, siger han ifølge den israelske avis Haaretz.

De jødiske bosættere og deres støtter har presset Nethanyahu for at holde et eksplicit løfte om at genoptage konstruktionerne i bosættelser, når det ti måneder lange stop udløber.

Klar til at bygge
Flere tusind bosættere forventes at gå på gaden i dag for at tælle ned til midnat.

Det forlyder desuden, at man visse steder skulle have kørt cementblandere og traktorer frem for at sende et klart signal gennem medierne. Nethanyahu har dog opfordret til at bosætterne holder lav profil under de intense forhandlinger.

Israel holder kortene tæt ind til kroppen i disse timer, og hverken Nethanyahus ministre eller hans pressechef må ifølge AP udtale sig til pressen.

I en tale i FN i går sagde den palæstinensiske præsident Mahmoud Abbas, at »Israel må vælge mellem fred og fortsættelsen af bosættelser«.

LÆS OGSÅAbbas: Vælg mellem fred eller bosættelser

Dog siger Abbas ifølge Haaretz, at palæstinenserne ikke vil ty til vold, selv om forhandlingerne skulle bryde sammen.

»Vi har prøvet intifadaen, og det førte til en masse skade«, siger han.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

Annoncer
Krigen mod Taleban
23. feb. KL. 10.33

Afghanere angriber norsk base med stenkast

Norske soldater holder vrede afghanere stangen med tåregas og varselsskud.

Debat
23. feb. KL. 10.11

Problemerne tårner sig op i den møgforkælede folkekirke

Strømmen af problemer, dårlige nyheder og møgsager i folkekirkeligt regi synes efterhånden uendelig.

Uddannelse
23. feb. KL. 09.27 opdateret KL. 10.06

Ombudsmand går ind i tvist om åbenmundet professor

Sagen om dekan-advarsel til musikprofessor på Aarhus Universitet rejser »spørgsmål om offentlige ansattes ytringsfrihed«.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Vidunderbarn. Som producer og livemusiker har britiske James Blake fortryllet musikverdenen med kombinationen af dubstep og følsom singer-songwriting. Men fredag aften er det dj-pulten på Culture Box han besøger. - Foto: PR-foto
22. feb. KL. 20.03

Klublisten: Her er 7 gode fester i weekenden

ibyen anbefaler

restaurant & cafe