-
KRISTIAN MADSEN: SF's famlende start truer Søvndals projekt
-
MISFOSTER: Museum udstiller siamesiske harekillinger i sprit
-
EKSKLUSIV FERIE: Mauritius er nu lige så billig som Thailand
-
PLUS: Debat
27. februarFri entré med Pluskort
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|





Intense forhandlinger før byggestop for bosættelser udløber
Deadline. 10 måneders byggestop løber ud ved midnat og truer med at spolere fredsforhandlinger mellem israelere og palæstinensere. - Foto: BERNAT ARMANGUE/AP
Palæstinenserne skrider fra forhandlingsbordet, hvis israelerne bygger igen.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV 30.000 år gammel blomst genopstår fra de døde
TV Se hvordan filmen om Margaret Thatcher blev til
TV Nikolaj Lie Kaas: Det er hårdt at lave teater
TV Helle Thorning: Det var en svær, men rigtig beslutning
TV Præsident Obama giver den som blues-sanger
TV Spilredaktøren anmelder Sonys nye mobile konsol
TV Obama holdt intimkoncert i Det Hvide Hus
TV Politisk redaktør: S-SF-aksen er faldet fra hinanden
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Der er fuld damp under forhandlingerne mellem israelere og palæstinensere forud for i aften ved midnat, hvor det israelske byggestop for bosættelser udløber.
De amerikanske forhandlere og de to parter forsøger i 11. time at finde et kompromis, som tillader, at de skrøbelige fredsforhandlinger fortsætter, efter at det formelt i morgen atter er tilladt at bygge nye bosættelser på Vestbredden.
Kan blive enden på fredsforhandlinger
Den israelske premierminister, Benjamin Nethanyahu, har tidligere afvist at udvide byggerestriktionerne på trods af offentlige appeller fra USA's præsident, Barack Obama.
Palæstinenserne siger på deres side, at de forlader forhandlingsbordet, hvis udløbet står til troende.
De spændte forhandlinger har de seneste uger ført til sammenstød mellem israelere og palæstinesere.
LÆS OGSÅFredsforhandlinger åbner i kugleregn på Vestbredden
Skulle det ikke lykkes at nå frem til et kompromis, vil det være enden på de fredsforhandlinger, som Det Hvide Hus satte i søen for under en måned siden - og dermed en skuffelse for Obama, som hæfter en stor del af sin udenrigspolitiske succes på netop fredsforhandlingerne i Mellemøsten.
LÆS OGSÅClinton: Mellemøstledere arbejder seriøst
Den israelske præsident, Shimon Peres, og forsvarsminister, Ehud Barak, tog i morges fra USA hjem til Israel efter at have deltaget i forhandlingerne.
Barak siger ifølge BBC, at han vil forsøge at overbevise medlemmerne af den israelske regering om behovet for et kompromis, men at han ikke er sikker på, at det vil lykkes.
Begge chefforhandlere, Saeb Erekat for palæstinenserne ogIntense forhandlinger før byggestop for bosættelser udløber Yitzhak Molcho for israelerne, er blevet i USA, for at se om man kan nå til en løsning i sidste øjeblik.
Holder døren på klem
Den palæstinensiske præsident, Mahmoud Abbas siger, at han ikke har taget nogen beslutning om udfaldet endnu.
»Vi skal stadig høre, hvad det israelske træk vil blive. Vi vil tage en beslutning som svar på udviklingen«, siger han ifølge den israelske avis Haaretz.
De jødiske bosættere og deres støtter har presset Nethanyahu for at holde et eksplicit løfte om at genoptage konstruktionerne i bosættelser, når det ti måneder lange stop udløber.
Klar til at bygge
Flere tusind bosættere forventes at gå på gaden i dag for at tælle ned til midnat.
Det forlyder desuden, at man visse steder skulle have kørt cementblandere og traktorer frem for at sende et klart signal gennem medierne. Nethanyahu har dog opfordret til at bosætterne holder lav profil under de intense forhandlinger.
Israel holder kortene tæt ind til kroppen i disse timer, og hverken Nethanyahus ministre eller hans pressechef må ifølge AP udtale sig til pressen.
I en tale i FN i går sagde den palæstinensiske præsident Mahmoud Abbas, at »Israel må vælge mellem fred og fortsættelsen af bosættelser«.
LÆS OGSÅAbbas: Vælg mellem fred eller bosættelser
Dog siger Abbas ifølge Haaretz, at palæstinenserne ikke vil ty til vold, selv om forhandlingerne skulle bryde sammen.
»Vi har prøvet intifadaen, og det førte til en masse skade«, siger han.
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
Afghanere angriber norsk base med stenkast
Norske soldater holder vrede afghanere stangen med tåregas og varselsskud.
Thorning tager EU's økonomiske krise med til Barack Obama
Regeringen tilbageruller sænket kriminel lavalder
Den kriminelle lavalder er igen 15 år. »Forkert signal«, siger V-ordfører.
Problemerne tårner sig op i den møgforkælede folkekirke
Strømmen af problemer, dårlige nyheder og møgsager i folkekirkeligt regi synes efterhånden uendelig.
30.000 år gammel blomst genopstår fra de døde
Jeg tager ikke imod et job i Netto
Ombudsmand går ind i tvist om åbenmundet professor
Sagen om dekan-advarsel til musikprofessor på Aarhus Universitet rejser »spørgsmål om offentlige ansattes ytringsfrihed«.
Amerikanerne er bekymrede over nyt dansk lovforslag
Flertal vil have indgreb mod trængselen på vejene
Meningsmåling afslører udbredt ønske om, at politikerne gør noget ved trængselsproblemerne på vejene.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
22. feb. KL. 10.14 TV Afghanere efter koran-afbrænding: Død over Amerika
22. feb. KL. 07.12 TV Et år efter skælvet: Christchurch kæmper for fremtiden
21. feb. KL. 09.05 TV TV-hold redder besætning fra brændende skib
21. feb. KL. 07.54 TV 75-årig kvinde blokerede vejen for britisk minister
20. feb. KL. 10.53 TV Nordkoreanske trusler stoppede ikke militærøvelse
Det arabiske oprør
Cairo's Red Devils: From Football Fans to Revolutionary Heroes
Frankfurt's Underground Landmark: Städel Museum Celebrates Bold New Extension
Picture This: Glass Eater
Taxi 2.0: Dispatch Firms Wage War over Smartphone App
IRAQ: Deadly attacks strike targets in and around Baghdad
News Wires
SOMALIA: World leaders gather to help Somalia face challenges
News Wires
SYRIA: Syrian army ready to launch ?final offensive? in Homs?
Gaëlle LE ROUX
UNITED STATES: Romney, Santorum clash at key Arizona debate
News Wires
New Scandal at Umberto I Hospital ? Man Sleeping Rough in Underground Corridor
WATSON GEORGE GILES
RAI Loses MiTo Case over Annozero Programme
WATSON GEORGE GILES
Mystery over Warning Shots, Times and Enrica Lexie?s Route
WATSON GEORGE GILES
?Italy Rife with Corruption, Wrongdoing and Malpractice? Says Court of Auditors
WATSON GEORGE GILES
feb
feb
feb
feb
Klublisten: Her er 7 gode fester i weekenden
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Salget styrtdykker: Økomælk sælges nu som almindelig mælk
Stegt lammeculotte med grønne asparges, ost og ristet brød