Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 18. dec. 2010 KL. 08.17

141 fanger bryder ud af mexicansk fængsel

Regionen ved grænsen til USA er sat i højeste alarmberedskab.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det er fredag lykkedes mindst 141 fanger at slippe væk fra et fængsel i den mexicanske by Nuevo Laredo. Fangeflugten har sat regionen ved grænsen til den amerikanske stat Texas i højeste alarmberedskab.

»De første undersøgelser viser, at fangerne forsvandt i køretøjer via en serviceindgang. Der er ingen tvivl om, at de er blevet hjulpet af fængselspersonale«, siger Antonio Garza, der er minister for offentlig sikkerhed i staten Tamaulipas.

Fængselsinspektøren er også forsvundet
Uden at gå nærmere i detaljer fortæller Garza, at fængselsinspektøren er forsvundet efter fangeflugten, der er en af de største, siden landets regering begyndte sin narkokrig for fire år siden.

Fra januar til september er flere end 340 fængselsfanger flygtet i staten Tamaulipas, hvor Nuevo Laredo ligger. Området er berygtet for dets omfattende narkokriminalitet, der hvert år koster mange mennesker livet.

LÆS ARTIKLEN Over 12.000 er myrdet i Mexico i år

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 11.56
Foto: JUST LARS

Søvndal: Skattereform er et skulderklap til lønmodtagere

Regeringen forsvarer, at skattereformen er socialt afbalanceret.

Film
29. maj. KL. 12.38
Falmet. Bruce Willis er langt fra fordums styrke, mener Politikens anmelder. Her ses Willis ved den netop overståede Cannes-festival, hvor han deltog på grund af sin medvirken i filmen 'Moonrise Kingdom'. - Foto: Lars Just

Bruce Willis stiller efterhånden op til hvad som helst

Actionhelten er reduceret til birolleskuespiller. Også i den ringe 'Catch 44'.

Det arabiske oprør
29. maj. KL. 11.13
Todelt. Angrebet i Houla begyndte som et bombardement. Herefter gik bevæbnede mænd fra dør til dør og myrdede hele familier. - AP

Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør

»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien