Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 2. okt. 2011 KL. 20.49

Demonstrant på Manhattan: Vi hader Wall Street

Hundreder er igen samlet på Manhatten i protest over finanssektoren.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Igen i dag er et par hundrede newyorkere gået på gaden for at protestere mod en grådig finansverden og et ulige samfund.

Demonstrationerne kører for anden uge i træk og er arrangeret af bevægelsen Occupy Wall Street, der har trukket hundredvis af amerikanere ud i efteråret for at demonstrere.

Handler om retten til indflydelse
Unge, gamle, sorte og hvide er mødt op for at give deres mening til kende med bannere, balloner og hjemmelavede papskilte.

LÆS OGSÅWall Street-uro giver tumult på berømt bro

»Vi hader Wall Street, fordi de ødelægger folks muligheder for at få indflydelse, hvad enten det gælder miljø eller hjemløse. Det handler om retten til indflydelse«, siger den 28-årige Todd Crow, som har været færdiguddannet i to et halv år og ikke har haft et job siden.

»Jeg er vred på et system, der tillader, at finansverdenen er så tæt på regeringen«, siger han til politiken.dk.

Protest.  Todd Crow og Ilana Wexler er mødt op for at markere, at de tror på social retfærdighed og for at give til kende, at Wall Street ødelægger folks muligheder.Folk kan rejse sig
Hvad regner I med at opnå?

»De store virksomheder er systemer, og systemer gør bare, hvad de skal. Vi er her for at vise, at folk kan rejse sig og kæmpe deres egen sag. Det handler om at vise, at der er en anden vej«, siger Todd Crow, der er samlet med de øvrige demonstranter på deres base i Zucotti Park i nærheden af Ground Zero.

Occupy Wall Street-bevægelsen er utilfreds med den måde, som landet behandler minoriteter, særligt muslimer. Samtidig er man utilfreds med de store redningspakker, der er givet til firmaer og banker samt det høje antal arbejdsløse i USA.

DOKUMENTATIONFølg Occupy Wall Street her

I går blev over 700 demonstranter anholdt under en større demonstration, som blandt andet var rettet mod USA's finansielle sektor.

Demonstranterne forsøgte at blokere vejbanen på Brooklyn Bridge og det førte til sammenstød med politiet.

Grundlæggende uretfærdigt
Ilana Wexler er 21 år og studerende fra New York. Hun er også på gaden i dag for at vise sin utilfredshed med det amerikanske system.

»Jeg er tilhænger af social retfærdighed, men lige nu er der masser af mennesker, der står i en desperat situation, mens andre har så mange penge, at de ikke kan nå at bruge dem, inden de dør. Det er grundlæggende uretfærdigt«, siger hun.

Quacy  på 20 år (T.V.) er webdesigner og bor i Queens. Han styrer en tobaksbar i Zucotti Park, der fungerer som base for demonstranterne fra Occupy Wall Street-bevægelsen.De har ødelagt alt
I en lille bod i Zucotti Park sidder web-designeren Quacy på 20 år og fra Queens. Boden er indrettet til, at folk donerer tobak, så demonstranterne kan komme forbi og få en smøg.

Han håber, at demonstrationerne vil få den amerikanske regering til at høre efter eller, at »den ene procent på Wall Street, der har fornuft i hovedet, vil høre os. De har ødelagt alt og har taget penge fra os alle. Hele banksystemet er sygt«, siger han.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 14.01

Forhandlingspartier: Skatteudspil er fyldt med ukrudt og bitre piller

Enhedslisten, Venstre og DF lægger op til hårde forhandlinger om skat.

Danmark
29. maj. KL. 13.24
TERRORMISTANKE. PET har pågrebet to dansksomaliske brødre, der sigtes for at forberede et terrorangreb. Arkivfoto fra en tidligere aktion mod terrormistænkte. - Foto: JENS DRESLING

Forskere: Danmark et vigtigt mål for terroristerne

Radikaliseringen kan ske meget hurtigt. Og Danmark risikerer, at terrorister nu vil gå efter almindelige mål.

EURO 2012
29. maj. KL. 11.14
Konkurrenter. Lindegaard (t.v.) og Andersen til træningen i Helsingør i søndags. - Foto: ANTHON UNGER

Lindegaard anser sig selv som det bedste valg

Anders Lindegaard erkender, at han mangler kampe. Men han vurderer også, at han er den bedste keeper i EM-truppen.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien