Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 3. dec. 2011 KL. 14.49

Tyskere evakuerer 45.000 borgere efter fund af kæmpe bombe

Den britiske bombe fra anden verdenskrig skal desarmeres i morgen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De tyske myndigheder evakuerer alle mennesker inden for to kilometer af en stor bombe fra anden verdenskrig, som netop er dukket op i Koblenz.

Ifølge AP skal bomben desarmeres i morgen, hvilket betyder at cirka 45.000 mennesker skal forlade deres bolig imens.´

Evakueringen, som er den største i Tyskland siden krigen, gælder blandt andet syv plejehjem, to hospitaler og et fængsel. Også tog- og vejtrafik i området bliver afbrudt.

Bomben er en såkaldt 'Blockbuster', som blev smidt af briterne for over 65 år siden. Den vejer 1,8 ton, er over tre meter lang, og tidens tand har gjort den endnu mere ustabil og farlig end den var i forvejen.

Fire andre bomber dukkede frem af vandet
Den blev fundet på bunden af floden Rhinen i den tyske by Koblenz, 130 kilometer nordvest for Frankfurt, da der var lavvande i floden grundet manglende regn.

Nu har bombeeksperter bygget en dæmning af sandsække rundt om den, og vil pumpe vandet ud før den desarmeres. Det vil tage flere timer at uskadeliggøre krigslevnet, skriver The daily mail.

Fire andre bomber, deriblandt en amerikansk bombe på over et halvt ton, er også dukket op på grund af lavvandet.

Blockbusterbomberne var også kendt som 'cookies', og vejede helt op til seks ton, hvoraf halvdelen var sprængstof. Alene i 1944 smed briterne 38.000 af slagsen.

FACEBOOKBliv ven med Politiken