Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





USA lukker og slukker i Irak efter over otte års krig
LUKNING. Amerikansk soldat passerer lukket kontor i Camp Victory-basen uden for Bagdad - en af de amerikansek kaserner, der nu forlades efter krigen. - Foto: KHALID MOHAMMED/AP
5.000 milliarder kroner og over 100.000 menneskeliv har det kostet amerikanerne at gå ind i Irak.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Her rammer jordskælvet Italien
TV Regeringen fremlægger sin skattereform
TV Se traileren til 'Prometheus'
TV Se traileren til 'Laksefiskeri i Yemen'
TV Se traileren til 'Limbo'
TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
TV Mads Mikkelsen: Jeg gjorde mig klar til at klappe ad alle andre
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Sagen kort
En amerikanskledet koalition gik den 20. marts 2003 ind i Irak og væltede Saddam Husseins styre.
Siden er den sekteriske vold i landet eskaleret, og krigen er blevet et betændt politisk emne for de regeringer, der traf beslutning om at deltage i koalitionen.
Otte år, otte måneder og 25 dage.
Så længe har amerikanske soldater været i Irak ved den aktion, der skulle vælte landets diktator Saddam Hussein, finde hans masseødelæggelsesvåben og standse hans støtte til international terror.
Hussein blev afsat og hængt, masseødelæggelsesvåbnene var der ikke og terrorstøtten var det efter alt at dømme så som så med.
Nu er amerikanerne på vej ud af landet igen efter en krig, der ifølge internationale medier har kostet over 1.000.000.000.000 dollars - 5.000 milliarder kroner.
FOTOS8 års krig er slut
I løbet af de mange års indsats har omkring 1,5 millioner amerikanere gjort tjeneste i Irak. Hen ved 4.500 soldater er blevet dræbt under stridighederne, der også har kostet over 100.000 irakere livet.
Da krigen bølgede med fuld styrke i 2007 havde USA 170.000 soldater i landet. De seneste dage er det faldet til cirka 5.500.
Og de sidste tager af sted nu: De flyver ud eller kører mod syd til nabolandet Kuwait ad en rute, der i gennemsnit er blevet angrebet en-to gange om ugen siden tilbagetrækningen blev indledt i oktober.
LÆS OGSÅSeks danske soldater afslutter Danmarks indsats i Irak
I Kuwait venter tusinder af militære køretøjer og andet isenkram på at blive sendt tilbage til USA.
Der vil fortsat være i omegnen af 200 militærrådgivere tilbage i Irak, ligesom ambassaden i Bagdad vil være en by i sig selv. Den huser omtrent 15.000 medarbejdere og er dermed ifølge BBC absolut verdens største.
Danmark var med i Irak fra 2004, da Nato stod i spidsen for genopbygningen af landet. Kamptropperne blev trukket ud i 2007 og de sidste danske soldater forlod landet i november i år. Otte danske soldater har mistet livet i Irak.
Tilbagetrækningen betyder ikke umiddelbart alverden for den almindelige iraker. De amerikanske soldater holdt op med at operere i landets byer i 2009 og indstillede kampoperationerne et års tid senere. Siden dengang har de stået for træningen af det irakiske militær, skriver avisen Washington Post.
I Fallujah, den by, hvor modstanden mod amerikanernes tilstedeværelse i landet var størst, fejrede indbyggere soldaternes afrejse ved at brænde det amerikanske og det israelske flag.
»Ingen stolede på deres løfter. Da de kom, sagde de at de ville bringe sikkerhed og stabilitet, og at de ville bygge landet op. Nu rejser de væk og efterlader drabene, ruinerne og kaos«, siger en iraker, Ahmed Aied, til nyhedsbureauet Reuters.
Andre er bekymrede for, hvad der nu vil ske; om den sekteriske vold mellem de etniske grupper i landet atter vil blusse op.
»Hvad nytter det at tænde et lys ved begyndelsen af en tunnel, når du ved, at du kommer til at vandre i mørke? Jeg er glad for, at de tager af sted. Men jeg ved, at min glæde ikke vil vare særlig længe«, siger en anden, Bashar al-Nadeq til Washington Post.
FOTOSDanskere i krig i Irak
USA's præsident Barack Obama har markeret afslutningen af krigen ved en ceremoni for hjemvendte soldater i Fort Bragg-kasernen i North Carolina.
»Irak er ikke et perfekt sted. Det står over for mange udfordringer. Men vi efterlader et selvstændigt, stabilt og selvsikkert Irak med en repræsentativ regering, valgt af folket«, erklærer Obama.
»Alt, amerikanske tropper i Irak har gjort - alle kampene, alle dødsofrene, kvæstelserne og opbygningen, træningen og partnerskabet - har ført os frem til dette øjeblik af succes«, tilføjer den amerikanske statsleder.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Regeringen fremlægger sin skattereform
Thorning, Søvndal og Vestager præsenterer 'Danmark i arbejde - skattereform'.
Det betyder skattereformen for dig
Få overblik over, hvordan skatterefomen vil ramme din økonomi.
Jordskælv efterlader død og ødelæggelse i Italien
Et kraftigt jordskælv målt til 5,8 har rystet et område nord for Bologna.
Lindegaard anser sig selv som det bedste valg
Anders Lindegaard erkender, at han mangler kampe. Men han vurderer også, at han er den bedste keeper i EM-truppen.
Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band
Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig
Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør
»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.
Vi må af med hashklubberne
Bonnichsen: PET-sag rummer den første 'uddannede' terrorist
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien
28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
27. maj. KL. 09.40 TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
25. maj. KL. 19.47 TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
25. maj. KL. 10.51 TV Sprogtvist udløste slagsmål i parlament
International partner
maj
maj
maj
jun
Fra onsdag går det løs: Din Distortion
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Lån med variabel rente vinder frem trods eksperternes råd
Agurkesuppe med yoghurt og grillet fjæsing