Annonce
Annonce

Mest læste

Internationalt 25. jan. 2012 KL. 21.05

Merkel: Økonomiske løfter må overholdes

Tysklands forbundskansler understreger i Davos, at Tyskland ikke vil tvinges til uholdbare løfter.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det startede med Grækenland

Den græske gæld er vokset og vokset, og det har givet frygt for, at landet kunne gå i betalingsstandsning.

Siden har Italien måttet indføre skrappe reformer for at redde landets økonomi og flere andre lande er i fare for at gå samme vej.

LÆS MERE Sådan opstod gældskrisen

Forbundskansler Angela Merkel var hovedtaler på det årlige store økonomiske forum i Davos i de schweiziske alper, hvor hun advarede om, at Tyskland ikke er parat til at risikere at tabe mere troværdighed på markedet for at redde eurozonen:

»Vi har sagt det lige fra begyndelsen, at vi vil kæmpe for euroen, men vi ønsker ikke en situation, hvor vi kan blive tvunget til at love noget, som vi ikke kan holde«.

Imens har blandt andre Italiens nye regeringschef, Mario Monti, opfordret tyskerne til at spille en større rolle i forbindelse med krisen i eurozonen.

Monti: Der tegner sig en løsning
Merkel erkendte i sin tale i Davos, at Tyskland er det økonomiske kraftcenter i Europa, men hun gjorde det klart, at det ikke betyder, at det kan handle frit.

»Hvis Tyskland for eksempel på vegne af de andre medlemslande lovede noget, som markedet vidste, at vi ikke kunne holde, så ville vi virkelig have fået en åben flanke«, understregede hun.

I Rom sagde Italiens premierminister Monti, at der tegner sig en løsning på gældskrisen, fordi Tyskland viser større vilje til at styrke EU's permanente redningsfond ESM.

Men det blev i Davos nok engang afvist af Merkel, som mente, at det ikke giver mening at kræve at fordoble eller tredoble de 500 milliarder euro, der lige nu er afsat til ESM.

»Jeg spørger hele tiden mig selv, hvor længe den slags er troværdigt«, sagde hun.

Globaliseringen kan undergraves
Den dybe krise i eurozonen og dens indvirkning på den globale økonomi er de dominerende emner i Davos.

I en nylig rapport gjorde analytikere fra Verdens Økonomiske Forum, som arrangerer mødet, det klart, at reaktioner mod tiltagende ulighed kan undergrave globaliseringen og grundlaget for øget vækst.

Rapporten, som er baseret på interview med 469 erhvervsledere og eksperter, henviser til stigende ungdomsarbejdsløshed, kriser omkring pensionsreformer i gældstyngede lande, gældskriser og tiltagende kløfter mellem rige og fattige.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 11.25
Foto: JUST LARS

Regeringen fremlægger sin skattereform

Thorning, Søvndal og Vestager præsenterer 'Danmark i arbejde - skattereform'.

Koncerter
29. maj. KL. 10.52
Ikoner. 'De Eneste To 2' eller 'Den dumme og den kedelige'. Thomas Helmig og Steffen Brandt slår de musikalske pjalter sammen. - Foto: Collage: Thomas Sjørup og Jens Dresling (arkiv)

Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band

De to ærkeaarhusianere har allerede skrevet et par håndfulde fælles sange.

Det arabiske oprør
29. maj. KL. 11.13
Todelt. Angrebet i Houla begyndte som et bombardement. Herefter gik bevæbnede mænd fra dør til dør og myrdede hele familier. - AP

Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør

»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.

Annoncer
Annoncer

SENESTE