Annonce
Internationalt 27. jan. 2012 KL. 13.14

Ulykkesramt rederi giver erstatning på én betingelse

3.200 passagerer tilbydes 11.000 euro efter 'Costa Concordias' forlis.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

De passagerer, der slap væk fra krydstogtskibet 'Costa Concordia' med livet i behold, tilbydes nu en erstatning for de rædsler, de har været igennem, og de affekter, de har mistet.

11.000 euro (knap 82.000 kroner) kan de cirka 3.200 passagerer fra 61 forskellige lande hver især få, skriver nyhedsbureaet AP.

Sådan lyder den aftale, som flere italienske forbrugergrupper har underskrevet med rederiet Costa Cruises, der ejer det forliste skib, der fortsat ligger strandet ud for Italiens vestkyst.

LÆS MEREForlist kæmpeskib tiltrækker nysgerrige turister

Pengene skal kompensere for de psykiske skader, passagererne måtte have pådraget sig før, under og efter, ulykken skete fredag 13. januar. Desuden får de dækket udgifter til krydstogtet, der blev afbrudt, og transporten i forbindelse med deres rejse.

Tilbuddet må siges at ligge en del over det, som ofrene i sidste uge blev stillet i forventning. Til deres forundring blev de dengang tilbudt en refundering af det afbrudte krydstogt og rejserabatter på fremtidige rejser med Costa Cruises.

LÆS OGSÅUlykkesrederiet spiser ofre af med billige krydstogter

På én betingelse
Med de mange penge, passagererne nu stilles i udsigt, følger en betingelse.

De, der vælger at tage imod erstatningen, skal love ikke siden at lægge sag an mod Costa Cruises, hedder det i aftalen.

Børn og voksne tilbydes samme erstatning, og pengene bliver udbetalt inden for en uge, efter papirerne er skrevet under.

Forbrugergruppe kræver mere
Codacons, en af Italiens mest kendte forbrugergrupper, synes ikke om aftalen. Derfor opfordrer selskabet alle passagerer til at afslå tilbuddet.

I stedet bør de indgå i et fælles søgsmål, hvor Codacons forventer, at hver passager kan opnå erstatninger på mellem 125.000 og 1 million euro per person, efter de var om bord på luksuslineren, som kaptajn Francesco Schettino for 14 dage siden sejlede for tæt på bredden.

Derfor stødte det på et klippeskær, tog vand ind, og tippede siden om på siden. I alt har 16 mennesker mistet livet, mens lige så mange fortsat savnes.

LÆS ARTIKELTre tyskere fundet døde på forlist skib

Ifølge myndighederne skal der mirakler til at finde overlevende så længe efter forliset.

Skibets kaptajn er blevet anholdt - mistænkt for manddrab og for at forlade den synkende skude, før alle passagerer var kommet af borde.

De passagerer, der er blevet såret, vil der blive taget hånd om individuelt, mens der hverken er erstatninger på vej til de omkring 1.000 besætningsmedlemmer eller de efterladte til de personer, der ikke overlevede krydstogtet.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Politik
24. maj. KL. 15.23
Trepartsforhandlinger. Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) og SF-formand Villy Søvndal svarer forskelligt på, om danskerne skal have ekstra i løn, hvis arbejdstiden stiger. - Foto: JENS DRESLING

Søvndal og Thorning taler med to tunger om løn

Får danskerne løn for at arbejde mere? Regeringstoppen svarer forskelligt.

Terror i Norge
24. maj. KL. 15.30

Breivik: Jeg føler mig næsten mentalt skadet efter vidneudsagn

Norsk massemorder bad om ordet efter dagens afhøringer.

Rookies. Otte nyudklækkede filmskoleelever deltager i sideprogram for filmskolefilm. Her sidder den kvindelige del af holdet. - Foto: LARS JUST

Danske filmtalenter har dræbersnegle med til Cannes

En gruppe unge, spændte filmfolk er i vælten på den fornemme filmfestival.

Annoncer
Annoncer