Annonce
Internationalt 13. feb. 2012 KL. 20.11

Obamas budget får hård medfart

Republikanerne i Washington er ikke begejstret for Obamas budgetforslag. Det vil ødelægge væksten, lyder det.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Primærvalg i USA


De republikanske ledere i USA's forbundshovedstad, Washington, buldrer imod præsident Barack Obamas budgetforslag.

Det er et forslag, som holder USA på gældskursen, lyder det fra republikanerne, der kalder budgetforslaget for et "beskat og brug"-budget.

»Alt, hvad vi får, er flere udgifter, flere lån og mere gæld, som vil føre til en langsommere økonomisk vækst«, siger republikaneren Paul Ryan, der er formand for budgetudvalget i Repræsentanternes Hus.

Budgetforslaget, som Det Hvide Hus fremlagde tidligere mandag, lægger op til, at de mere velhavende skal af med mere i skat, ligesom de store koncerner får mindre lempelige skatteforhold.

Samtidig skal et øget offentligt forbrug sætte fart i beskæftigelsen.

Paul Ryan siger, at budgetforslaget mere er et oplæg til præsidentvalget i november. »En politisk plan for præsidentens kampagne for at blive genvalgt«, som han siger.

Snyder befolkningen
Den republikanske senator Jeff Sessions fra Senatets budgetudvalg har også svært ved at finde lyspunkter i Obamas budget.

»Dette er et beskat og brug-budget«, siger han.

»Budgettet får det amerikanske folk til at tro, at der bliver taget hånd om dets bekymringer. Det sker ikke«, siger Sessions.

På forhånd forventer iagttagere da heller ikke, at den demokratiske præsident kan få sit finanslovforslag igennem Kongressen.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annoncer
Politik
28. maj. KL. 23.32

Økonom: Skattereform er et skridt i den rigtige retning

Regeringen hæver topskattegrænsen - blandt andet på bekostning af boligejerne. Dermed følger de råd fra eksperter.

Gældskrisen
28. maj. KL. 20.24
Kollaps. Den græske økonomi er slem, men måske er den endnu værre, mener landets forhenværende premierminister Lucas Papademos. - Foto: NIKOLAS GIAKOUMIDIS/AP

Græsk eks-leder: Kassen er tom i juni

Det kræver en stabil regering nu, hvis ikke økonomien skal kollapse, siger tidligere ministerpræsident.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer

Det sker
gadefest. Distortion bryder løs fra på onsdag og ugen ud - nu også med pop up-fester i Ishøj, Skovbrynet og Ballerup. - Foto: Nick Levin (arkiv)
28. maj. KL. 12.36

På onsdag går det løs: Guide: Din Distortion

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

debat lige nu

mest kommenterede