Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 25. mar. 2012 KL. 20.41

Merah ville lægge mordvideoer ud på internettet

Morder optog sine forbrydelser med minikamera.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Med et lille videokamera spændt fast på kroppen filmede den 23-årige Mohamed Merah de morderiske overfald, der i den seneste uge har bragt hans navn verden rundt.

Det franske politi bekræfter nu over for avisen Le Parisien, at den 23-årige fransk-algierer havde forberedt publiceringen af videoerne på internettet.

LÆS OGSÅ Myndigheder åbner terrorsag mod Mohamed Merahs bror

Merah filmede sine overfald med et lille kamera, der sædvanligvis bruges af folk, der dyrker forskellige former for tempofyldt sport, såsom snowboarding eller faldskærmsudspring.

GoPro. Med et kamera som dette spændt fast på kroppen filmede den nu afdøde Mohamed Merah syv mord. Videoerne var på vej ud på internettet, da Merah blev dræbt af fransk politi.GoPro.  Med et kamera som dette spændt fast på kroppen filmede den nu afdøde Mohamed Merah syv mord. Videoerne var på vej ud på internettet, da Merah blev dræbt af fransk politi.

Oplysningerne bekræftes af statsanklager François Molins, der kalder optagelserne for »ekstremt eksplicitte«.

Glæde ved at dræbe
Over for de politifolk, der i 32 timer belejrede Merahs lejlighed i Toulouse, indrømmede den 23-årige ifølge avisen Journal de Dimanche, at han havde følt en »uendelig glæde« ved at dræbe, og at han var ærgerlig over, at han ikke havde formået at komme helt ind i klasselokalerne på den jødiske skole, så han kunne have taget endnu flere liv.

LÆS ARTIKELEfterforskere: Al-Qaeda havde ikke bestilt Merahs angreb

Mohamed Merah fortalte desuden angiveligt politifolkene, at han ikke havde deltaget i nogen form for kollektiv træning, men at hans evner derimod stammede fra en form for skræddersyet oplæring. Mehras mentor ville have ham til at udføre angreb i Paris, men den unge attentatmand foretrak at lægge for i Toulouse.

FACEBOOKBliv ven med Politiken