Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 24. apr. 2012 KL. 22.18

Julia Timosjenko indleder sultestrejke

Tidligere ukrainsk ministerpræsident sultestrejker på grund af vold i fængsel.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Ukraines tidligere ministerpræsident Julia Timosjenko indleder nu en sultestrejke.

Den fængslede Timosjenko skriver i en udtalelse, at hun er blevet banket gul og blå af vagterne i fængslet i Ukraines Kharkov-region.

Ifølge nyhedsbureauet AFP skriver Timosjenko i udtalelsen, at hun blev overfaldet fredag, fordi hun nægtede at gå til et lægetjek uden først at forhøre sig med sine advokater.

LÆS MEREUkraines eks-leder er skyldig i magtmisbrug

»Tre stærke mænd kom hen til min seng, smed et tæppe over mig og begyndte at slæbe mig ud af sengen med magt«, skriver hun ifølge AFP i udtalelsen.

I udtalelsen, som kan læses på hendes hjemmeside, skriver Timosjenko videre, at »de bandt mine arme og ben sammen, løftede mig op og trak mig ud med tæppet over mig (...) jeg troede, at de sidste minutter af mit liv var kommet«.

Advokat bekræfter sultestrejken
Sultestrejken bekræftes af Timosjenkos advokat, Serhiy Vlasenko.

»Det er en ubegrænset sultestrejke. Hun appellerer til, at den politiske undertrykkelse i Ukraine stopper«, fortsætter han.

Julia Timosjenko, som blandt andet førte an i den 'orange revolution' i 2004, blev fængslet i syv år for at have forhandlet en gasaftale på plads med Rusland, mens hun var ministerpræsident i 2009. Hun blev tiltalt, fordi den nye administration ledet af Viktor Yanukovych mente, at aftalen stred imod Ukraines interesser.

LÆS MEREJulia Timosjenko meldes syg i fængslet

I sidste uge gjorde smerter i ryggen, at Timosjenko ikke kunne deltage i begyndelsen af en ny retssag mod hende. En retssag, som kan forlænge den tidligere leders 7-årige straf til 12 år.

Men hun har flere gange udtrykt frygt for, at lokale læger ville forgifte eller sprøjte en sygdom ind i hende og forlangte derfor, at hospitalet skulle tjekkes af et hold tyske læger, der tidligere har tilset hende i fængslet.

Ingen beviser for vold
Den offentlige anklager i Kharkov-regionen, Hennadiy Tyurin, bekræfter, at vagter med magt har fjernet hende fra cellen. Han sagde dog også, at der ikke lå beviser for, at hun var blevet slået.

»Ifølge loven og retningslinjerne for administration af kriminelle, så har kriminalforsorgen ret til at anvende fysisk magt«, citerer Interfax ham for at sige.

LÆS MEREOpposition: Ukraine gemmer sit trodsige problem i fangelejr

»De tog hende i armene, bar hende ud i bilen og kørte hende på hospitalet«, citeres Hennadiy Tyurin for at sige til Interfax.

Dermed er det ikke muligt at verificere hændelsens detaljer. Men tilhængere af Timosjenko kan forventes at gøre yderligere forsøg på at råbe de vestlige regeringer op som gentagne gange har opfordret til Timosjenkos løsladelse.

Vesten fordømmer anholdelsen
Fra sin fængselcelle har Julia Timosjenko været en udfordring for det siddende ukrainske styre. Hendes støtter går ofte på gaden for at protestere mod den måde, hun er blevet behandlet på.

LÆS MEREEU: Vi er dybt skuffede, Ukraine

Også i Vesten møder anholdelsen af den tidligere statsleder fordømmelse. Især i EU har man fordømt anholdelsen og erklæret, at man ikke vil indgå frihandelsaftaler eller andre former for samarbejdsaftaler med Ukraine, før hun bliver løsladt.

LÆS MEREEU-aftale med Ukraine hænger i tynd tråd

Løsladelsen af Julia Timosjenko har dog lange udsigter. I forrige uge påbegyndtes en ny retssag mod Timosjenko, hvor hun står anklaget for skatteunddragelse og underslæb i sit virke som direktør for et privat naturgasselskab i 1990'erne.

FACEBOOKBliv ven med Politiken