Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Novo Nordisk betaler til det yderste højre i USA
Støtte. Novo Nordisk fortsætter deres støtte til den konservative amerikanske lobbyorganisation Alec, selvom andre firmaer trækker sig. (Arkivfoto) - Foto: Niels Hougaard
Mens Coca-Cola og McDonald’s indstiller støtten til den konservative politiske organisation Alec, fastholder Novo sin tilknytning.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Alec
Konservativ lobby
Alec har ca. 2.000 politikere fra USA?s 50 delstater som medlemmer. Desuden betaler ca. 300 virksom- heder beløb fra 40.000 kroner til flere millioner for at være medlem.
Den danske medicinalgigant Novo Nordisk yder økonomisk støtte til en omstridt amerikansk organisation, der arbejder aktivt for at fremme en række mærkesager for det yderste højre i USA som retten til at skyde og dræbe i selvforsvar, afskaffelse af fri abort og for at få nedlagt den amerikanske miljøstyrelse.
Novo betalte sidste år 15.000 dollar (ca. 85.000 kroner) til den politiske organisation Alec,
»fordi den afholder konferencer, der giver god mulighed for at mødes med lovgivere fra hele USA. Vi har givet tilsvarende bidrag til andre organisationer, som inddrager lovgivere fra delstaterne«, forklarer den amerikanske talsmand for Novo Nordisk, Ken Inchausti.
Han oplyser, at Novo bl.a. presser på for at få USA's sydlige stater - hvor antallet af diabetikere stiger hastigt - til at vedtage regler, der forpligter det offentlige til at udvikle strategier for at forebygge og behandle diabetes.
Novo er verdens førende producent af diabetesmedicin og solgte i 2011 for 26,5 mia. kroner alene i Nordamerika.
Andre firmaer dropper Alec
I løbet af de seneste uger har en række amerikanske firmaer med Coca-Cola og McDonald’s i spidsen valgt at indstille bidraget til Alec, fordi de ikke længere vil forbindes med organisationens kamp for at fremme nogle af de mest kontroversielle mærkesager for det konservative USA.
»De er kommet til den konklusion, at det ikke gavner deres forretning at blive forbundet med Alec, og de har valgt at sætte hensynet til forbrugerne over hensynet til en hemmelighedsfuld organisation«, siger Mary Boyle, talskvinde for organisationen Common Cause, der er blandt Alec's kritikere.
Alec er især kommet i søgelyset efter sagen om den 17-årige Trayvon Martin, der blev skudt i Florida i februar. I første omgang lod politiet gerningsmanden gå, fordi han sagde, han handlede i selvforsvar.
LÆS MERENovo reddet i græsk konflikt
Den lov, der giver ret til at skyde og dræbe i selvforsvar, blev vedtaget i Florida i 2005, og siden har Alec arbejdet aktivt for at sprede den til resten af USA. I dag har 20 delstater vedtaget tilsvarende love.
Alec har ca. 2.000 amerikanske politikere fra USA's 50 stater som medlemmer, og for blot 50 dollar om året får de adgang til eksperter samt til tre årlige konferencer, hvor virksomheder, som bidrager til Alec, kan mødes med politikerne.
Novo vil ikke forholde sig til Alec's politiske arbejde
Meget af organisationens arbejde består i at formulere lovforslag i tæt samarbejde med de virksomheder, der giver økonomiske bidrag. Hvert år fremsættes op mod 1.000 af den slags 'skabelonlovforslag' i amerikanske delstater, og op imod hver femte vedtages, ofte uden at der ændres et komma.
Novo Nordisk oplyser, at koncernen ikke har planer om at indstille samarbejdet – og at den i øvrigt ikke vil forholde sig til Alec's generelle politiske arbejde.
»Hvis vi kun arbejdede sammen med folk, der var enige med os om alting, ville der være få, om overhovedet nogen, vi kunne samarbejde med, og vi ville aldrig være i stand til at fremme vores diabetesdagsorden«, siger Ken Inchausti.
LÆS MERENovo er Nordens stærkeste aktielokomotiv
Novo støtter en lang række andre organisationer for lovgivere i USA, f.eks. foreningen af sorte politikere i delstaterne og en forening for kvindelige lovgivere. Novo giver også bidrag til tænketanken Center for American Progress, der har tætte bånd til Obamaregeringen.
Politiken ville gerne have spurgt Alec, om den kan forsikre, at Novos økonomiske bidrag udelukkende går til initiativer rettet mod diabetes, men Alec har ikke svaret på avisens henvendelser.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Forsvarschef nægter at udspørge soldater
Peter Bartram mener ikke, at folk har handlet i ond tro i sag om fangevideo.
Principiel dom: Pressede kommuner kan svinge sparekniven over hjemmehjælpsmodtagere
Verdens længste interview: Nordmand minutter fra ny rekord
Korsbæk bliver genskabt nord for København
Forlystelsesparken Bakken tilføjer 2.500 m2 stort 'Matador'-område.
Terror i London: Var bevæbnede betjente for sent fremme?
Stegt kylling: Sponsor griller Garcia for Tiger Woods-sviner
Brøndby siger farvel til mindst fire og forhandler med Rommedahl
Kvartet spillere får ikke kontrakten med Brøndby forlænget. Klubben taler med fire andre spillere om nye aftaler.
De smukke, de kendte og de virkelig kendte på den røde løber
Fyns Politi: Godt signalement af mand i rød bil
Politiet håber at kunne få kontakt med cirka 60-årig bilist, der ville give 14-årig pige på Sydfyn et lift.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
23. maj. KL. 08.45 TV Sten og flasker i luften: Højreradikale demonstrerede efter brutalt London-drab
23. maj. KL. 08.36 TV Bliv opdateret: Politi efterforsker mulig terror i London
23. maj. KL. 07.32 TV Intet tilbage: Beboerne genser resterne af deres huse
22. maj. KL. 10.15 TV Oklahoma-familier vender tilbage til ruinerne
22. maj. KL. 09.47 TV Uroligheder i Stockholm: Brændende biler og stenkast mod politiet
Amnesty International: Report Slams European Asylum Policies
Riots in Sweden: Cars Burn in Fourth Night of Youth Violence
'Dealing with the Devil': The Thankless Task of Greece's Top Job-Cutter
Blood in London: Vicious Attack Seen as Possible Act of Terror
UK: Experts seek clues in London 'lone wolf? attack
Leela JACINTO
FRANCE: IMF chief Lagarde faces inquiry over tycoon payout
News Wires
NIGER: Suicide bombing targets military, Areva sites in Niger
News Wires
CANNES FILM FESTIVAL: Ryan Gosling a no-show as Cannes juror opens up
cwilkinsf24
IMU Decree in Pipeline but Exemptions at Risk
WATSON GEORGE GILES
Work on Apartment Blocks to be Paid in Advance
WATSON GEORGE GILES
Flexible Contracts for Younger Workers and Pre-retirement Part-time
WATSON GEORGE GILES
Four Arrests and Searches Throughout Italy as Postal Police Swoop on Anonymous Hackers
WATSON GEORGE GILES
David Beckhams søn bliver professionel: Hans nye klub investerer massivt i stylister
Andel af folk der arbejder hjemmefra