Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 3. maj. 2012 KL. 13.05

Vidne troede at Breivik testede sit våben

Kaptajnen, der sejlede Breivik til Utøya, vidner i dag i Oslo Tingrett.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Terror i Norge


22. juli 2011 kl. 15.26 2011 eksploderede en bombe i Oslos centrum. Otte personer blev dræbt.

Få timer efter gik en bevæbnet mand klædt som politimand omkring på øen Utøya, hvor unge fra Arbeiderpartiets ungdoms-
organisation var samlet. 69 blev dræbt.


INTERAKTIV GRAFIK: Følg Anders Behring Breiviks rute på Utøya

Den 33-årige højreekstremist Anders Behring Breivik har erkendt sig skyldig begge angreb. Han mener dog, at han handlede i nødværge for at forhindre, at det norske samfund blev udslettet af den muslimske kultur.

Den 24. august idømmer retten i Oslo ham den strengeste straf i norsk straffelov, forvaring i 21 år.

Reelt kan det ende som en livstidsdom i fængslet, da domstolen efter 21 år kan forlænge hans straf med fem år ad gangen, hvis det skønnes, at Breivik stadig er til fare for samfundet.

Læs alt om terrorangrebene

Endnu en tung dag er i gang i retssal 250 i Oslo Tingrett, hvor 11. dag i retssagen mod massemorderen Anders Behring Breivik er åbnet.

I sidste uge gennemgik retten bombeangrebet i Oslo, og nu er tiden kommet til massakren på Utøya, hvor den vagt, Simen Brænden Mortensen, der var den første, der mødte Breivik efter bomben i Oslo på landsiden mod øen, i dag har fortalt sin historie.

Han fortalte i vidneskranken, at nogen hjalp Breivik med at få en tung kasse, som viste sig at være et gevær, ombord på den lille båd M/S Thorbjørn, der fragtede ham over til øen.

Testede han våbnet?
Da Simen Brænden Mortensen havde sendt båden med den politiuniformerede Breivik afsted - han og flere andre blev på landsiden for at sørge for, at de unge fik det rette adgangskort og kom ombord på M/S Thorbjørn - gik der ikke længe, før de hørte skud.

»Jeg hører tre skud. Jeg vidste jo, at han havde våben. Det havde jeg set. Den første tanke var, at han testede våbnet. Hvorfor gør han det? Der er en ophidset stemning (på grund af Oslo-bomben red.), og det, at han skulle teste våbnet, virkede helt mærkeligt, men det var min tanke«, siger han.

LÆS OGSÅForsvarer: 40.000 nordmænds fællessang påvirker næppe Breivik

Kort efter at Simen Brænden Mortensen havde hørt de første tre skud, lød der to længere skudserier.

»Vi gik i panik, går ud af teltet og ser mod Utøya og råber 'hvad sker der?'«, siger han.

Simen Brænden Mortensen tænkte nu, at det var et angreb rettet mod minoritetsunge, som der var en del af på Utøya, og han og flere andre forsøgte at komme igennem til politiet.

Hjalp Breivik med at dække sit våben
Det andet vidne, der i dag har været i vidneskranken var kaptajnen på M/S Thorbjørn.

Han fortalte, at enten ham selv eller han samlever Monica, som blev dræbt, bad Breivik om at dække sin automatriffel til, før de tog til Utøya, for ikke at skræmme de unge.

Breivik trak en sort plastiksæk over riflen, men den dækkede kun halvdelen, og kaptajnen hentede derfor endnu en plastiksæk.

»Jeg spørger Breivik, om vi skal køre hans kasse (med våben red.). Det siger han ja til, og vi henter bilen«, siger kaptajnen.

Måske vidne til at hans kæreste bliver dræbt
Kort efter så han en af de voksne på øen, Trond Berntsen, blive skudt i ryggen af Breivik.

»Jeg tænker, at det må være en øvelse, men samtidig tænker jeg, at jeg ville have vist det. Jeg tænker, at der er et eller andet galt«, siger kaptajnen.

Da kom han i tanker om, at den nu afdøde oberst Moamar Gaddafi tidligere på ugen havde talt om at sende terrorister til de lande, der deltog i bombningen af Libyen.

»Jeg tænkte, at dette er en terrorist«, siger han.

Mens han i dag er sikker på, at han så Trond Berntsen blive dræbt, er han usikker på, om han var vidne til, at hans kæreste blev slået ihjel.

»Jeg er ikke sikker på, om jeg ser, når han skyder Monica. Men jeg tror, jeg gør det«, siger han.

FACEBOOKBliv ven med Politiken