Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Fransk præsidentfly blev ramt af lynet
Møde mellem Frankrigs nyvalgte præsident og kansler Merkel blev udsat.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det begyndte med Grækenland
Indtil videre har fire lande i eurozonen modtaget hjælpepakker fra EU for at redde en skrantende økonomi.
Det begyndte med Grækenland, hvis enorme gæld skabte en frygt for, at landet kunne gå i betalingsstandsning. Derfor bevilgede landene i eurozonen i maj 2010 lån på flere hundrede milliarder kroner på betingelse af en række omfattende besparelser. Dette var ikke nok, og endnu en hjælpepakke kom på plads i 2012.
Også Irland og Portugal har modtaget hjælpepakker i milliardklassen, og i øjeblikket forhandles der om detaljerne i en hjælpepakke til Cypern.
Den økonomiske krise har også betydet skrappe reformer i Italien, mens Spanien og Portugal slås med en enorm arbejdsløshed.
Den nyudnævnte franske præsident har fået en bumlet tur til Tyskland, hvor han mødes med Angela Merkel.
François Hollande, Frankrigs præsident, har en travl dag, hvor alt helst skal klappe.
Men naturens luner kan selv en ny fransk præsident ikke stille noget op over for.
Møde med Merkel blev udsat
Hollande, der er blevet taget i ed som Frankrigs præsident efter Nicolas Sarkozy, har også brugt dagen på at udpege en ny ministerpræsident, nemlig Jean-Marc Ayrault.
Og så var det ellers meningen, at han skulle i gang med at bidrage med løsninger til de store økonomiske problemer, som raser i eurozonen.
Han begav op i et fly, der satte kursen mod Berlin, hvor Hollande skulle mødes med forbundskansler Angela Merkel.
Lyn ramte præsidentfly
Hans forgænger, Sarkozy, arbejdede tæt sammen med den tyske leder for at bekæmpe gældskrisen i eurozonen, og Hollande skal drøfte med Merkel, hvad der kan gøres.
Men så var det, at naturens luner slog til. Et lyn ramte præsidentens fly, der vendte om og fløj tilbage til Paris, den franske hovedstad, siger en kilde i præsidentskabet.
Hollande opgav dog ikke besøget i Berlin. Han tog et andet fly og begav sig først på aftenen atter mod den tyske forbundshovedstad - med halvanden times forsinkelse.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
ritzau
Se også
EU-rapport: Danmark har flere strande med beskidt vand
Nye tal fra Det Europæiske Miljøagentur viser, at vi i Danmark har flere forurenede badestrande end EU-gennemsnittet. Minister mener, at kommunerne er på vej til at løse problemerne.
Advokat. Grønlandstur forhindrede Løkke i at vidne
Selvom Venstres formand kom hjem fra rejse mandag, udskød han planlagt afhøring i statsløsekommission tirsdag.
Nyt smykkekup ryster filmfestival
Diamanthalskæde til 13 millioner kroner stjålet fra fest på Hotel du Cap-Eden-Roc.
Kessler glæder sig til at få Froch-kamp overstået
Den danske bokser håber, at han får vist alle de ting, han har trænet på.
Brande og hærværk i nat i svenske byer
Hash er farligere og langt sværere at slippe, end vi tror
Bayern-boss: På topniveau er Bayern bedst
Hvis Bayern München og Borussia Dortmund spiller op til deres bedste, er Bayern bedst, mener Matthias Sammer.
DF vil bruge millioner på ny statue af Holger Danske
Pinkificering af Berlin: Barbiehus vækker protester
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
24. maj. KL. 16.30 TV Se verdenshistoriens største Lego-model
24. maj. KL. 15.04 TV Oppositionen: Obama fatter ikke truslen fra al-Qaeda
24. maj. KL. 09.46 TV Stockholm ramt af uroligheder for femte nat i træk
24. maj. KL. 09.38 TV Bro fuld af biler styrtet i flod
23. maj. KL. 23.17 TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden