Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 20. maj. 2012 KL. 15.34

Bror meddeler: Manden bag Lockerbie-bomben er død af kræft

Abdel Basset al-Megrahi, der dræbte 270 ved terrorangreb mod et Pan Am-fly, er død efter længere tids sygdom.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

terrorist.  Abdel Basset al-Megrahi blev dømt for at stå bag Lockerbie-bomben, som kostede 259 om bord på et passagerfly livet, da det eksploderede over Skotland i 1988. 11 mennesker på jorden døde også. Den tidligere libyske efterretningsofficer Abdel Basset al-Megrahi, der er dømt for at stå bag Lockerbie-bomben på et amerikansk Pan Am-passagerfly i 1988, er død.

Det oplyser hans bror Abdulhakim ifølge de internationale nyhedsbureauer.

Abdel Basset al-Megrahi døde i sit hjem i Libyen efter en lang kamp mod kræft. På det seneste var hans tilstand blevet stærkt forværret, fortæller hans bror til Reuters.

Havde kun få måneder tilbage i 2009
Al-Megrahi er da også flere gange de seneste år blevet spået til at have meget kort tid tilbage at leve i.

For eksempel kunne CNN i sommeren 2011 berette, at han lå i koma og var døden nær, mens læger i 2009 mente, han kun havde et par måneder tilbage at leve i.

Det var i forbindelse med den tidligere efterretningsofficers løsladelse fra et fængsel i Skotland.

LÆS OGSÅ Brown væmmes ved Lockerbie-terrorists heltemodtagelse

Her sad han ellers fængslet på livstid for bombeangrebet mod Pan Am-flyet, der eksploderede over den skotske by Lockerbie i 1988. Samtlige 259 personer på passagerflyet blev dræbt, og det samme gjorde 11 på landjorden.

Myndighederne tillod, at den al-Megrahi, der led af fremskreden prostatakræft, blev løsladt af humanitære grunde, og han fik lov at vende hjem til Libyen.

Deltog i støttedemonstrationer for Gaddafi
To år senere var al-Megrahi stadig i live og deltog blandt andet ved en støttedemonstration til ære for den senere væltede og dræbte oberst Muammar Gaddafi i Tripoli.

Det var ellers Gaddafi, som stod bag beslutningen om at udlevere al-Megrahi til retsforfølgelse i Storbritannien i 2001.

Abdel Basset al-Megrahi blev 60 år gammel.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau