Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 28. maj. 2012 KL. 08.03

Syrien beskyldes for ny massakre mens FN fordømmer den forrige

Syriske regeringstropper har dræbt 33 herunder syv børn i den syriske by Hama, oplyser menneskeretsgruppe.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det arabiske oprør

Syriske regeringstropper har søndag dræbt 33 herunder syv børn i den uroplagede by Hama. Det oplyser det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder, der har base i London.

Byen blev beskudt med maskingeværer og raketter samtidig med, at FN's Sikkerhedsråd holdt krisemøde om situationen i Syrien og fordømte en massakre i byen Houla, hvor 108 blev dræbt af regeringsstyrker.

LÆS OGSÅ32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre

Fem kvinder og fire desertører er blandt ofrene, skriver det franske nyhedsbureau AFP.

Aktivister: Kampen mellem soldater og desertører
»Der var kampe mellem soldater og desertører. Soldater blev dræbt, og hæren svarede igen ved at gå direkte efter beboelseskvarterer«, siger aktivister i Hama til AFP.

»Folk løb ud på gaden og råbte om hjælp. Et hus blev bombarderet og brasede sammen over beboerne«, tilføjer aktivisterne.

FN's Sikkerhedsråd - inklusiv Rusland, der er Syriens allierede - fordømte tidligere den syriske regering for massakren i byen Houla, hvor mindst 108 blev dræbt herunder 49 børn.

LÆS OGSÅFN fordømmer syrisk massakre i Houla

Sikkerhedsrådet fordømte på »skarpest mulige måde« regeringens handlinger i angrebet, der ifølge FN involverede en række beskydninger fra tungt artilleri og kampvogne mod et beboelseskvarter i byen.

FN gentog kravet, om at præsident Bashar al-Assad trækker de tunge våben væk fra de syriske byer.

FN og Den Arabiske Ligas særlige udsending, Kofi Annan, skal briefe Sikkerhedsrådet om krisen i Syrien ved et møde onsdag.

Syrien afviser ansvaret for massakre
Den syriske regering siger, at den ikke er ansvarlig for uhyrlighederne. Regeringen siger, at det er »terrorister«, der har massakreret de mange mennesker.

LÆS OGSÅTalsmand: »Syriens heroiske hær« står ikke bag massakren

Lørdag opfordrede general Robert Mood, der er chef for FN's observatører i området, Syriens regering til at indstille brugen af tunge våben, ligesom alle parter i konflikten blev opfordret til at lade være med at bruge vold.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau