Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Obamas chance for genvalg smuldrer
Modvind. Præsident Barack Obama talte for få timer siden i Honeywell, Minnesota. Han argumenterede for, at den stigende arbejdsløshed ikke er hans skyld. - Foto: Carolyn Kaster/AP
Ingen præsident er blevet genvalgt med så høj arbejdsløshed i over 75 år.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Valgkamp i USA
Aktiemarkederne er styrtdykket hele dagen. Det samme er Obamas chancer for genvalg.
Alt sammen skyldes nye tal for beskæftigelsen i USA, som viser stigende arbejdsløshed for første gang i næsten et år.
Dårlige jobtal er det værste, der kan ske for Barack Obamas chancer for genvalg i november. En eller to måneder mere med sådanne tal vil besegle præsidentens politiske skæbne, vurderer Bill Galston fra Brookings Institution, som var rådgiver for tidligere præsident Bill Clinton.
LÆS OGSÅAmerikanske jobtal storskuffer
Jobtallene »bevarer fokus på præsidentens resultater«, siger Stu Rothenberg, redaktør på det Rothenberg Political Report i Washington, til BusinessWeek. Det er godt nyt for republikanernes præsidentkandidat, Mitt Romney, som kan bruge det direkte til at angribe Obama:
»Det gør det meget lettere for Romney at sige: »Hør nu her – gør han sit arbejde godt?«.
Og det er netop, hvad Mitt Romney nu gør.
Romney: Obama knuser middelklassen
»Det er nu klart for enhver, at præsident Obamas politik ikke har kunnet nå sine mål, og at Obama-økonomien knuser USA’s middelklasse. Præsidentens genvalgsslogan er måske nok ’Fremad’, men det ser ud til, at vi har bevæget os tilbage«, siger Mitt Romney i en pressemeddelelse:
»Vi kan gøre det meget bedre i USA. Det er derfor, jeg stiller op til præsidentvalget«.
Alle amerikanske eksperter, politiken.dk har talt med de seneste måneder, har enstemmigt peget på, at arbejdsløsheden anses som ikke bare et af de vigtigste, men dét vigtigste parameter for en præsidents chancer for genvalg. Ingen præsident er blevet genvalgt med så høj arbejdsløshed som i dag siden Franklin D. Roosevelt under Den Store Depression.
LÆS OGSÅ En gåde blandt danskere: Romneys vinderchancer vokser
Det ser i forvejen ikke ud til at blive let for Obama. Han står omtrent lige med Romney, når man ser på gennemsnittet for meningsmålingerne over de seneste måneder.
For at forstå, hvor alvorlig den stigende arbejdsløshed er for USA, kan man blot se på det store amerikanske aktieindeks Dow Jones. Indekset er steget støt siden årsskiftet, men siden begyndelsen af maj er det faldet igen.
Dagens dårlige jobtal har fået aktierne til at falde yderligere i værdi – med over to procent i skrivende stund. Dermed er hele opsvinget for 2012 nu slettet.
Obama: Europa og Kongressen bærer skylden
Præsidentens folk har hele dagen sagt til medierne, at man skal passe på med at tage en enkelt måneds udsving for pålydende. Barack Obama understreger selv i en tale i Minnesota, at arbejdsløsheden ikke er hans skyld. Han peger blandt andet på, at han overtog en kriseramt økonomi.
»Nøjagtig som på samme tidspunkt sidste år er vores økonomi fortsat i alvorlig modvind«, siger Barack Obama. Han peger på, at høje benzinpriser »rammer folks tegnebøger ret hårdt«. Han peger på, at problemerne i eurozonen – som først og fremmest skyldes Grækenlands gældsspiral - »begynder at kaste en skygge« over USA.
Obama langer samtidig ud efter politikere i Kongressen, som er et samlende udtryk for USA’s to lovgivende forsamlinger, Senatet og Repræsentanternes Hus. Præsidenten kritiserer i stærke vendinger især republikanske politikere for ikke at ville gennemføre en række lovforslag, Obama har fremsat for at fremme jobvækst.
Obama mere end antydede i sin tale, at republikanerne blokerer, blot fordi de vil forhindre et genvalg.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Sjældent interview med Assad: Jeg er kommet for at blive
En kaptajn flygter ikke fra sit skib under et stormvejr, siger Assad.
Kystbyer på Sjælland og Fyn oplever større stormfloder
Britisk politi leder efter seks rengøringsfolk i Madeleine-sag
Svenskerne triumferer i VM-finale på hjemmebane
Det svenske ishockeylandshold lod sig ikke ryste af schweizisk føringsmål og vandt VM-finalen med 5-1.
TV-redaktøren efter granprixsejr: Nu begynder spekulationerne og konflikterne
Gatsby, glamour og piskende regn
Pilen peger i retning af bundseedning til FCK
Samtlige 22 direkte kvalificerede hold til Champions League er fundet.
Vådt marathon fik mindre opbakning: »Det var skidt for publikum«
Kravlede op på et tog: To unge mænd er »voldsomt forbrændte«
To unge mænd fik kørestrøm fra tog igennem sig på Helsingør Station.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste om valget
Kandidaterne tweeter