Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 2. jun. 2012 KL. 13.06

Søvndal glæder sig over Mubarak-dom

Dommen over Mubarak er et skridt på vejen til frihed og demokrati, siger den danske udenrigsminister.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Egypten i oprør

Revolutionen i Egypten begyndte i januar 2011 og kulminerede, da præsident Hosni Mubarak efter 18 dage med omfattende demonstrationer og kampe i gaderne trak sig 11. februar.

Mubarak blev idømt fængsel på livstid for ikke at have stoppet sine sikkerhedsstyrkers drab på demonstranter. Han har anket dommen.

30. juni 2012 blev Mohamed Morsi fra det Muslimske Broderskab taget i ed som ny præsident.

22. november 2012 udstedte Morsi et dekret, som udvider hans magt-
beføjelser betragteligt. Det har vakt stor vrede og nye demonstrationer.

Tidslinje Se de seneste udviklinger her

Livstidsdommen til Egyptens tidligere præsident, Hosni Mubarak, er et nødvendigt skridt i opgøret med landets fortid.

Det siger udenrigsminister Villy Søvndal (SF) i en kommentar til lørdagens dom i Kairo.

»Jeg glæder mig over at der er faldet dom i sagen mod Mubarak. Det er et afgørende skridt på vejen mod chancerne for frihed og demokrati, at tidligere magthavere bliver stillet til ansvar for deres gerninger«, mener udenrigsministeren.

LÆS OGSÅHosni Mubarak får livstid

»Egyptens vej mod demokrati er stadig lang og med mange udfordringer. Men med dommen i dag tager landet et vigtigt og nødvendigt skridt i opgøret med egen fortid«, siger Villy Søvndal.

LÆS OGSÅ Dommen over Mubarak har stor symbolsk betydning

ritzau