Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 12. jun. 2012 KL. 09.53

Obama-minister går på orlov efter påkørsler

Allerede før tre mystiske påkørsler opførte USA's handelsminister sig underligt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Mystikken omkring en række uheld, som den amerikanske handelsminister John Bryson havde i sin bil, tegner mere og mere til at kunne forklares med et svigtende helbred.

Senest har ministeren i en pressemeddelelse erklæret, at han tager sygeorlov på ubestemt tid.

»Jeg har her til aften underrettet Obama om, at jeg med øjeblikkelig varsel tager sygeorlov, så jeg kan fokusere al min opmærksomhed på at løse de helbredsmæssige problemer, som blev tydelige i løbet af weekenden«, siger Bryson ifølge Reuters.

I løbet af orloven skal Bryson »testes og undersøges«, lyder det.

Ingen alkohol i den første test
Det, der skete i weekenden, var hele tre påkørsler i løbet af meget kort tid. Først kørte han to gange ind i den samme bil, hvorefter tre personer, der sad i bilen, meldte Bryson til politiet. Herefter kørte Bryson også ind i en anden bil og kørte sin vej, indtil politiet fandt ham bevidstløs bag rattet i sin egen bil.

LÆS ARTIKEL Amerikansk toppolitiker stævnet efter tredobbelt biluheld

Efterfølgende samarbejdede han med politiet og tog frivilligt en alkoholtest, der viste, at han ikke havde drukket.

Hvis blodprøven også viser, at han ikke har hverken stoffer eller alkohol i blodet, vil han formentlig ikke blive tiltalt, har Los Angeles distriktspolitimester Mike Parker sagt til Los Angeles Times.

Gik i stå i sætningerne
Men allerede inden striben af biluheld var der tegn på, at der var noget galt. Ifølge Los Angeles Times var John Bryson ugen inden inviteret til at holde talen til dimissionsfesten på den polytekniske læreanstalt Pasadena, hvor hans egne døtre har gået.

Her skulle han foran 1.000 festklædte afgangsstuderende og deres familier og venner fortælle sin egen historie om, hvordan han gik fra at være søn af en leder af et savværk til at være minister i Obamas regering.

Men selv om han er vant til at holde store taler, holdt han flere underlige pauser og lavede en række fejl, har studerende fortalt til Los Angeles Times. Nogle gange stoppede han midt i sætningerne eller udtalte ordene forkert uden at rette sig selv.

Ifølge den amerikanske avis understøtter hændelsen i Pasadena teorien om, at Bryson fik et eller flere slagtilfælde bag rattet, da han kørte ind i de andre biler og herefter stak af fra gerningsstedet.

Hans talsmand erklærede i går, at forklaringen var netop et slagtilfælde, men det er endnu ikke bekræftet fra de læger, der undersøger Bryson.

LÆS ARTIKEL Ministers stribe af biluheld skyldtes et slagtilfælde

Orlov på ubestemt tid
Også de officielle udtalelser fra Bryson selv samt fra Det Hvide Hus er forsigtige med at drage konklusioner. Ifølge Los Angeles Times har præsident Obama sagt om hændelsen:

»Det lyder som om, det er helbredsrelateret på en eller anden måde. Vi vil sikre os, selvfølgelig, at han får den bedst tænkeilge behandling, og så vil vi være i stand til at træffe en beslutning derfra«.

Talsmanden i Det Hvide Hus, Jay Carney, blev under et pressemøde udspurgt, om præsident Obama var klar over, at Bryson havde et svagt helbred, da han blev valgt som handelsminister. Ifølge Reuters svarede talsmanden således:

»Præsidenten nominerede minister Bryson, fordi han følte, at han var i stand til at udføre arbejdet«.

Bryson arbejdede tidligere som forretningsmand og er ekspert på energi og miljøområdet. Han har siddet som handelsminister i mindre end et år. Hans sygeorlov er på ubestemt tid.

FACEBOOKBliv ven med Politiken