Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 30. jun. 2012 KL. 14.56

Mursi er taget i ed som Egyptens nye præsident

Egyptens første folkevalgte præsident efter oprøret, der væltede Hosni Mubarak i fjor, er lørdag taget i ed.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Egyptens præsident Mohamed Mursi er blevet taget i ed i embedet, og han er dermed landets første frit valgte leder og det første statsoverhoved, siden Hosni Mubarak blev væltet sidste år.

»Jeg sværger ved Den Almægtige Gud oprigtigt at ville bevare den republikanske orden og at respektere forfatningen og lovgivningen og samtidig at varetage folkets interesse«, siger han ved ceremonien i Forfatningsdomstolen.

Varsler civil, konstitutionel og moderne stat
Islamisten, der var iklædt jakkesæt og et bordeauxfarvet slips, lovede i en kort tale efter edsafgivelsen at stå i spidsen for en civil, konstitutionel og moderne stat.

Mursi, der vandt valget 16.-17. juni blev tvunget til at afgive eden i retten i stedet for i parlamentet, efter at militæret havde opløst den islamistisk-ledede forsamling efter en retskendelse tidligere på måneden.

LÆS OGSÅEgyptens præsident vil udnævne kvinde til vicepræsident

Han lod sig fredag symbolsk tage i ed i Kairo foran titusinder af tilhængere på Tahrir-pladsen, som har været centrum for det folkelige oprør, der væltede Mubarak 11. februar 2011.

ritzau