Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 2. jul. 2012 KL. 10.35

Iran vil affyre missiler mod 100 udvalgte mål under militærøvelse

Langt-, mellemlangt- og kortrækkende missiler vil blive affyret mod 100 udvalgte mål i denne uge.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Iran vil afprøve en række missiler i forbindelse med planlagte militærøvelser i denne uge.

Det rapporterer det halvstatslige nyhedsbureau Mehr ifølge CNN.

»I løbet af øvelserne vil langtrækkende, mellemlangtrækkende og kortrækkende missiler blive affyret fra forskellige steder i landet mod 100 udvalgte mål«, oplyser brigadegeneral Amir Ali Hajizadeh til journalister ifølge Mehr.

Formålet med øvelserne er ifølge brigadegeneralen at give eksperter en chance for at vurdere »præcisionen og ydeevnen for sprængladninger og missilsystemer«, skriver Mehr.

Meldingerne fra det iranske militær kom i går - samme dag som EU's olieembargo mod Iran træder i kraft.

LÆS OGSÅEU-embargo af iransk olie glæder USA

Blokaden fra EU er et forsøg på at presse Iran til at iværksætte fuld åbenhed om landets atomprogram - et program, som Iran siger alene har et energimæssigt formål.

Den iranske olieminister Rostam Qasemi oplyser ifølge al-Jazeera til nyhedsbureauet ISNA, at blokaden ikke vil få nogen effekt på den iranske økonomi.

Iran er den andenstørste producent af olie i blandt OPEC-landene - 80 procent af landets udenlandske indtægter stammer fra salg af netop råolie.